Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na sídlišti Anenská ve Frýdku-Místku se kvůli bezpečnosti zavede zóna 30 km/h

Na sídlišti Anenská ve Frýdku-Místku má dojít ke zklidnění dopravy. Město připravuje úpravu dopravního režimu na zónu s nejvyšší povolenou rychlostí 30 km/h. Zároveň bude omezeno i parkování vozidel nad 2,5 tuny. Úprava by měla začít platit během června.

Na sídlišti Anenská ve Frýdku-Místku začnou v průběhu června platit nová pravidla pro řidiče. Ulicí se bude moci projíždět rychlostí pouze 30 kilometrů za hodinu.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Zóna 30 je jedním z důležitých prvků, jak zajistit větší bezpečnost provozu. Zejména zvýšit komfort pro pěší a cyklisty. Je to nástroj, který se v Německu používá od roku 1983. Třeba v Holandsku zóny tvoří více než polovinu všech komunikací vůbec. My jsme se rozhodli ji rozšířit ve Frýdku-Místku o další sídliště, tuto zónu 30."

V lokalitě se změní také pravidla pro parkování. V době od 18:00 do 7:00 ráno zde nebudou moci parkovat vozidla, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 2,5 tuny.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Tím chceme najít nové místo pro parkování lidí, kteří tady opravdu bydlí a kteří tady opravdu potřebují mít to auto zaparkováno."

Do zóny 30 bude patřit pouze Anenská. Ulice Malý Koloredov a Riegrova tam zahrnuta nebude, protože to nakonec nedoporučila dopravní komise.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Na ulici Malý Koloredov platí 40. Tuto ulici máme v plánu letos rekonstruovat a pravděpodobně tam přidáme cyklistický pruh, aby se ten profil ulice snížil a opět jsme vyšli vstříc i těm cyklistům."

Podobné zóny by se v budoucnu mohly objevit i v dalších částech města. Jde především o zajištění bezpečnosti přebíhajících dětí i dospělých.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku (Piráti): "Podle dostupných dopravních analýz a expertíz vyplývá, že v případě střetu vozidla s chodcem při rychlosti 30 km/h, oproti 50 km/h, je riziko úmrtnosti nižší až o 90 procent. Samozřejmě městský policie bude konat zvýšený dohled tady v této zóně."

Instalace dopravního značení by se měla realizovat v polovině června. Musí se totiž dodržet harmonogramy pro možné připomínky. Samotná úprava provozu je pak platná až 15. den po vyvěšení veřejné vyhlášky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy