Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž Mladý záchranář prověřila znalosti první pomoci u žáků základních škol ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Jsou ještě na základních školách, ale už by dokázali podat první pomoc. Žáci čtvrtých a osmých tříd se zapojili do soutěže Mladý záchranář, kde si ověřili znalosti získané na kurzech první pomoci v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Tématy bylo ošetřování různých zranění a stavů i resuscitace.

Sportovní halu 6. základní školy ve Frýdku-Místku zaplnily týmy žáků ze základních škol, aby v rámci soutěže Mladý záchranář poměřily své znalosti z kurzů první pomoci.

Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Máme přihlášených 21 týmů ze čtvrtých tříd, 23 týmů z osmých tříd. Zúčastňují se všechny základní školy z Frýdku-Místku, které navštěvovaly naše kurzy KPR v Nemocnici ve Frýdku-Místku."
Anketa: 1.) "Mým úkolem je udělat resuscitaci. Aby mohl dýchat pán." – A jakým způsobem se to dělá? – "Jednu ruku ráme takhle, druhou ruku takhle a snažíme se o co největší úder. A pak zase znovu. A budeme si zpívat rolničky." 2.) "Dneska v té soutěži je pro mě velká pocta být. A jako všichni chceme vyhrát. Jsem z 1. základní školy, jmenuju se Tomáš Formánek a jsem ze 4.C." 3.) "Já jsem ze 7. základní školy a asi bude mým úkolem resuscitování. A docela se na to těším, hodně jsme se připravovali." – Jaké byly ty kurzy? Co jste se naučili? – "Různě, oživovali jsme, řešili jsme uštknutí nebo infarkt myokardu."

Soutěž pořádá nemocnice ve spolupráci s městem od roku 2018. Dva ročníky se kvůli covidu neuskutečnily.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Smyslem je naučit ty děti pomáhat. Nebýt nevšímavý. Viděli jste tady dneska i praktickou ukázku, že to, že si všimnu, že někomu se udělá špatně, že někdo zbledne, někdo upadne, že ho neobejdu, že se alespoň zeptám, zjistím, jak mu je. Tak to si myslím, že je jeden z hlavních cílů, ty děti naučit všímat si lidí, všímat si toho, co se děje kolem mě. A samozřejmě tím, že ze školních osnov byla první pomoc vypuštěna, tak se snažíme alespoň trošičku dělat osvětu."
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Soutěž je rozdělena na tři části. V té první části děti píšou písemný test, kde prokáží své teoretické znalosti, druhou částí je, že si vylosují ty akutní stavy, kde ošetřují jednotlivá zranění, které si vyzkoušely v našich kurzech. Ta třetí část se skládá z té resuscitace, kde děti musí projevit znalosti první pomoci u lidí, kteří nedýchají, jsou v bezvědomí a potřebují tu kardiopulmonální resuscitaci."

Impulsem ke vzniku soutěže byl případ, kdy žákyně základní školy poskytovala první pomoc u akutní události.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nemusí se to stát v obchodním domě, nemusí se to stát na ulici. Může se to stát tatínkovi, babičce, tetě, komukoliv."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Jsem ráda, že žáci základních škol mají zájem o kurz první pomoci. Jelikož v životě každého z nás může nastat situace, kdy budou potřebovat někomu ze svého okolí poskytnout první pomoc. A díky znalostem z kurzu první pomoci budou vědět, jak se zachovat."

První místa v soutěži nakonec získal tým čtvrťáků ze základní školy v Lískovci a osmáci z druhé základní školy.

Nahlásit chybu


K tématu

Vodní záchranáři učili na Olešné, jak poskytovat první pomoc

17. srpna 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Zachraň si své dítě. To bylo hlavní téma preventivní akce Vodní záchranné služby na Olešné. Návštěvníky aquaparku učili, jak správně poskytnout pomoc tonoucímu a zaměřili se hlavně na prevenci u malých dětí. Zároveň předváděli i reálné situace přímo ve vodě.

Záchranáři školili pracovníky krajského úřadu v poskytování první pomoci

29. května 2023 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Minulý týden skončil závěrečný běh školení první pomoci zaměstnanců krajského úřadu MSK. To lektorsky zajišťovali školitelé zdravotnické záchranné služby.

Záchranáři učili děti poskytovat první pomoc. Do školy přijeli sanitkou

29. dubna 2023 13:08 | Opava | Katka Geryková

Jak zastavit krvácení, jak správně provádět masáž srdce nebo jak komunikovat s tísňovou linkou. Děti z opavské Základní školy B. Němcové se učily poskytovat první pomoc. Školáci se mohli také podívat, jak je vybavená záchranářská sanitka.


Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Soutěž Mladý záchranář prověřila znalosti první pomoci u žáků základních škol ve Frýdku-Místku
Vydáno 22. května 2023 12:07, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Jsou ještě na základních školách, ale už by dokázali podat první pomoc. Žáci čtvrtých a osmých tříd se zapojili do soutěže Mladý záchranář, kde si ověřili znalosti získané na kurzech první pomoci v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Tématy bylo ošetřování různých zranění a stavů i resuscitace.

Sportovní halu 6. základní školy ve Frýdku-Místku zaplnily týmy žáků ze základních škol, aby v rámci soutěže Mladý záchranář poměřily své znalosti z kurzů první pomoci.

Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Máme přihlášených 21 týmů ze čtvrtých tříd, 23 týmů z osmých tříd. Zúčastňují se všechny základní školy z Frýdku-Místku, které navštěvovaly naše kurzy KPR v Nemocnici ve Frýdku-Místku."
Anketa: 1.) "Mým úkolem je udělat resuscitaci. Aby mohl dýchat pán." – A jakým způsobem se to dělá? – "Jednu ruku ráme takhle, druhou ruku takhle a snažíme se o co největší úder. A pak zase znovu. A budeme si zpívat rolničky." 2.) "Dneska v té soutěži je pro mě velká pocta být. A jako všichni chceme vyhrát. Jsem z 1. základní školy, jmenuju se Tomáš Formánek a jsem ze 4.C." 3.) "Já jsem ze 7. základní školy a asi bude mým úkolem resuscitování. A docela se na to těším, hodně jsme se připravovali." – Jaké byly ty kurzy? Co jste se naučili? – "Různě, oživovali jsme, řešili jsme uštknutí nebo infarkt myokardu."

Soutěž pořádá nemocnice ve spolupráci s městem od roku 2018. Dva ročníky se kvůli covidu neuskutečnily.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Smyslem je naučit ty děti pomáhat. Nebýt nevšímavý. Viděli jste tady dneska i praktickou ukázku, že to, že si všimnu, že někomu se udělá špatně, že někdo zbledne, někdo upadne, že ho neobejdu, že se alespoň zeptám, zjistím, jak mu je. Tak to si myslím, že je jeden z hlavních cílů, ty děti naučit všímat si lidí, všímat si toho, co se děje kolem mě. A samozřejmě tím, že ze školních osnov byla první pomoc vypuštěna, tak se snažíme alespoň trošičku dělat osvětu."
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Soutěž je rozdělena na tři části. V té první části děti píšou písemný test, kde prokáží své teoretické znalosti, druhou částí je, že si vylosují ty akutní stavy, kde ošetřují jednotlivá zranění, které si vyzkoušely v našich kurzech. Ta třetí část se skládá z té resuscitace, kde děti musí projevit znalosti první pomoci u lidí, kteří nedýchají, jsou v bezvědomí a potřebují tu kardiopulmonální resuscitaci."

Impulsem ke vzniku soutěže byl případ, kdy žákyně základní školy poskytovala první pomoc u akutní události.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nemusí se to stát v obchodním domě, nemusí se to stát na ulici. Může se to stát tatínkovi, babičce, tetě, komukoliv."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Jsem ráda, že žáci základních škol mají zájem o kurz první pomoci. Jelikož v životě každého z nás může nastat situace, kdy budou potřebovat někomu ze svého okolí poskytnout první pomoc. A díky znalostem z kurzu první pomoci budou vědět, jak se zachovat."

První místa v soutěži nakonec získal tým čtvrťáků ze základní školy v Lískovci a osmáci z druhé základní školy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037341/soutez-mlady-zachranar-proverila-znalosti-prvni-pomoci-u-zaku-zakladnich-skol-ve-frydkumistku