Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidiči už projedou po části první etapy obchvatu Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Část první etapy obchvatu Frýdku-Místku už je v provozu. Řidiči tak nově projedou mezi dálnicí D56 od Ostravy směrem na Frýdlant nad Ostravicí a zpět. Napojení směrem na Příbor je stále postiženo soudním zrušením stavebního povolení. Kompletně by měl být obchvat hotový do konce roku.

Tento kamion byl úplně prvním vozidlem, které vjelo na otevřenou část první etapy obchvatu Frýdku-Místku.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Pouštíme vozidla v tuto chvíli na tu severojižní část toho obchvatu. To znamená po dálnici D56 a D48, zatím ještě v omezeném režimu. Je to víceméně průjezd stavbou, kdy ta stavba je v tuto chvíli připravena na to, aby zde mohly vozidla už bezpečně plynule projet. To znamená, že pro nás je důležité, že na ty prázdniny, alespoň tady v tomto směru sever – jih, dokážeme Frýdku-Místku odlehčit."

Frýdek-Místek extrémně zatěžuje tranzitní a kamionová doprava. Městem denně projede na 40 tisíc aut. Na obchvat se tady čeká desítky let.

Jakub Míček (ANO) náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšíme se na to, až se konečně auta z Frýdlantské a Beskydské ulice dostanou na obchvat a nebudou zatěžovat město, konkrétně Místek. Takže očekáváme a budeme monitorovat ten pokles té dopravy na těchto dvou ulicích. Věřím v to, že bude výrazný, že to půjde poznat třeba i na kruháči u místeckého Lidlu."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to historická chvíle pro město. Před 27 lety se rozhodovalo zastupitelstvo mezi jižní a severní variantou. Byla schválena jižní varianta, já jsem byl v tom zastupitelstvu, které to schválilo a jsem strašně rád, že se nakonec zrealizovala. Já jsem strašně rád, že jsme se dočkali po tolika letech a doufám, že ucítí všichni, kteří za tu jižní variantu bojovali, zadostiučinění, že takto nakonec to všechno dobře dopadlo."

Otevřený úsek má zhruba 5 kilometrů. Kvůli soudem zrušenému stavebního povolení zatím není možné zajistit přímé napojení směrem na Příbor.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Bylo zrušeno soudem na začátku dálnice D48, na začátku tohoto obchvatu, kde zhruba nějakých 50 metrů nám chybí k tomu, abychom dokázali tu část zprovoznit."

Ředitelství silnic a dálnic počítá s tím, že chybějící stavební povolení by mělo získat někdy v průběhu července a k samotnému otevření tahu na Příbor by mělo dojít zhruba v září.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Předpokládáme, že by teda toho 3. 9. by se mohla tato první etapa spustit plnohodnotně, včetně dálnice D56, bez jakéhokoliv dopravního omezení."

Druhá etapa obchvatu se už staví legislativně bez omezení. Komplikací je pouze sesuv půdy, který se odstraňuje a musí se zajistit svah. Přesto chce ŘSD dodržet termín a do konce roku obchvat kompletně otevřít.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Věřím, že ty harmonogramy a práce jsou nastaveny tak, že se to povede. To znamená, v prosinci letošního roku zprovozníme obchvat Frýdku-Místku jako celek, i když v té části toho sesuvu a následného mostu, pouze v polovičním profilu, ale myslím si, že i tak to pro občany Frýdku-Místku bude skutečně obrovská úleva."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: " Poté přijde to nejdůležitější. To, abychom ulici Hlavní vrátili lidem. A udělali tam úpravy, které zachovají její dopravní obslužnost. Čili nebude to o tom, že bychom chtěli nějak omezit tu dopravu v rámci města, ale poté, co vytěsníme opravdu veškerý tranzit, a i ty úpravy by k tomu měly vézt, aby nikdo, kdo pojede z Polska do Rakouska a naopak, aby do toho města nevjel. Tak, abychom mohli udělat úpravy, že se bude dát přejít v úrovni. Nebudou tam třeba všechny podchody, napojí se některé ulice, vzniknou třeba pruhy pro městskou hromadnou dopravu, aby se dalo dostat z Frýdku do Místku rychleji."

Město si na možnosti úprav ulice Hlavní nechalo zpracovat studii od Českého vysokého učení technického.

Nahlásit chybu


K tématu

Obchvat Frýdku-Místku sbírá dopravu z průtahu městem. ŘSD řeší i měření hlučnosti

20. listopadu 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku jednoznačně ulevil dopravě v centru. Aktuálně mohou lidé vnímat komplikace spojené s uzavírkami a omezeními kvůli některým opravám. Ředitelství silnic a dálnic aktuálně řeší také stížnosti na hluk z obchvatu. Měření pomůže zpracovat dodatečná protihluková opatření.

Obchvat Frýdku-Místku má být od pondělí otevřen bez omezení

20. července 2023 12:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku se má v pondělí otevřít v plném profilu. Navíc by se mělo začít jezdit také bez omezení a plnou rychlostí. Svah u Starého Města, který dělal stavbařům potíže se zajistil speciální kotvící stěnou a jeho pohyb hlídají čidla.

Podle ŘSD je podloží obchvatu Frýdku-Místku v pořádku

Frýdek-Místek reaguje na informaci o možném výskytu nebezpečných látek v podloží obchvatu Frýdku-Místku. Město nechalo prověřit skutečný stav u řady institucí a čeká také na informace z České inspekce životního prostředí.


Obce se utkaly v Beskydských hrách bez hranic, pohár obhájila Lhotka

Smíšené týmy dětí a dospělých se v sobotu v Metylovicích utkaly o putovní pohár Beskydských her bez hranic. Zástupci několika obcí z okolí Frýdlantu nad Ostravicí soutěžili například v biatlonu nebo včelím sběru.

Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

15. června 2024 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

15. června 2024 16:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Studenti Střední školy v Jablunkově předvedli své roboty na výstavě

13. června 2024 13:30 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Také v podhůří Beskyd žijí mladí lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat práci s roboty. Studenti Střední školy v Jablunkově nedávno prezentovali své úspěchy na výstavě Invent arena v Třinci.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Oblastní kolo Wolframu opět pořádala i partyzánská obec Čeladná

12. června 2024 12:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Sportovní areál u Základní školy Čeladná byl dějištěm oblastního kola 7. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram. O postup do krajského kola tu soupeřilo 13 družstev, dvě domácí a další ze škol přilehlého regionu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

Řidiči už projedou po části první etapy obchvatu Frýdku-Místku
Vydáno 1. července 2022 11:12, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Část první etapy obchvatu Frýdku-Místku už je v provozu. Řidiči tak nově projedou mezi dálnicí D56 od Ostravy směrem na Frýdlant nad Ostravicí a zpět. Napojení směrem na Příbor je stále postiženo soudním zrušením stavebního povolení. Kompletně by měl být obchvat hotový do konce roku.

Tento kamion byl úplně prvním vozidlem, které vjelo na otevřenou část první etapy obchvatu Frýdku-Místku.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Pouštíme vozidla v tuto chvíli na tu severojižní část toho obchvatu. To znamená po dálnici D56 a D48, zatím ještě v omezeném režimu. Je to víceméně průjezd stavbou, kdy ta stavba je v tuto chvíli připravena na to, aby zde mohly vozidla už bezpečně plynule projet. To znamená, že pro nás je důležité, že na ty prázdniny, alespoň tady v tomto směru sever – jih, dokážeme Frýdku-Místku odlehčit."

Frýdek-Místek extrémně zatěžuje tranzitní a kamionová doprava. Městem denně projede na 40 tisíc aut. Na obchvat se tady čeká desítky let.

Jakub Míček (ANO) náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšíme se na to, až se konečně auta z Frýdlantské a Beskydské ulice dostanou na obchvat a nebudou zatěžovat město, konkrétně Místek. Takže očekáváme a budeme monitorovat ten pokles té dopravy na těchto dvou ulicích. Věřím v to, že bude výrazný, že to půjde poznat třeba i na kruháči u místeckého Lidlu."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to historická chvíle pro město. Před 27 lety se rozhodovalo zastupitelstvo mezi jižní a severní variantou. Byla schválena jižní varianta, já jsem byl v tom zastupitelstvu, které to schválilo a jsem strašně rád, že se nakonec zrealizovala. Já jsem strašně rád, že jsme se dočkali po tolika letech a doufám, že ucítí všichni, kteří za tu jižní variantu bojovali, zadostiučinění, že takto nakonec to všechno dobře dopadlo."

Otevřený úsek má zhruba 5 kilometrů. Kvůli soudem zrušenému stavebního povolení zatím není možné zajistit přímé napojení směrem na Příbor.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Bylo zrušeno soudem na začátku dálnice D48, na začátku tohoto obchvatu, kde zhruba nějakých 50 metrů nám chybí k tomu, abychom dokázali tu část zprovoznit."

Ředitelství silnic a dálnic počítá s tím, že chybějící stavební povolení by mělo získat někdy v průběhu července a k samotnému otevření tahu na Příbor by mělo dojít zhruba v září.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Předpokládáme, že by teda toho 3. 9. by se mohla tato první etapa spustit plnohodnotně, včetně dálnice D56, bez jakéhokoliv dopravního omezení."

Druhá etapa obchvatu se už staví legislativně bez omezení. Komplikací je pouze sesuv půdy, který se odstraňuje a musí se zajistit svah. Přesto chce ŘSD dodržet termín a do konce roku obchvat kompletně otevřít.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Věřím, že ty harmonogramy a práce jsou nastaveny tak, že se to povede. To znamená, v prosinci letošního roku zprovozníme obchvat Frýdku-Místku jako celek, i když v té části toho sesuvu a následného mostu, pouze v polovičním profilu, ale myslím si, že i tak to pro občany Frýdku-Místku bude skutečně obrovská úleva."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: " Poté přijde to nejdůležitější. To, abychom ulici Hlavní vrátili lidem. A udělali tam úpravy, které zachovají její dopravní obslužnost. Čili nebude to o tom, že bychom chtěli nějak omezit tu dopravu v rámci města, ale poté, co vytěsníme opravdu veškerý tranzit, a i ty úpravy by k tomu měly vézt, aby nikdo, kdo pojede z Polska do Rakouska a naopak, aby do toho města nevjel. Tak, abychom mohli udělat úpravy, že se bude dát přejít v úrovni. Nebudou tam třeba všechny podchody, napojí se některé ulice, vzniknou třeba pruhy pro městskou hromadnou dopravu, aby se dalo dostat z Frýdku do Místku rychleji."

Město si na možnosti úprav ulice Hlavní nechalo zpracovat studii od Českého vysokého učení technického.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000032247/ridici-uz-projedou-po-casti-prvni-etapy-obchvatu-frydkumistku