Frýdek-Místek usiloval o to, aby byla už letos zřízena ve městě zubní pohotovost. Mělo to být v nemocnici, která na to má ideální prostory.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jsem se účastnil řady jednání a z pohledu města jsme dosáhli maxima možného, co nám umožňuje zákon. My jsme dospěli k dohodě se stomatology. Dohodli jsme se na dokrytí provozních nákladů se stomatology tak, aby zubní pohotovost byla obnovena. A v rozpočtu města jsme schválili rezervu ve výši jednoho milionu korun na podporu zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku v délce jednoho roku, každého jednoho roku."
Nyní ale přišla z Moravskoslezského kraje zpráva, že nemocnice tyto peníze nepřijme. Důvodem má být příliš vysoké navýšení odměn pro lékaře. To by mohlo způsobit problém u dalších pohotovostí.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry. Ale budeme ji provozovat za těchto standardních podmínek. Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. A pro nás by to znamenalo, a nejenom pro nás, už mám informace i z jiných okresů, že by v tom případě skončila LPS i v jiných okresech, protože za ty standardní ceny, které jsou placeny, tak by lékaři tu službu nesloužili. Současně s tím nesouhlasím ani já, protože bychom platili výrazně více a museli bychom to platit my jako nemocnice."
Město argumentuje tím, že dosáhlo pouze dohody se stomatology, za které by byli ochotni lékaři na pohotovostech sloužit mimo běžnou pracovní dobu.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já pouze pevně věřím, že kraj má scénář a strategii, jakým způsobem dosáhnout toho, aby zubní pohotovost byla ve Frýdku-Místku zprovozněna. My jsme nadále připraveni jako město podpořit tuto zubní pohotovost. Budeme klidně hledat nové způsoby, jak ty finance uvolnit, případně, jakými financemi chod té zubní pohotovosti podpořit. A samozřejmě podpoříme veškeré kroky, které povedou k jejímu otevření."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě je tady možnost, pokud to město chce za těchto podmínek realizovat, to realizovat u některých lékařů stomatologů, kde by ta LPS byla. Nebo přímo na magistrátu nebo někde zřídit ambulanci pohotovostní a tam potom si to provozovat sami."
Kraj zatím chystá alespoň zřízení třetího zubařského křesla v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Chce tím alespoň trochu odlehčit přetíženým pohotovostem a problému s nedostatkem zubařů.