Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílená kola letos trhala ve Frýdku-Místku rekordy, měla téměř 74 tisíc výpůjček

Sdílená kola ve Frýdku-Místku v letošním roce trhala rekordy. Nového provozovatele této služby si lidé velmi rychle oblíbili. Zaznamenal totiž téměř 74 tisíc výpůjček.

Bikesharing, neboli sdílení kol, funguje ve Frýdku-Místku od roku 2018. Poslední rok jezdí po městě modrá kola Nextbike, která vzešla z výběrového řízení.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Od března do listopadu bylo v ulicích okolo 190 kol na 120 stanicích. Byla tedy mnohem lépe dostupná. Kola se automaticky odemykala přes mobilní aplikaci a bylo možné je opět parkovat i ve Sviadnově, Starém Městě, Žabni a Paskově. Díky podpoře města bylo prvních 15 minut pro uživatele stále zdarma."

Alespoň jednou si kolo letos vypůjčilo celkem 2 877 lidí, kteří provedli dohromady 73 653 výpůjček a celkem najeli více než 120 tisíc kilometrů.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Pokud by takovou trasu absolvovali autem se spalovacím motorem, znamená to ušetřených 13 tun CO2. Přibližně 92 procent výpůjček bylo do 15 minut, tedy zdarma. V přepočtu na den je to 268 výpůjček a nejlepší dny celé sezóny byly 9. a 10. září. Z 550 a 580 vypůjčenými koly."

Nejlepším dnem v týdnu je dlouhodobě pátek a Letošní rekordman najel dohromady téměř 400 kilometrů během 225 jízd.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Sezónu ve Frýdku-Místku hodnotíme velmi pozitivně. I v nějakém porovnání s těmi roky předešlými tato sezóna byla nejúspěšnější. V tuto chvíli už jsou naše kola stažena. Teďka nás čekají schůzky s městem, na kterých budeme probírat statistiky a chování toho systému a následné optimalizace. Tak, aby ta sezóna příští byla zase o něco lepší."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Od letoška jsou v ulicích k dispozici také sdílené elektrokoloběžky Bolt. Ty zatím v ulicích zůstávají. Tuto službu město finančně nepodporuje."

Modrá kola se do ulic města vrátí pravděpodobně v březnu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy