Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek snížil zadlužení, v roce 2022 bude hospodařit s rozpočtem přes 1,2 miliardy korun

Zastupitelé Frýdku-Místku schválili rozpočet na rok 2022. Město bude v příštím roce hospodařit s částkou přesahující 1,2 miliardy korun. Rozpočet bude schodkový, ale rozdíl mezi příjmy a výdaji se má pokrýt například z přebytku hospodaření či čerpáním úvěru.

Poslední zastupitelstvo Frýdku-Místku zažilo opět další nezvykle dlouhé jednání. Začalo v 8 ráno a skončilo před 19. hodinou. Jedním z nejdůležitějších bodů jednání byl rozpočet na příští rok. Po několika hodinách diskuzí se ho nakonec podařilo schválit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Teď je rozpočet 1 miliarda 251 milionů a výdaje jsou 1 miliarda 624 milionů. S tím, že tam ještě nejsou započítány dotace, které přijdou v příštím roce, takže bude vyšší. Ten v minulém roce byl v příjmech asi 1 miliardu 320 milionů. Tady si myslím, že je to obdobný vývoj. Hlavní je, že byl rozpočet schválen. Jdeme do nejisté doby. Čekají nás věci, které z ekonomického pohledu nejsou vůbec příznivé. To je růst cen. Jednak energií, který je velkým problémem v celé Evropě. Potom je to růst cen zboží, materiálu a tak dále. Což zase prodraží samozřejmě stavby a bude to zvyšovat naše výdaje."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Je to nejdůležitější dokument finanční, od kterého se odvíjí celá činnost. Ten rozpočet je proinvestiční. Zachovává nebo navyšuje všechny podpůrné programy v sociální oblasti, ve sportu, v kultuře. A to, že je sestaven dobře a proinvestičně, ale zároveň konzervativně, abychom zbytečně nečerpali úvěrový rámec, potvrzuje to, že ho neschvalovala svými hlasy jenom koalice, ale připojila se k tomu i velká část opozice. A prošel třiceti hlasy, což je velmi dobrý signál pro město. Znamená to stabilitu a to, že můžeme opravdu naše investiční projekty a další podpůrné projekty rozjet a máme pro ně podporu."

Celkově je rozpočet koncipován jako schodkový s tím, že město zavedlo novinku, kdy chce výnosy z prodeje nepotřebného a ekonomicky neefektivního majetku ukládat na rezervy pro další investice.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Budeme si takto šetřit prostředky na opravu, rekonstrukci a případně pořízení nových investic. To je taková novinka. Teď jsme měli dlouhou debatu o tom, jestli by o tom měla nějakým způsobem rozhodovat rada. Já si myslím, že to pro efektivitu a rychlost je nejlepší. Takže jsme byli zmocněni zastupitelstvem k těmto operacím."

 Dále bude rozpočet závise také na tom, jak bude město utrácet. Běžné výdaje už totiž dosahují téměř 80 procent běžných příjmů a stále narůstají.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "S každou novou akcí a se zvyšováním provozních nákladů, a i nějakých dalších programů, ty výdaje rostou a zmenšují se prostředky na investice. Já jsem predikoval už v minulosti, že si musí město dát pozor na to, aby provozní náklady nepožraly v podstatě i ty investiční a pak město nebude mít na investice."

Pozitivní je také snížení zadluženosti.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ano, my jsme na to velmi hákliví a nechceme se zadlužovat. Protože s růstem úrokových sazeb, které mají působit protiinflačně, budou ty úvěry dražší a ta obsluha těch úvěrů se zbytečně platí. Nicméně se nám podařilo snížit zadlužení za tento rok na 193 milionů. To znamená pod 200 milionů. Myslím, že za předchozí rok to bylo asi o 40 až 50 milionů korun víc."

Dalším plánem v oblasti financí je hledání nových příjmů i dotací a zachování investic, které mají za cíl odstranit hlavně vysokou zanedbanost na majetku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy



Poolplast s.r.o. - pracoviště
Fryčovice
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Stavebniny Holub, s.r.o., pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 20 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Fachstav, s.r.o. - pracoviště Frýdek-Místek a okolí, KONTAKTNÍ OSOBA Mgr. Michna Lukáš, tel. 603 246 661, e-mail: info-fachstav@seznam.cz
Frýdek-Místek
od 30 000 Kč/měsíc

Detail