Nasednout do starého autobusu a jet jako na šichtu do fabriky. Tak se budou cítit návštěvníci, kteří absolvují komentovanou zážitkovou prohlídku areálů textilek Slezan ve Frýdku-Místku.
Jiří Kadula, řidič autobusu: "Nacházíme se v autobuse Karosa ŠL11 z roku 1980. Je to jeden z posledních kusů, který byl vyroben ve Vysokém Mýtě v Karose. Pak se začaly vyrábět řady 700. Je přezdívaný Bobík. Tuto přezdívku dostal od mého taťky a už se to zažilo. A Většinou odpovídáme tak, že je to autobus s duší."
Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Když jsem sestavovala ty texty tady k těmto prohlídkám, tak jsem chtěla dát důraz právě na příběh těch lidí. Jak těch zaměstnanců, tak zaměstnavatelů."
Návštěvníci se podívají do ředitelství Slezanu, přádelny a tkalcovny.
Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Dozví se třeba, že Adolf Landsberger, o kterém mluvil pan primátor, tak že měl o 30 let mladší manželku. Nebo to, kolik vydělávali takoví dělníci. Kdo byli hlavně ti zaměstnanci těch továren. Spíš je to zaměřeno na to 19. století a přelom 20. století."
Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce jsme projekt inovovali. S tím, že trasy jsme měly skoro dvou a půl hodinové a byly hodně dlouhé. Tak jsme je zkrátili a pomohli jsme těm účastníkům tím, že jsme objednali historický autobus, který pojme 40 účastníků a věřím, že všechny prohlídky, které máme připraveny, je jich 9 celkem, v období červen až srpen. Takže budou obsazeny."
Místo v autobuse je nutné si předem rezervovat na webu technotrasa.cz. První jízda bude už 17. června. Ve spolupráci s Muzeem Beskyd si budou moci zájemci vyzkoušet modrotisk. A Kultura F-M připravila v bývalé záložně výstavu fotografií Slezanu od Lukáše Horkého. Nový život dostane i modrotiskový vzor v podobě suvenýrů nejen do kuchyně. Jako zástěry, ubrusy, chňapky a další.
Lea Duží, jednatelka firmy Wrap Up: "Šablona, která je v Muzeu Beskyd, je z druhé poloviny 19. století a my jsme provedli její digitalizaci a úpravu do moderní šablony. A vznikne látka bavlněná, která bude mít vzor na sobě. A budou se z ní šít moderní výrobky. Čímž by se mohlo podařit vdechnout život tomu starému vzoru Slezanu."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok k tomu, zpopularizovat a ukázat to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek máme. A to jsou opravdu krásné industriální budovy bývalých textilních továren. Naším cílem je tyto továrny postupně revitalizovat a vrátit zpět městu. Vrátit do nich život. A jsem rád, že už postupně se to děje. Opravdu i v realitě. Vzniká nové sídlo městské policie a na něj navazující bulvár, který by měl v budoucnu nést jméno zakladatele textilního průmyslu Adolfa Landsbergera. A který by měl propojit sídliště Slezská s novým dopravním terminálem u vlakového nádraží."
Obnovou projde i areál v Hálkově ulici, který chce nový majitel Gevorg Avetisjan opravit, předělat na výrobnu a muzeum, i zpřístupnit jako památku veřejnosti.