Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Škola života uspořádala pro klienty stacionářů ve Frýdku-Místku Smažení vaječiny, padlo na 300 vajec

Frýdek-Místek |

Hudba, tanec, zábava a dobrá vaječina. Jedinečnou akci připravilo Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku nejen pro své klienty. Společenské dopoledne u řeky Ostravice zpestřila akce nazvaná Smažení vyječiny. Na tu letos poprvé padlo 300 vajec.

Početná skupina klientů denních stacionářů se sešla U splavu ve Staré Rivieře ve Frýdku-Místku. Škola života pro ně totiž uspořádala akci Smažení vaječiny.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Letos to je takový pilotní program, poprvé smažíme vaječinu pro tolik lidí. Pozvali jsme i okolní stacionáře, pozvali jsme Růžovku, speciální školu, střední školu praktickou, kde děti poté odchází k nám do školy života. Čili už tady mají možnost se spřátelit a poznat své nové kamarády, se kterými budou chodit do Školy života."

Vychovatelky připravovaly vaječinu na dvě várky. Po obou se doslova jen zaprášilo.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Vajec bylo opravdu hodně. Letos jsme použili 300 vajec, samozřejmě nám něco darovali sponzoři, něco si i přinesli klienti. Ale vesměs jsme se o to postarali jako stacionář." - V čem je kouzlo dobré vaječiny? - "Kouzlo je určitě v našich šikovných vychovatelkách, které se moc snaží a jsou šikovné a s vaječinou už mají zkušenosti dlouhá léta. Nicméně opravdu ne v takovém množství, jako to je letos."
Kamil Kublák, podporovatel Školy života: "Mojí sestry syn na tuto školu chodil, tak je dobře známe. A víme, jakým způsobem se o své svěřence starají, lidsky i odborně. A to je ten důvod. Proto je podporujeme. Na tyto akce, jako je smažení vaječiny, jezdíme hlavně kvůli vazbě k žákům. Protože my si dobře uvědomujeme, že peníze znamenají mnoho, ale není to všechno."

Proč je důležité takové akce pořádat pro ty klienty?

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "To je krásná otázka, já vám za ni děkuji. Protože si myslím, že to opravdu nejvíc důležité pro tyto lidi. Pro lidi s handicapem, pro osoby se zdravotním postižením, protože oni potřebují se rozvíjet. Potřebují se družit. Potřebují rozvinout svůj potenciál. A mnohdy mají podmínky ztížené. Nemají to tak jednoduché, jak běžná populace. A proto to děláme. Děláme to pro ně, ať si to užijí, ať se seznámí, jsou šťastní a veselí A o tom to je."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěla poděkovat paní ředitelce za pozvání a tady tuto akci. Protože je to úžasné dělat něco pro lidi s handicapem. Ti lidé jsou opravdu šťastní, že mohou jít ven, že se mohou pobavit, jako ostatní normální lidé. Mají z toho radost, těší je to, jsou šťastní. Což je úplně úžasná práce."

Město každoročně finančně přispívá na chod Handicap centra Škola života, protože o službu tohoto typu je velký zájem.

Nahlásit chybu


K tématu

Maškarní karneval v Lidovém domě ve Frýdku-Místku bavil handicapované

Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Handicapovaní se na Havajském plese ve Frýdku-Místku loučili s létem

28. září 2023 10:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I lidé s handicapem mají možnost se setkávat a dobře se společně bavit. Pravidelně dvakrát do roka pro ně ve Frýdku-Místku pořádají velkolepé karnevaly. Akce vznikla s cílem umožnit socializaci právě lidem se zdravotním postižením.

ZŠ a MŠ Naděje ve Frýdku-Místku chce vylepšit zahradu a zřídit Snoezelen místnosti

20. listopadu 2023 12:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Základní a mateřská škola Naděje ve Frýdku-Místku usiluje o další speciální vybavení a také unikátní terapeutické místnosti. Město v tomto ohledu vyjde školce vstříc a společně s ní připraví vylepšení herních prvků na zahradě a také zřízení a vybavení místností Snoezelen.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Škola života uspořádala pro klienty stacionářů ve Frýdku-Místku Smažení vaječiny, padlo na 300 vajec
Vydáno 1. června 2023 14:54, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Hudba, tanec, zábava a dobrá vaječina. Jedinečnou akci připravilo Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku nejen pro své klienty. Společenské dopoledne u řeky Ostravice zpestřila akce nazvaná Smažení vyječiny. Na tu letos poprvé padlo 300 vajec.

Početná skupina klientů denních stacionářů se sešla U splavu ve Staré Rivieře ve Frýdku-Místku. Škola života pro ně totiž uspořádala akci Smažení vaječiny.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Letos to je takový pilotní program, poprvé smažíme vaječinu pro tolik lidí. Pozvali jsme i okolní stacionáře, pozvali jsme Růžovku, speciální školu, střední školu praktickou, kde děti poté odchází k nám do školy života. Čili už tady mají možnost se spřátelit a poznat své nové kamarády, se kterými budou chodit do Školy života."

Vychovatelky připravovaly vaječinu na dvě várky. Po obou se doslova jen zaprášilo.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Vajec bylo opravdu hodně. Letos jsme použili 300 vajec, samozřejmě nám něco darovali sponzoři, něco si i přinesli klienti. Ale vesměs jsme se o to postarali jako stacionář." - V čem je kouzlo dobré vaječiny? - "Kouzlo je určitě v našich šikovných vychovatelkách, které se moc snaží a jsou šikovné a s vaječinou už mají zkušenosti dlouhá léta. Nicméně opravdu ne v takovém množství, jako to je letos."
Kamil Kublák, podporovatel Školy života: "Mojí sestry syn na tuto školu chodil, tak je dobře známe. A víme, jakým způsobem se o své svěřence starají, lidsky i odborně. A to je ten důvod. Proto je podporujeme. Na tyto akce, jako je smažení vaječiny, jezdíme hlavně kvůli vazbě k žákům. Protože my si dobře uvědomujeme, že peníze znamenají mnoho, ale není to všechno."

Proč je důležité takové akce pořádat pro ty klienty?

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "To je krásná otázka, já vám za ni děkuji. Protože si myslím, že to opravdu nejvíc důležité pro tyto lidi. Pro lidi s handicapem, pro osoby se zdravotním postižením, protože oni potřebují se rozvíjet. Potřebují se družit. Potřebují rozvinout svůj potenciál. A mnohdy mají podmínky ztížené. Nemají to tak jednoduché, jak běžná populace. A proto to děláme. Děláme to pro ně, ať si to užijí, ať se seznámí, jsou šťastní a veselí A o tom to je."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěla poděkovat paní ředitelce za pozvání a tady tuto akci. Protože je to úžasné dělat něco pro lidi s handicapem. Ti lidé jsou opravdu šťastní, že mohou jít ven, že se mohou pobavit, jako ostatní normální lidé. Mají z toho radost, těší je to, jsou šťastní. Což je úplně úžasná práce."

Město každoročně finančně přispívá na chod Handicap centra Škola života, protože o službu tohoto typu je velký zájem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037522/skola-zivota-usporadala-pro-klienty-stacionaru-ve-frydkumistku-smazeni-vajeciny-padlo-na-300-vajec