Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů

Frýdek-Místek |

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Frýdecký zámek prošel za poslední roky několika etapami rekonstrukcí. Postupně se opravily interiéry, výstavní prostory, exteriéry i nádvoří. V loňském roce se Moravskoslezský kraj pustil do revitalizace zámeckého parku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ten park byl docela v žalostném stavu. Byly tady náletové dřeviny. Kolem plotu byly popínavé rostliny. Byly tady stromy napadené, suché a hrozily pádem."

V první fázi se odstranily nebezpečné a nemocné stromy. Poté následovalo ošetření nejpamátnějších stromů, které se zachovaly.

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Na to poté následovala samotná výsadba. Nejprve na podzim loni byly vysazeny stromy a solitérní keře. Za mnou vidíte spoustu šeříků, buky, spousta jiných dřevin je tady vysazena. Na jaře potom letos byly připravené a dokončené záhony. A zahájila se potom letos byly připravené a dokončené záhony a zahájila se výsadba samotných, především trvalek."
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kraj do toho investoval 5,2 milionů korun. Za tuto částku tady došlo k celkové revitalizaci tohoto parku. Došlo tady k výsadbě různých rostlin a ten počet je docela úctyhodný, protože jich bylo vysazeno více jak 7 tisíc. Od různých dřevin až po rostliny jako je šeřík, růže, hortenzie a podobně."
Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Tím, si myslím, že byl ten park velice zpestřen. Na jaře daleko více pokvete, oproti předchozím letům. Stále by tady v parku v průběhu roku mělo být něco, co pokvete, povoní, co bude zajímavé pro návštěvníky."

Původní asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Park bude veřejnosti zpřístupněn a umožní také díky odstranění těch popínavých rostlin, aby byla vyhlídka daleko pěknější pro návštěvníky a mohli vidět krásně baziliku i okolí tohoto zámku."

Město bude chtít na revitalizaci navázat úpravou parku pod zámkem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že došlo k rekonstrukci tohoto zámeckého parku. A obecně bych chtěl říct, že se snažíme s krajem jako město spolupracovat. A to i v tomto případě. Protože my jako město předpokládáme, že budeme dále revitalizovat Jižní Svahy. A chtěli bychom na tento park a na náš existující park Jižní Svahy navázat dalším propojením dolů k Faunaparku a potom k řece dalšími parkovými úpravami. Takže vznikne zase pěkný prostor pro občany."

Muzeum Beskyd ještě ladí drobné úpravy nového parku. A také řeší, kdo ho bude zahradnicky udržovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

10. srpna 2023 14:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.

Ostrava revitalizuje za 23 milionů park za poliklinikou v Hrabůvce

18. září 2023 15:06 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Významná proměna čeká další parkovou plochu v Ostravě-Hrabůvce. Už v příštím roce budou moci lidé příjemně trávit čas ve zbrusu novém prostředí parku za poliklinikou, který získá zcela odlišnou podobu. Revitalizace vyjde na 23 milionů korun bez DPH.

V Ostravě pokračuje revitalizace sadu Boženy Němcové, nešlapejte na vysazené záhony

6. října 2023 11:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Sad Boženy Němcové v Ostravě prochází postupnou revitalizací. Aktuálně probíhají další výsadby kvetoucích záhonů a zakládání mlatových chodníků. Obvod zároveň upozorňuje, aby si lidé nezkracovali cestu mimo chodníky. Novou výsadbu tím ničí.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů
Vydáno 25. května 2023 11:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Frýdecký zámek prošel za poslední roky několika etapami rekonstrukcí. Postupně se opravily interiéry, výstavní prostory, exteriéry i nádvoří. V loňském roce se Moravskoslezský kraj pustil do revitalizace zámeckého parku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ten park byl docela v žalostném stavu. Byly tady náletové dřeviny. Kolem plotu byly popínavé rostliny. Byly tady stromy napadené, suché a hrozily pádem."

V první fázi se odstranily nebezpečné a nemocné stromy. Poté následovalo ošetření nejpamátnějších stromů, které se zachovaly.

Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Na to poté následovala samotná výsadba. Nejprve na podzim loni byly vysazeny stromy a solitérní keře. Za mnou vidíte spoustu šeříků, buky, spousta jiných dřevin je tady vysazena. Na jaře potom letos byly připravené a dokončené záhony. A zahájila se potom letos byly připravené a dokončené záhony a zahájila se výsadba samotných, především trvalek."
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Kraj do toho investoval 5,2 milionů korun. Za tuto částku tady došlo k celkové revitalizaci tohoto parku. Došlo tady k výsadbě různých rostlin a ten počet je docela úctyhodný, protože jich bylo vysazeno více jak 7 tisíc. Od různých dřevin až po rostliny jako je šeřík, růže, hortenzie a podobně."
Vlastimil Toman; realizace zahrad, Nový Jičín: "Tím, si myslím, že byl ten park velice zpestřen. Na jaře daleko více pokvete, oproti předchozím letům. Stále by tady v parku v průběhu roku mělo být něco, co pokvete, povoní, co bude zajímavé pro návštěvníky."

Původní asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Park bude veřejnosti zpřístupněn a umožní také díky odstranění těch popínavých rostlin, aby byla vyhlídka daleko pěknější pro návštěvníky a mohli vidět krásně baziliku i okolí tohoto zámku."

Město bude chtít na revitalizaci navázat úpravou parku pod zámkem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že došlo k rekonstrukci tohoto zámeckého parku. A obecně bych chtěl říct, že se snažíme s krajem jako město spolupracovat. A to i v tomto případě. Protože my jako město předpokládáme, že budeme dále revitalizovat Jižní Svahy. A chtěli bychom na tento park a na náš existující park Jižní Svahy navázat dalším propojením dolů k Faunaparku a potom k řece dalšími parkovými úpravami. Takže vznikne zase pěkný prostor pro občany."

Muzeum Beskyd ještě ladí drobné úpravy nového parku. A také řeší, kdo ho bude zahradnicky udržovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037399/zamecky-park-ve-frydkumistku-prosel-revitalizaci-za-vice-nez-5-milionu