Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Boží muka na Vršavci ve Frýdku-Místku projdou opravou

Frýdek-Místek opraví další drobnou, ale cennou barokní památku. Boží muka v Panských Nových Dvorech-Vršavci. Ta jsou už dlouhodobě ve špatném stavu. Město zároveň zkusí vyjednat, aby byla obnovena do původního stavu před rokem 1957, kdy měla ještě kamenný kříž.

Boží muka na Vršavci mají narušenou statiku, obvodová odnož se propadá do země a také podstavec je roztržený. Do památky proto zatéká voda, která ji dál ničí, kříž je nachýlený, a dokonce některé drobné části božích muk chybí.

Jakub Tichý, radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Dobrá zpráva je, že se nám podařilo zadat veřejnou zakázku. Mělo by se to zrealizovat v průběhu jara a léta. Tak, ať je nejpozději v září hotovo. Zajímavé je, že se ještě v průběhu objevily nové skutečnosti. Je tam dneska litinový kříž, původně byl kamenný, jak jsme zjistili. Vyměněn byl v roce 1957, takže teď jednáme o tom, že by se nám mohlo ještě ty podmínky upravit tak, aby ta Boží muka byla zrekonstruována do původní podoby před rokem 1957."

Na místě byla podle dochovaných záznamů z 18. století zřejmě šibenice, později poblíž postavili právě tento kříž. Restaurátor spraví podstavec, vyčistí kámen, obnoví zašlý nápis „Svatý Jene Nepomucký oroduj za nás“. Také doplní chybějící části a další podoba bude záležet ještě na výsledcích jednání. Město dál pracuje na obnově těchto drobných památek.

Jakub Tichý, radní Frýdku-Místku/Piráti/: "My máme pasport drobných uměleckých památek na území města, kdy průběžně vyhodnocujeme jejich stav a zaměřujeme se samozřejmě na ty nejpoškozenější. Na ty, které potřebují urgentní opravu, takže se snažíme ten seznam památek ve špatném stavu postupně zkracovat a tempo rekonstrukce zrychlit."

Poslední zastupitelstvo proto schválilo navýšení rozpočtu na úpravy drobných památek o dalších 100 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCENTR GROUP, a.s. - pracoviště Hyundai Nošovice
Nošovice
od 18 400 Kč/měsíc

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Chlebovice - Diamo
Frýdek-Místek
od 16 800 do 18 500 Kč/měsíc

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, kontaktní osoba Ráková Marcela, 596 223 724 (8:00-16:00 hod.),prace@cleancat.cz
Frýdlant nad Ostravicí
od 100 do 100 Kč/hod.

Detail