Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek hledá pěstouny pro děti, které potřebují péči a rodinné zázemí

Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Dětem, které jsou opuštěné nebo z nějakého důvodu bez rodičů, mohou dát dočasně rodinné zázemí. Někteří rodiče také usilují o to, aby si dítě, které mají v pěstounské péči, adoptovali. Každý nový pěstoun je tak mimořádně vítán.

V celém Moravskoslezském kraji je přibližně 600 dětí, které nemohou vyrůstat ve své rodině. Tato dívenka měla ale štěstí, že si ji vzali do pěstounské péče manželé z Frýdku-Místku.

Barbora Michlová, pěstounka: "Nemůžeme mít děti ani jeden. Tak jsme se rozhodli pro tuto formu. Jednak jsme se nedokázali smířit s myšlenkou, že bychom neměli ani jedno dítě, tak jsme se rozhodli pro pěstounství a zároveň pro adopci. Ale ta adopce je taková složitější. To pěstounství bylo takové rychlejší, takže máme dítko v pěstounské péči."
Jakub Michl, pěstoun: "Já to tak neberu, já ji beru jako dceru."

Rodina se pěstounství věnuje už dva a půl roku. Zatím má první dítě, aktuálně se ale snaží ještě získat do péče další.

Barbora Michlová, pěstounka: "U nás by mělo být celou dobu. My jsme teda na tu dlouhou dobu a chtěli jsme dítě, které má předpoklady, že u nás bude do dospělosti. Takže doufáme, že to tak bude. Do budoucna chceme se pokusit o adopci tohoto aktuálního dítěte, takže uvidíme, jak se nám to podaří."

Zájemci o pěstounství musí projít přípravným kurzem, který trvá přibližně rok. Pak se musí rozhodnout, zda budou pěstouni trvalí nebo na přechodnou dobu, což je zhruba na rok.

Barbora Michlová, pěstounka: "Je to super, i přesto, že je to složitější ta příprava, tak to dítě vám to hned vynahradí. Je to skvělé, to dítě je milující, má domov, je spokojené, šťastné, a to za to stojí za všechno."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči a prostřednictvím oddělení sociálně právní ochrany dětí hledá pěstouny pro děti, které jsou z nějaké důvodu opuštěné, bez rodičů. My hledáme, jak manžele, rodiny, tak i jednotlivce, muže i ženy, kteří jsou ochotni do svého života přijmout dítě, které nemělo tolik štěstí. Může mít nějaký handicap, je různého etnika. A tito lidé, pěstouni, budoucí pěstouni by mu byli schopni nabídnout lásku, péči."
Barbora Michlová, pěstounka: "My jsme šli na OSPOD, na odbor sociálně právní ochrany dětí, tam jsme se o tom informovali. Řekli nám, jak to probíhá a potom jsme si podali žádost a už to nějak jelo."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl tímto apelovat na lidi, kteří by byli ochotni dětem, které jsou opuštěné, poskytnout rodinné zázemí. Tak, aby zvážili možnost, že by se stali pěstouny."
Jakub Michl, pěstoun: "Když nemohou mít svoje, tak proč by si nemohli vzít buď do adopce nebo do pěstounství dítě, které nemá zázemí."

Ročně se k pěstounství v kraji přihlásí přibližně 120 lidí a zhruba dvě stovky dětí díky pěstounům najde zázemí. Dětí bez rodiny je ale stále trojnásobně více.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy