Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vystavují své práce v bývalé záložně

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek si připravil tradiční výstavu žákovských prací. Letos zaplnila jedinečný výstavní prostor, budoucí městskou galerii Záložna. Výstava má název Nejprve najdi, potom hledej. Zastoupena je na ní malba, keramika i zajímavé modely.

Prostory bývalé záložny ve Frýdku-Místku opět ožívají další uměleckou akcí. Ve středu 17. května zde byla oficiálně zahájena výstava žákovských prací ze Základní umělecké školy. Návštěvníci tady mohou doslova číst obrazy.

Andrea Sibinská, ZUŠ Frýdek-Místek: "Každý obraz má svůj příběh. Vypráví to, co v tom obraze je, ale nemusí to prvoplánově vypadat tak, že tam poznáme, o co tam jde. Často člověk nerozumí abstraktnímu obrazu, přitom se za tím skrývá spousty dalších věcí."

Výstava s názvem Nejprve najdi, potom hledej si klade otázky, zda je možné číst v obrazech jako v knize. Díla mají také krátké texty, kterými se je autoři výstavy snažili popsat.

Andrea Sibinská, ZUŠ Frýdek-Místek: "Nemůžu říct, kolik těch obrázků tady je. Každopádně je nás 5 vyučujících v základní umělecké škole na výtvarném oboru a 320 žáků. Takže je to nějaký výběr za celý školní rok. Ale je toho hodně, těch věcí."

Autoři nepožívalí jenom štětec, papír a barvy, ale dokonce zapojili do tvorby i moderní technologie.

Marek Slíva, ředitel ZUŠ Frýdek-Místek: "U některých obrázků jsou QR kódy. Vy si je načtete a každý ten obrázek má svůj vlastní zvuk nějaký. Nebo tam dokonce je možnost stáhnout si aplikaci, kterou když namíříte na ten obrázek, tak se začne pohybovat. Takže se pracuje i s moderními prvky a trendy."
Andrea Sibinská, ZUŠ Frýdek-Místek: "Pracujeme jako tým. A přitom je každý z těch vyučujících osobnost. Je odlišný a přistupuje k té práci jinak. Takže tady můžete vidět přes kresbu, malbu, keramiku, objekty, různé práce. Samozřejmě tady budou i k vidění na monitoru krátké animace, krátké příběhy, které vytváříme v naší škole. A ta výstava pokračuje ve výtvarném oboru Základní umělecké školy. Je to kousek odtud."

Prostory bývalé záložny začínají díky dobré spolupráci města a Kultury F-M ožívat akcemi. Město by tady jednou rádo vybudovalo městskou galerii. Tu by ocenili i výtvarníci.

Marek Slíva, ředitel ZUŠ Frýdek-Místek: "Myslím, že pro výtvarný obor to důležité je, protože vím, že o tom básní dlouhá léta. A to z toho důvodu, že když výtvarníci někde něco vystavují, tak oni to mají trošku jinak než my, hudebníci. My, když někam přijdeme, tak nám stačí hodina, zahrajeme a odejdeme. Kdežto oni potřebují ten časový prostor delší. Pro ně je to určitě velice důležitá věc, aby byla nějaká galerie tady ve městě, kde by mohli prezentovat své práce."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Všechny tyto výstavy dokazují, že ten prostor je nejenom vhodný, ale určitě by byl i velice intenzivně využívaný a samozřejmě všechny zvu na výstavu. Protože je velmi zajímavé sledovat mladé talenty, ze kterých třeba jednou budou vystavovat i na regulérní výstavě v městské galerii, aby se šli podívat, jak dokázali zaplnit bývalou Záložnu vedle národního domu."

Výstava v záložně potrvá do 10. června. Akce je součástí projektu Open ZUŠ, který proběhne 25. května.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - pracoviště železniční stanice
Třinec
od 4 325 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - pracoviště Železniční stanice
Frýdek-Místek
od 4 325 Kč/měsíc

Detail

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje - pracoviště RZ Cyrilka
Čeladná
od 17 300 do 23 000 Kč/měsíc

Detail