Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku zdraží teplo o 9,5 procenta, nárůst je oproti jiným městům nižší

Dodavatel tepla ve Frýdku-Místku, společnost DISTEP, se snaží dlouhodobě držet ceny na přijatelné úrovni. Letos se přesto nevyhne zdražování. Lidé se ale nemusejí bát, že by se do něj promítl například nákup hotelu Centrum. Na vině je především prudké a výrazné zdražení emisních povolenek.

Zdražování není pro domácnosti všeobecně příjemné téma. Nebývale rychlý nárůst cen ovšem postihl celý svět. V rámci energií prudce zdražila elektřina i plyn. A pozadu nezůstane ani teplo. Frýdecko-místecká společnost DISTEP ale dělá co může, aby nebyl nárůst cen za teplo tak enormní.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Aktuální ceny tepelné energie se pro příští rok zvednou cca o 9,5 procenta s tím, že toto navýšení je především z důvodů zvýšení cen emisních povolenek, které se razantním způsobem zvýšily. Pro ilustraci v předchozím období tyto povolenky stály 25 euro. S tím, že v tuto chvíli se pohybují až kolem hranice 90 euro za tunu. Což je ten hlavní důvod tohoto navýšení, který my bohužel nedokážeme žádným způsobem ovlivnit."

Teplo se v současnosti vyrábí především spalováním černého uhlí. S tím souvisí právě emisní povolenky, za které musejí výrobci energií platit, aby mohly jejich podniky fungovat.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Městská společnost DISTEP má na starosti distribuci tepla do velké části domácností, ale i firem ve městě a dobrá zpráva je, že městu a městské společnosti se daří držet jeden z nejnižších nárůstů cen tepla v kraji a troufám si říct i v republice."
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Jiná města se pohybují v řádech, když se podíváme na ty nejbližší, třeba Ostrava 22,5 procenta. Jiné společnosti, které se zabývají dodávkami tepelné energie, mají navýšení mnohdy 30, 40 až 60 procent."

Zmíněný nárůst až o 60 procent čeká například obyvatele Děčína. DISTEP naopak hledá cesty, jak dlouhodobě cenu tepla udržet. Tomu by například měl pomoci i nákup hotelu Centrum, kam chce podnik centralizovat všechny své roztříštěné provozy po městě a dále ho po rekonstrukci plně využít.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Věřím, že společnost dokáže centralizovat svůj provoz, dokáže zefektivnit ty čtyři budovy, dostat pod jednu střechu a využitím toho výměníku, který je v hotelu, získá možnost nejenom zásobovat ten hotel, ve kterém v budoucnu věřím vzniknou byty, ale zásobovat i okolí a získat další odběratele tak, aby se snížily ty režijní náklady a město mohlo pořád garantovat nějakou snesitelnou míru cen za tepelnou energii."

Hotel Centrum prodalo město své společnosti za 44 milionů korun. Plán a vývoj oprav, včetně získání všech potřebných povolení, chce DISTEP rozvrhnout do následujících sedmi let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy