Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Frýdecký zámek prošel za poslední roky několika etapami rekonstrukcí. Postupně se opravily interiéry, výstavní prostory, exteriéry i nádvoří. V loňském roce se Moravskoslezský kraj pustil do revitalizace zámeckého parku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ten park byl docela v žalostném stavu. Byly tady náletové dřeviny. Kolem plotu byly popínavé rostliny. Byly tady stromy napadené, suché a hrozily pádem."

V první fázi se odstranily nebezpečné a nemocné stromy. Poté následovalo ošetření nejpamátnějších stromů, které se zachovaly.

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Na to poté následovala samotná výsadba. Nejprve na podzim loni byly vysazeny stromy a solitérní keře. Za mnou vidíte spoustu šeříků, buky, spousta jiných dřevin je tady vysazena. Na jaře potom letos byly připravené a dokončené záhony. A zahájila se potom letos byly připravené a dokončené záhony a zahájila se výsadba samotných, především trvalek."
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kraj do toho investoval 5,2 milionů korun. Za tuto částku tady došlo k celkové revitalizaci tohoto parku. Došlo tady k výsadbě různých rostlin a ten počet je docela úctyhodný, protože jich bylo vysazeno více jak 7 tisíc. Od různých dřevin až po rostliny jako je šeřík, růže, hortenzie a podobně."
Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Tím, si myslím, že byl ten park velice zpestřen. Na jaře daleko více pokvete, oproti předchozím letům. Stále by tady v parku v průběhu roku mělo být něco, co pokvete, povoní, co bude zajímavé pro návštěvníky."

Původní asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Park bude veřejnosti zpřístupněn a umožní také díky odstranění těch popínavých rostlin, aby byla vyhlídka daleko pěknější pro návštěvníky a mohli vidět krásně baziliku i okolí tohoto zámku."

Město bude chtít na revitalizaci navázat úpravou parku pod zámkem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že došlo k rekonstrukci tohoto zámeckého parku. A obecně bych chtěl říct, že se snažíme s krajem jako město spolupracovat. A to i v tomto případě. Protože my jako město předpokládáme, že budeme dále revitalizovat Jižní Svahy. A chtěli bychom na tento park a na náš existující park Jižní Svahy navázat dalším propojením dolů k Faunaparku a potom k řece dalšími parkovými úpravami. Takže vznikne zase pěkný prostor pro občany."

Muzeum Beskyd ještě ladí drobné úpravy nového parku. A také řeší, kdo ho bude zahradnicky udržovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy