Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Znepravomocnění stavebního povolení neovlivní první část obchvatu Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně neovlivní práce na celém obchvatu Frýdku-Místku. Rozsudek, kterým soud znepravomocnil jedno ze stavebních povolení, neomezí I. etapu obchvatu. Ta by měla být dokončena v termínu.

Minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud v Brně, že obchvat Frýdku-Místku má nepravomocné stavební povolení z roku 2006. Soud tím vyhověl ekologickému spolku Děti Země a rozhodnutí všechny velmi zaskočilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já mohu pouze zopakovat, že ta situace nám připadá velice absurdní. Takto marginální záležitost, která není porušením zákona, neovlivňuje žádné zásadní věci k té výstavbě. Stále hrozí tím, že část výstavby toho obchvatu opravdu bude muset být zastavena. A může znamenat několikaměsíční, možná i několikaleté zpoždění."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne je velice šokující. Vůbec si nedokážu představit, jak mohli soudci takto rozhodnout, kdy došlo ke znepravomocnění stavebního povolení k první části obchvatu."

Podle ŘSD se rozhodnutí týká jenom části stavby. Většina prací tak může dál pokračovat.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Zčásti musíme přestat s pracovní činností. Nicméně zároveň musíme zajistit, aby nedocházelo ke škodám. A to, jak na majetku, tak i na zdraví. Zároveň jsme povinni zajistit speciálně jednu oblast té stavby, kde procházíme sesuvným územím. A to znamená, že my ani toto území nemůžeme zcela ze dne na den opustit, protože tam by potom docházelo nejenom k nárůstu ceny stavby jako takové, ale i ke škodě, kterou by bylo třeba znovu po oživení té stavby sanovat."

Děti Země si stěžovaly na to, že krajská hygienická stanice nezapracovala do stanoviska k budoucímu obchvatu jejich připomínku ke způsobu měření hlučnosti po zprovoznění obchvatu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jako vedení města znovu apelujeme na všechny, abychom vyvinuli maximální úsilí a hledaly všechny zákonné cesty k tomu, aby obchvat města, který je naprosto životně důležitý nejenom pro město, ale i pro kraj, pro republiku i pro tu evropskou síť, aby byl dostavěn co nejrychleji. Byl otevřen, zkolaudován, odvedl tranzitní dopravu z města a umožnil tomu městu se nadechnout."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době jednáme s ŘSD i s ministerstvem dopravy, aby ochvat byl zprůjezdněn v celé své délce co nejrychleji. To znamená co nejdříve tady ty překážky odstranit a pokračovat ve stavbě první i druhé části obchvatu tak, ať je dokončen co nejdříve, Frýdek-Místek je dopravně obsloužen a konečně nejezdí auto skrz město."
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Po velmi detailní revizi a analýze toho rozhodnutí zjišťujeme jednu velmi dobrou zprávu, která nám říká, že ta první etapa, kterou máme naplánovanou zprovoznit do poloviny letošního roku, tak té se to netýká. A skutečně ji dostavíme a zprovozníme, což jsme velmi rádi. Takže to slibujeme široké veřejnosti, ale i Frýdku-Místku, že tu první část zprovozníme letos v červnu."

ŘSD zároveň doufá, že do dvou měsíců doplní potřebné dokumenty a stavební povolení na zbytek obchvatu díky tomu bude opět znovu pravomocné.

Nahlásit chybu


K tématu

Obchvat Frýdku-Místku má být od pondělí otevřen bez omezení

20. července 2023 12:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku se má v pondělí otevřít v plném profilu. Navíc by se mělo začít jezdit také bez omezení a plnou rychlostí. Svah u Starého Města, který dělal stavbařům potíže se zajistil speciální kotvící stěnou a jeho pohyb hlídají čidla.

Obchvat Frýdku-Místku sbírá dopravu z průtahu městem. ŘSD řeší i měření hlučnosti

20. listopadu 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku jednoznačně ulevil dopravě v centru. Aktuálně mohou lidé vnímat komplikace spojené s uzavírkami a omezeními kvůli některým opravám. Ředitelství silnic a dálnic aktuálně řeší také stížnosti na hluk z obchvatu. Měření pomůže zpracovat dodatečná protihluková opatření.

