Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku hlasováním rozhodnou, která lokalita projde úpravou za milion korun

Lidé ve Frýdku-Místku dostanou jedinečnou možnost vybrat místo, které projde úpravou. Sami si navíc navrhnou, co by tam podle nich mělo vzniknout. Hlasovat se bude v aplikaci Mobilní Rozhlas a na úpravu jedné z devíti lokalit dá město jeden milion korun.

Vedle zažitého projektu Daruj F-M startuje ve Frýdku-Místku novinka v podobě participativního rozpočtu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to nástroj, kterým zapojíme občany do rozhodování o investicích ve městě. Občané budou pomocí Mobilního Rozhlasu hlasovat o výběru jedné z devíti lokalit, které po městě vybrala komise pro územní plánování a architekturu."

Parčík u knihovny ve Frýdku, dva prostory na Anenské, vnitroblok Komenského, odpočívadlo K Lesu, Lokality na Štěpnici a na Aleji nebo prostor u Ještěra. Lidé si sami vyberou, kterou lokalitu a jak by chtěli upravit.

Anketa: "Lepší zastávku, lavičky, možná nějakou houpačku pro děti a je to. Takovou nějakou, když čekají na autobus třeba."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Jednou z lokalit, která bude usilovat o hlasy občanů v participativním rozpočtu bude například zdejší malý park za kostelem Všech svatých.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by to skončit tak, že vybrané místo potom ve spolupráci s občany se navrhne nově a upraví. To znamená, když si to představíme kus parku, lidé si tam navrhnou třeba místo pro čtení, necháme to naprojektovat a na podzim bude postavená čítárna v parku."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mobilním rozhlasem zahlasují, vyberou tu jednu lokalitu, poté na té lokalitě proběhne setkání s architekty a se zástupci města. A z částky jeden milion korun, který na to máme vyhrazený, tak na tom místě poté vznikne nějaký projekt, kterým to místo zvelebíme."

Podrobnosti najdou lidé na webu města nebo přímo v aplikaci Mobilní Rozhlas. Hlasovat tam půjde od 22. ledna do 14. února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy