Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku hlasováním rozhodnou, která lokalita projde úpravou za milion korun

Frýdek-Místek |

Lidé ve Frýdku-Místku dostanou jedinečnou možnost vybrat místo, které projde úpravou. Sami si navíc navrhnou, co by tam podle nich mělo vzniknout. Hlasovat se bude v aplikaci Mobilní Rozhlas a na úpravu jedné z devíti lokalit dá město jeden milion korun.

Vedle zažitého projektu Daruj F-M startuje ve Frýdku-Místku novinka v podobě participativního rozpočtu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to nástroj, kterým zapojíme občany do rozhodování o investicích ve městě. Občané budou pomocí Mobilního Rozhlasu hlasovat o výběru jedné z devíti lokalit, které po městě vybrala komise pro územní plánování a architekturu."

Parčík u knihovny ve Frýdku, dva prostory na Anenské, vnitroblok Komenského, odpočívadlo K Lesu, Lokality na Štěpnici a na Aleji nebo prostor u Ještěra. Lidé si sami vyberou, kterou lokalitu a jak by chtěli upravit.

Anketa: "Lepší zastávku, lavičky, možná nějakou houpačku pro děti a je to. Takovou nějakou, když čekají na autobus třeba."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Jednou z lokalit, která bude usilovat o hlasy občanů v participativním rozpočtu bude například zdejší malý park za kostelem Všech svatých.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by to skončit tak, že vybrané místo potom ve spolupráci s občany se navrhne nově a upraví. To znamená, když si to představíme kus parku, lidé si tam navrhnou třeba místo pro čtení, necháme to naprojektovat a na podzim bude postavená čítárna v parku."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mobilním rozhlasem zahlasují, vyberou tu jednu lokalitu, poté na té lokalitě proběhne setkání s architekty a se zástupci města. A z částky jeden milion korun, který na to máme vyhrazený, tak na tom místě poté vznikne nějaký projekt, kterým to místo zvelebíme."

Podrobnosti najdou lidé na webu města nebo přímo v aplikaci Mobilní Rozhlas. Hlasovat tam půjde od 22. ledna do 14. února.

Nahlásit chybu


K tématu

Úprava nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku, která vzešla z participace, začne na podzim

28. srpna 2023 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lavičky, pergola i zeleň. Zkrátka příjemné místo k malé relaxaci. I když stojí hned vedle rušné silnice a kruhové křižovatky. Proměna nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku vyšla z participace. Všechny nápady veřejnosti byly zpracovány a nyní se pomalu připravuje realizace.

Z návrhů lidí vznikla vedle biotopu malá lanová dráha

11. srpna 2023 9:42 | Studénka | Petra Dorazilová

Město realizovalo další projekt v rámci participativního rozpočtu. Letos mezi třemi návrhy zvítězilo hřiště pro děti. Malá lanová dráha teď byla postavena vedle koupaliště biotop.

Obyvatelé Ostravy-Jihu hlasují o úpravách obvodu, představujeme prvních 16 projektů

24. října 2023 17:00 | Ostrava-Jih | Petr Kůdela

Hlasování v letošním osmém ročníku participativního rozpočtu Náš Jih je tu. Veškeré vámi podané návrhy už prošly technickou analýzou a které z nich se budou v příštím roce realizovat, to už je na vás. Radnice na vítězné projekty rozdělí 13 milionů korun.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Včera 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

13. července 2024 12:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Lidé ve Frýdku-Místku hlasováním rozhodnou, která lokalita projde úpravou za milion korun
Vydáno 17. ledna 2022 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé ve Frýdku-Místku dostanou jedinečnou možnost vybrat místo, které projde úpravou. Sami si navíc navrhnou, co by tam podle nich mělo vzniknout. Hlasovat se bude v aplikaci Mobilní Rozhlas a na úpravu jedné z devíti lokalit dá město jeden milion korun.

Vedle zažitého projektu Daruj F-M startuje ve Frýdku-Místku novinka v podobě participativního rozpočtu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to nástroj, kterým zapojíme občany do rozhodování o investicích ve městě. Občané budou pomocí Mobilního Rozhlasu hlasovat o výběru jedné z devíti lokalit, které po městě vybrala komise pro územní plánování a architekturu."

Parčík u knihovny ve Frýdku, dva prostory na Anenské, vnitroblok Komenského, odpočívadlo K Lesu, Lokality na Štěpnici a na Aleji nebo prostor u Ještěra. Lidé si sami vyberou, kterou lokalitu a jak by chtěli upravit.

Anketa: "Lepší zastávku, lavičky, možná nějakou houpačku pro děti a je to. Takovou nějakou, když čekají na autobus třeba."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Jednou z lokalit, která bude usilovat o hlasy občanů v participativním rozpočtu bude například zdejší malý park za kostelem Všech svatých.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by to skončit tak, že vybrané místo potom ve spolupráci s občany se navrhne nově a upraví. To znamená, když si to představíme kus parku, lidé si tam navrhnou třeba místo pro čtení, necháme to naprojektovat a na podzim bude postavená čítárna v parku."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mobilním rozhlasem zahlasují, vyberou tu jednu lokalitu, poté na té lokalitě proběhne setkání s architekty a se zástupci města. A z částky jeden milion korun, který na to máme vyhrazený, tak na tom místě poté vznikne nějaký projekt, kterým to místo zvelebíme."

Podrobnosti najdou lidé na webu města nebo přímo v aplikaci Mobilní Rozhlas. Hlasovat tam půjde od 22. ledna do 14. února.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000029428/lide-ve-frydkumistku-hlasovanim-rozhodnou-ktera-lokalita-projde-upravou-za-milion-korun