Tři krátké úseky obchvatu Frýdku-Místku se musí vybourat a postavit znovu

25. května 2023 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic muselo uzavřít část obchvatu Frýdku-Místku. Důvodem je reklamace špatného povrchu vozovky. Tento úsek se tak nyní musí vybourat a postavit znovu.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

17. dubna 2024 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

Znepravomocnění stavebního povolení neovlivní první část obchvatu Frýdku-Místku
Vydáno 3. března 2022 12:07, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně neovlivní práce na celém obchvatu Frýdku-Místku. Rozsudek, kterým soud znepravomocnil jedno ze stavebních povolení, neomezí I. etapu obchvatu. Ta by měla být dokončena v termínu.

Minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud v Brně, že obchvat Frýdku-Místku má nepravomocné stavební povolení z roku 2006. Soud tím vyhověl ekologickému spolku Děti Země a rozhodnutí všechny velmi zaskočilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já mohu pouze zopakovat, že ta situace nám připadá velice absurdní. Takto marginální záležitost, která není porušením zákona, neovlivňuje žádné zásadní věci k té výstavbě. Stále hrozí tím, že část výstavby toho obchvatu opravdu bude muset být zastavena. A může znamenat několikaměsíční, možná i několikaleté zpoždění."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne je velice šokující. Vůbec si nedokážu představit, jak mohli soudci takto rozhodnout, kdy došlo ke znepravomocnění stavebního povolení k první části obchvatu."

Podle ŘSD se rozhodnutí týká jenom části stavby. Většina prací tak může dál pokračovat.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Zčásti musíme přestat s pracovní činností. Nicméně zároveň musíme zajistit, aby nedocházelo ke škodám. A to, jak na majetku, tak i na zdraví. Zároveň jsme povinni zajistit speciálně jednu oblast té stavby, kde procházíme sesuvným územím. A to znamená, že my ani toto území nemůžeme zcela ze dne na den opustit, protože tam by potom docházelo nejenom k nárůstu ceny stavby jako takové, ale i ke škodě, kterou by bylo třeba znovu po oživení té stavby sanovat."

Děti Země si stěžovaly na to, že krajská hygienická stanice nezapracovala do stanoviska k budoucímu obchvatu jejich připomínku ke způsobu měření hlučnosti po zprovoznění obchvatu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jako vedení města znovu apelujeme na všechny, abychom vyvinuli maximální úsilí a hledaly všechny zákonné cesty k tomu, aby obchvat města, který je naprosto životně důležitý nejenom pro město, ale i pro kraj, pro republiku i pro tu evropskou síť, aby byl dostavěn co nejrychleji. Byl otevřen, zkolaudován, odvedl tranzitní dopravu z města a umožnil tomu městu se nadechnout."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době jednáme s ŘSD i s ministerstvem dopravy, aby ochvat byl zprůjezdněn v celé své délce co nejrychleji. To znamená co nejdříve tady ty překážky odstranit a pokračovat ve stavbě první i druhé části obchvatu tak, ať je dokončen co nejdříve, Frýdek-Místek je dopravně obsloužen a konečně nejezdí auto skrz město."
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Po velmi detailní revizi a analýze toho rozhodnutí zjišťujeme jednu velmi dobrou zprávu, která nám říká, že ta první etapa, kterou máme naplánovanou zprovoznit do poloviny letošního roku, tak té se to netýká. A skutečně ji dostavíme a zprovozníme, což jsme velmi rádi. Takže to slibujeme široké veřejnosti, ale i Frýdku-Místku, že tu první část zprovozníme letos v červnu."

ŘSD zároveň doufá, že do dvou měsíců doplní potřebné dokumenty a stavební povolení na zbytek obchvatu díky tomu bude opět znovu pravomocné.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000030156/znepravomocneni-stavebniho-povoleni-neovlivni-prvni-cast-obchvatu-frydkumistku