Ve Frýdku-Místku se rozmáhá nešvar nesprávného odkládání odpadů. Někteří lidé pravděpodobně záměrně skládají k popelnicím odpad, který patří do sběrného dvora. Dělají to hlavně na místech, kde si jich zřejmě nikdo jen tak nevšimne, jako je například plocha v ulici Křižíkova.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tady je trvalý problém s tím, že tady se nám hromadí odpad, který je z části komunální, stavební a další. Který nepatří tady na toto místo, ale patří na sběrný dvůr. To je velký problém, není to jenom tady. Je to i Na Vyhlídce a v dalších částech města. Máme podezření, že to nedělají jenom naši občané, ale i přespolní. A proto budeme tato místa hlídat, dáme tam kamery."
Lidé si ale neuvědomují, že odložením odpadu u popelnic zakládají černou skládku, za kterou hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Město už se sešlo se zástupci Frýdecké skládky a Technických služeb, kdy se hledal způsob, jak alespoň částečně tyto problémové lokality vyřešit a zajistit likvidaci odpadu, která je náročná finanče i personálně.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Technické služby vytvoří čety, které budou dočišťovat ta jednotlivá sběrná místa. A my sami přispějeme, nebo respektive jsme se dohodli s Frýdeckou skládkou na rozšíření sběrného dvora pod estakádou. To znamená, že občané budou dostatečně informováni o tom, jakým způsobem a kdy a na kterých místech budou ty sběrné dvory fungovat. Tak, aby to bylo komfortní. Nicméně znovu podotýkám, že kontejnery nejsou místa pro odpad, který patří na Frýdeckou skládku nebo sběrné dvory."
Město chce také rozšířit počet kontejnerů u rodinných domů a pracovat na vzdělávání a informovanosti obyvatel.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Děláme všechno proto, aby lidé měli kam dávat odpad. Samozřejmě máme zájem na tom, aby co nejvíce třídili. Jsou místa, kde lidé netřídí, nemají to zažité. Tak chceme rozšířit i edukační programy pro děti, aby i ty rodiče nějakým způsobem hlídali. Přece jenom ta starší generace na to nebyla zvyklá od mala, tak se tomu nějakým způsobem nechce přizpůsobit. A je to důležité, protože ten separovaný sběr jednak šetří přírodu a jednak z toho máme příjmy. Z plastu a tak dále. Ne vždycky, samozřejmě se stane nějaký výpadek na těch trzích, že není zájem o papír, není zájem o plast. Ale plast jako takový bychom měli separovat vždy."
Díky třídění odpadů si město může dovolit udržet cenu za svoz a likvidaci odpadů na současné výši. Zároveň může dotovat platby za odpady pro děti, které v současnosti za odpady neplatí.