Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sbírka Daruj F-M vybírá peníze na obnovu lavic v kostele svatého Jana Křtitele

Program Daruj F-M se rozrostl o další veřejnou sbírku. Od dubna mohou lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku je významná stavba s gotickým jádrem ze 2. pol. 14. století.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

V současnosti se v kostele nachází sběr různých lavic, které se tady v průběhu historie shromáždily. Farnost už postupně pracuje na jejich sjednocení.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny."

S projektem výměny lavic se farnost přihlásila do programu Daruj F-M.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se zvýší ze současných 115 míst na 160. Dalším pozitivním přínosem celé akce bude navrácení souboru dvanácti lavic z kostela svatého Jana Křtitele do kaple svaté Barbory na frýdeckém zámku, kde je jejich původní místo."
Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Část lavic už jsme sem začali instalovat. Takže v té zadní části dneska pod kůrem máme ty nové lavice, které tady chceme mít potom v celém kostele. A vybíráme postupně na to doplnění těch lavic, aby byly v celém kostele jednotné."

Výrobu nových lavic navíc zajištuje chráněná stolařská dílna Charity sv. Alexandra v Ostravě-Kunčičkách.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic a vznikl z toho projekt, podle kterého se to momentálně realizuje."

Náklady vyjdou farnost na 1,2 milionu korun. Lidé mohou finančně pomoci přispěním do sbírky Daruj F-M. Vybrané peníze pak město zdvojnásobí. Nejvýše však dá 200 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu
ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail