Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historickým autobusem na prohlídky textilek ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Na prohlídky textilek přes 50 let starým autobusem. Novinka, kterou zavádí Frýdek-Místek ve spolupráci s Turistickým informačním centem v rámci krajské Technotrasy. Kromě jízdy autobusem a komentovaných prohlídek areálů Slezanu budou k dispozici také zajímavé suvenýry.

Nasednout do starého autobusu a jet jako na šichtu do fabriky. Tak se budou cítit návštěvníci, kteří absolvují komentovanou zážitkovou prohlídku areálů textilek Slezan ve Frýdku-Místku.

Jiří Kadula, řidič autobusu: "Nacházíme se v autobuse Karosa ŠL11 z roku 1980. Je to jeden z posledních kusů, který byl vyroben ve Vysokém Mýtě v Karose. Pak se začaly vyrábět řady 700. Je přezdívaný Bobík. Tuto přezdívku dostal od mého taťky a už se to zažilo. A Většinou odpovídáme tak, že je to autobus s duší."
Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Když jsem sestavovala ty texty tady k těmto prohlídkám, tak jsem chtěla dát důraz právě na příběh těch lidí. Jak těch zaměstnanců, tak zaměstnavatelů."

Návštěvníci se podívají do ředitelství Slezanu, přádelny a tkalcovny.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Dozví se třeba, že Adolf Landsberger, o kterém mluvil pan primátor, tak že měl o 30 let mladší manželku. Nebo to, kolik vydělávali takoví dělníci. Kdo byli hlavně ti zaměstnanci těch továren. Spíš je to zaměřeno na to 19. století a přelom 20. století."
Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce jsme projekt inovovali. S tím, že trasy jsme měly skoro dvou a půl hodinové a byly hodně dlouhé. Tak jsme je zkrátili a pomohli jsme těm účastníkům tím, že jsme objednali historický autobus, který pojme 40 účastníků a věřím, že všechny prohlídky, které máme připraveny, je jich 9 celkem, v období červen až srpen. Takže budou obsazeny."

Místo v autobuse je nutné si předem rezervovat na webu technotrasa.cz. První jízda bude už 17. června. Ve spolupráci s Muzeem Beskyd si budou moci zájemci vyzkoušet modrotisk. A Kultura F-M připravila v bývalé záložně výstavu fotografií Slezanu od Lukáše Horkého. Nový život dostane i modrotiskový vzor v podobě suvenýrů nejen do kuchyně. Jako zástěry, ubrusy, chňapky a další.

Lea Duží, jednatelka firmy Wrap Up: "Šablona, která je v Muzeu Beskyd, je z druhé poloviny 19. století a my jsme provedli její digitalizaci a úpravu do moderní šablony. A vznikne látka bavlněná, která bude mít vzor na sobě. A budou se z ní šít moderní výrobky. Čímž by se mohlo podařit vdechnout život tomu starému vzoru Slezanu."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok k tomu, zpopularizovat a ukázat to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek máme. A to jsou opravdu krásné industriální budovy bývalých textilních továren. Naším cílem je tyto továrny postupně revitalizovat a vrátit zpět městu. Vrátit do nich život. A jsem rád, že už postupně se to děje. Opravdu i v realitě. Vzniká nové sídlo městské policie a na něj navazující bulvár, který by měl v budoucnu nést jméno zakladatele textilního průmyslu Adolfa Landsbergera. A který by měl propojit sídliště Slezská s novým dopravním terminálem u vlakového nádraží."

Obnovou projde i areál v Hálkově ulici, který chce nový majitel Gevorg Avetisjan opravit, předělat na výrobnu a muzeum, i zpřístupnit jako památku veřejnosti.

Nahlásit chybu


K tématu

Akce Frýdek-Místek na cestách nabídne na Olešné inspiraci na výlety po Česku

Milovníci cestování, dobrodružství a objevování nových míst se mohou těšit na nezapomenutelný den plný inspirace a zábavy na jedinečném místě u přehrady Olešná. Cestovatelský festival Frýdek≈Místek na cestách je skvělou příležitostí pro všechny, kteří touží po objevování krás naší země.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek projdou kompletní rekonstrukcí

Frýdek-Místek začal s velkou rekonstrukcí poboček turistického informačního centra. Aktuálně se pracuje na Zámeckém náměstí. Pobočka na náměstí Svobody je v provozu. Modernizace obou poboček vyjde na 7,5 milionu korun. Zhruba 70 procent nákladů ale pokryje dotace.


Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Děti si na dopravním hřišti v Havířově připomněly pravidla s BESIPEM

Dopravní hřiště v Havířově patřilo opět dětem a zážitkům. Komise BESIP pro ně připravila zábavné odpoledne, ze kterého si ale měli ratolesti odnést především informace, jak se správně chovat v silničním provozu.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

V Ostravě se uskuteční Zlatá evropská liga volejbalistek. Oba víkendové dny se utkají 4 nejlepší týmy

O víkendu v Porubě v Torax Aréně vyvrcholí Evropská liga volejbalistek. Díky pořadatelství se zlatého turnaje zúčastní i naše reprezentace plus tři špičkové celky Evropy.

Na D48 jel o 13 tun přetížený kamion, řidič dostal maximální možnou pokutu

Dnes 14:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z dálničního oddělení Frýdek-Místek zastavili a zkontrolovali nákladní tahač s návěsem, který převážel pracovní stroj. Vozidlo mířilo po D48 směrem na Český Těšín a bylo zastaveno v katastru obce Dobrá. Výsledkům se nestačili divit.

Studenti Střední školy v Jablunkově předvedli své roboty na výstavě

Také v podhůří Beskyd žijí mladí lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat práci s roboty. Studenti Střední školy v Jablunkově nedávno prezentovali své úspěchy na výstavě Invent arena v Třinci.

Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Oblastní kolo Wolframu opět pořádala i partyzánská obec Čeladná

Sportovní areál u Základní školy Čeladná byl dějištěm oblastního kola 7. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram. O postup do krajského kola tu soupeřilo 13 družstev, dvě domácí a další ze škol přilehlého regionu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

ZŠ a MŠ Naděje Frýdek-Místek slaví 30 let. Žáci připravili školní akademii

Základní a mateřská škola Naděje Frýdek-Místek slaví letos 30 let od svého založení. K tomuto výročí připravila soubor představení z řad žáků pod vedením pedagogů. Program měl název Strojem času.

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Žáci a studenti z Frýdlantu nad Ostravicí byli ocenění za výbornou reprezentaci města

V Janáčkově síni ve Frýdlantě nad Ostravicí se konalo tradiční oceňování školáků a studentů, kteří výborně reprezentují město v různých školních nebo zájmových oblastech.

Mladí hasiči z regionu soutěžili v Lubně v požárním útoku

Zhruba sedm desítek družstev mladých hasičů se účastnilo tradiční soutěže, kterou na své trati pořádali dobrovolní hasiči v Lubně.

Historickým autobusem na prohlídky textilek ve Frýdku-Místku
Vydáno 8. června 2023 12:22, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Na prohlídky textilek přes 50 let starým autobusem. Novinka, kterou zavádí Frýdek-Místek ve spolupráci s Turistickým informačním centem v rámci krajské Technotrasy. Kromě jízdy autobusem a komentovaných prohlídek areálů Slezanu budou k dispozici také zajímavé suvenýry.

Nasednout do starého autobusu a jet jako na šichtu do fabriky. Tak se budou cítit návštěvníci, kteří absolvují komentovanou zážitkovou prohlídku areálů textilek Slezan ve Frýdku-Místku.

Jiří Kadula, řidič autobusu: "Nacházíme se v autobuse Karosa ŠL11 z roku 1980. Je to jeden z posledních kusů, který byl vyroben ve Vysokém Mýtě v Karose. Pak se začaly vyrábět řady 700. Je přezdívaný Bobík. Tuto přezdívku dostal od mého taťky a už se to zažilo. A Většinou odpovídáme tak, že je to autobus s duší."
Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Když jsem sestavovala ty texty tady k těmto prohlídkám, tak jsem chtěla dát důraz právě na příběh těch lidí. Jak těch zaměstnanců, tak zaměstnavatelů."

Návštěvníci se podívají do ředitelství Slezanu, přádelny a tkalcovny.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Dozví se třeba, že Adolf Landsberger, o kterém mluvil pan primátor, tak že měl o 30 let mladší manželku. Nebo to, kolik vydělávali takoví dělníci. Kdo byli hlavně ti zaměstnanci těch továren. Spíš je to zaměřeno na to 19. století a přelom 20. století."
Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce jsme projekt inovovali. S tím, že trasy jsme měly skoro dvou a půl hodinové a byly hodně dlouhé. Tak jsme je zkrátili a pomohli jsme těm účastníkům tím, že jsme objednali historický autobus, který pojme 40 účastníků a věřím, že všechny prohlídky, které máme připraveny, je jich 9 celkem, v období červen až srpen. Takže budou obsazeny."

Místo v autobuse je nutné si předem rezervovat na webu technotrasa.cz. První jízda bude už 17. června. Ve spolupráci s Muzeem Beskyd si budou moci zájemci vyzkoušet modrotisk. A Kultura F-M připravila v bývalé záložně výstavu fotografií Slezanu od Lukáše Horkého. Nový život dostane i modrotiskový vzor v podobě suvenýrů nejen do kuchyně. Jako zástěry, ubrusy, chňapky a další.

Lea Duží, jednatelka firmy Wrap Up: "Šablona, která je v Muzeu Beskyd, je z druhé poloviny 19. století a my jsme provedli její digitalizaci a úpravu do moderní šablony. A vznikne látka bavlněná, která bude mít vzor na sobě. A budou se z ní šít moderní výrobky. Čímž by se mohlo podařit vdechnout život tomu starému vzoru Slezanu."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok k tomu, zpopularizovat a ukázat to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek máme. A to jsou opravdu krásné industriální budovy bývalých textilních továren. Naším cílem je tyto továrny postupně revitalizovat a vrátit zpět městu. Vrátit do nich život. A jsem rád, že už postupně se to děje. Opravdu i v realitě. Vzniká nové sídlo městské policie a na něj navazující bulvár, který by měl v budoucnu nést jméno zakladatele textilního průmyslu Adolfa Landsbergera. A který by měl propojit sídliště Slezská s novým dopravním terminálem u vlakového nádraží."

Obnovou projde i areál v Hálkově ulici, který chce nový majitel Gevorg Avetisjan opravit, předělat na výrobnu a muzeum, i zpřístupnit jako památku veřejnosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037625/historickym-autobusem-na-prohlidky-textilek-ve-frydkumistku