Žáci osmé třídy 4. Základní školy ve Frýdku-Místku se zapojili do vzdělávacího projektu, jehož cílem je zachovat odkaz pro další generace v podobě zaznamenané výpovědi pamětníků.
František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Našim úkolem bylo udělat rozhovor s pamětníkem a udělat z toho pětiminutový dokument a vystříhat z toho to nejzajímavější."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "Tito kluci jsou takoví přátelé dějepisu. Protože je ten dějepis baví. Jsou takoví, že se doptávají, zajímají se o tu historii. Zúčastňují se dějepisných soutěží nebo olympiád. Takže jsem se jich zeptala, jestli by do toho nechtěli jít. A souhlasili a tím pádem jsem vytvořila takový tým."
Rozhovor poskytla týmu babička paní učitelky. Natočili ho jako video na telefon a nyní ho budou muset zpracovat.
František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Náročné to nebylo. Dělali jsme s osobou rozhovor, asi dvacetiminutový. To ještě náročné bude. Budeme to muset sestříhat."
Ondřej Vlasák, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Paní Němcová nám vykládala o tom, jak v roce 1968 ji nechtěli pustit do Slezanu. Chodili tam s různými zbraněmi mezi nimi. A že se bála."
Eva Kubečková, učitelka, 4. Základní škola Frýdek-Místek: "V současnosti máme natočený rozhovor, máme fotografie naší pamětnice, různé dokumenty. A teď kluci budou ten rozhovor stříhat a budou z něj vytvářet video. Takže teď budeme přemýšlet nad tím, které části toho rozhovoru dáme do toho videa. Kterými dokumenty nebo fotografiemi to video proložíme. A jak to celé bude vypadat."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že jsme se jako město Frýdek-Místek již podruhé zapojili do projektu prostřednictvím pěti základních škol a obecně vnímám jakoukoliv aktivitu, která propojuje generace, která propojuje různé sociální skupiny, tak jako velmi přínosnou. A myslím si, že si musíme vzájemně naslouchat. A pokud si budeme naslouchat a obohatíme se, tak to bude vždycky přínosem. Nejenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro celou společnost."
Do projektu se za celou dobu zapojilo 190 měst z celé České republiky. Aktuálně například i v Havířov nebo Český Těšín. Závěrečné práce z Frýdku-Místku budou po zpracování představeny veřejnosti.