Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci z Frýdku-Místku zachytávají vzpomínky pamětníků pro dokumenty Paměti národa

Frýdek-Místek |

Školáci z pěti základních škol ve Frýdku-Místku se opět zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jejich úkolem bylo sehnat pamětníky, natočit s nimi rozhovor a následně z něj vytvořit pětiminutový dokument z těch nejzajímavějších vzpomínek. Například na sovětskou okupaci ve městě.

Žáci osmé třídy 4. Základní školy ve Frýdku-Místku se zapojili do vzdělávacího projektu, jehož cílem je zachovat odkaz pro další generace v podobě zaznamenané výpovědi pamětníků.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Našim úkolem bylo udělat rozhovor s pamětníkem a udělat z toho pětiminutový dokument a vystříhat z toho to nejzajímavější."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "Tito kluci jsou takoví přátelé dějepisu. Protože je ten dějepis baví. Jsou takoví, že se doptávají, zajímají se o tu historii. Zúčastňují se dějepisných soutěží nebo olympiád. Takže jsem se jich zeptala, jestli by do toho nechtěli jít. A souhlasili a tím pádem jsem vytvořila takový tým."

Rozhovor poskytla týmu babička paní učitelky. Natočili ho jako video na telefon a nyní ho budou muset zpracovat.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Náročné to nebylo. Dělali jsme s osobou rozhovor, asi dvacetiminutový. To ještě náročné bude. Budeme to muset sestříhat."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Paní Němcová nám vykládala o tom, jak v roce 1968 ji nechtěli pustit do Slezanu. Chodili tam s různými zbraněmi mezi nimi. A že se bála."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "V současnosti máme natočený rozhovor, máme fotografie naší pamětnice, různé dokumenty. A teď kluci budou ten rozhovor stříhat a budou z něj vytvářet video. Takže teď budeme přemýšlet nad tím, které části toho rozhovoru dáme do toho videa. Kterými dokumenty nebo fotografiemi to video proložíme. A jak to celé bude vypadat."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že jsme se jako město Frýdek-Místek již podruhé zapojili do projektu prostřednictvím pěti základních škol a obecně vnímám jakoukoliv aktivitu, která propojuje generace, která propojuje různé sociální skupiny, tak jako velmi přínosnou. A myslím si, že si musíme vzájemně naslouchat. A pokud si budeme naslouchat a obohatíme se, tak to bude vždycky přínosem. Nejenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro celou společnost."

Do projektu se za celou dobu zapojilo 190 měst z celé České republiky. Aktuálně například i v Havířov nebo Český Těšín. Závěrečné práce z Frýdku-Místku budou po zpracování představeny veřejnosti.

Nahlásit chybu


K tématu

Školáci z Frýdku-Místku zaznamenávali vzpomínky pamětníků pro projekt Příběhy 20. století

29. června 2023 12:10 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žáci vybraných základních škol z Frýdku-Místku se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jednotlivé týmy měly za úkol vyzpovídat pamětníky druhé světové války, období 50. let nebo normalizace. Výsledky své práce pak představily na společné prezentaci.

Přehlídka historických aut z Veteran Rally Ostrava uchvátila i Frýdek-Místek

29. května 2023 12:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Desítky krásných veteránů zaplnily o víkendu během své zastávky Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku. Vozy převážně značky Tatra, ale i dalších, přišly obdivovat davy nadšenců. Měla zde totiž zastávku každoroční Veteran Rally Ostrava.

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

10. srpna 2023 14:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Školáci z Frýdku-Místku zachytávají vzpomínky pamětníků pro dokumenty Paměti národa
Vydáno 1. května 2023 9:32, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Školáci z pěti základních škol ve Frýdku-Místku se opět zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jejich úkolem bylo sehnat pamětníky, natočit s nimi rozhovor a následně z něj vytvořit pětiminutový dokument z těch nejzajímavějších vzpomínek. Například na sovětskou okupaci ve městě.

Žáci osmé třídy 4. Základní školy ve Frýdku-Místku se zapojili do vzdělávacího projektu, jehož cílem je zachovat odkaz pro další generace v podobě zaznamenané výpovědi pamětníků.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Našim úkolem bylo udělat rozhovor s pamětníkem a udělat z toho pětiminutový dokument a vystříhat z toho to nejzajímavější."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "Tito kluci jsou takoví přátelé dějepisu. Protože je ten dějepis baví. Jsou takoví, že se doptávají, zajímají se o tu historii. Zúčastňují se dějepisných soutěží nebo olympiád. Takže jsem se jich zeptala, jestli by do toho nechtěli jít. A souhlasili a tím pádem jsem vytvořila takový tým."

Rozhovor poskytla týmu babička paní učitelky. Natočili ho jako video na telefon a nyní ho budou muset zpracovat.

František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Náročné to nebylo. Dělali jsme s osobou rozhovor, asi dvacetiminutový. To ještě náročné bude. Budeme to muset sestříhat."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Paní Němcová nám vykládala o tom, jak v roce 1968 ji nechtěli pustit do Slezanu. Chodili tam s různými zbraněmi mezi nimi. A že se bála."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "V současnosti máme natočený rozhovor, máme fotografie naší pamětnice, různé dokumenty. A teď kluci budou ten rozhovor stříhat a budou z něj vytvářet video. Takže teď budeme přemýšlet nad tím, které části toho rozhovoru dáme do toho videa. Kterými dokumenty nebo fotografiemi to video proložíme. A jak to celé bude vypadat."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že jsme se jako město Frýdek-Místek již podruhé zapojili do projektu prostřednictvím pěti základních škol a obecně vnímám jakoukoliv aktivitu, která propojuje generace, která propojuje různé sociální skupiny, tak jako velmi přínosnou. A myslím si, že si musíme vzájemně naslouchat. A pokud si budeme naslouchat a obohatíme se, tak to bude vždycky přínosem. Nejenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro celou společnost."

Do projektu se za celou dobu zapojilo 190 měst z celé České republiky. Aktuálně například i v Havířov nebo Český Těšín. Závěrečné práce z Frýdku-Místku budou po zpracování představeny veřejnosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036962/skolaci-z-frydkumistku-zachytavaji-vzpominky-pametniku-pro-dokumenty-pameti-naroda