Jediný dům ve Frýdku-Místku, který změnil občanství. Dříve Německý dům, později Český dům. Jeho historie sahá až na přelom 19. a 20. století. Nyní už dlouhé roky chátrá. Město znovu po devíti letech přišlo s myšlenkou, že by ho mohlo odkoupit a smysluplně využít.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město k tomu vedou tři důvody. Jedním je ucelení těch pozemků, které v celém okolí jsou v majetku města. A dává mu to možnost velmi smysluplně rozvíjet tuto lokalitu. Samozřejmě jde i o záchranu objektu, který je součástí města a který není památkově chráněný. Takže pokud by tu byl majitel, který by ho nechtěl uchovat, tak mu to umožňuje tento objekt zbourat. A třetí nejdůležitější důvod je, že jsme se shodli také v rámci koalice a částečně i opozice na tom budoucím využití."
Představa města je, že by tady mohlo být komunitní centrum pro rodiny s dětmi.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město velikosti Frýdku-Místku nemá komunitní centrum pro mladé rodiny, pro matky s dětmi, rodiny. A nabízí se zejména díky blízkosti toho parku a centralizace všech aktivit, které máme ve středisku volného času, ve volnočasových aktivitách jiných. I poradenství. Soustředit je na jedno místo. A myslím si, že když máme všechny tyto argumenty pohromadě, tak ten záměr nabýt tuto budovu dává velký smysl. A je velkým potenciálem pro město Frýdek-Místek do budoucna."
Dům se už několikrát prodával neúspěšně v dražbě. Zastupitelé nyní většinově rozhodli, že by se další dražby mohlo město účastnit. Opoziční zastupitelé za SPD a Přátele FM byli zdrženliví.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zastupitelé města dnes na svém jednání rozhodli nejenom hlasy koalice, ale částečně i hlasy opozice. O tom, že zmocňují radu v tom, aby učinila další kroky pro nabytí Českého domu."
Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "My jsme se už v minulosti snažili nabýt Český dům. Nicméně nikdy nebyla ta cena pro nás přijatelná. A i v tuto chvíli vidíme na předloženém materiálu, že nevíme, jaká bude ta výsledná cena, za kterou tu nemovitost koupíme. Nevíme, náklady na budoucí opravu této nemovitosti. A i proto jsme předložili alternativní návrh, kdy jsme vyzvali radu města, aby zahájila jednání s majitelem nemovitosti a aby se podle znaleckého posudku určila cena. A aby se odhadly budoucí náklady na rekonstrukci této nemovitosti."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že se našel smysluplný důvod k využití, tak ten plán podporujeme. A celý ten záměr nabýt ten soubor nemovitostí. To, co uplatňovali kolegové z opozice, já tomu rozumím. Nicméně ten prodej je prostřednictvím dražby nastavený tak, že se prozatím jinou formou k tomu majetku dostat nejde. Čili chceme-li to jako město, pak musíme respektovat minimálně do toho 20. června ten proces dražby."
Marcel Sikora (KDU-ČSL), opoziční zastupitel: "Jak už jsem hovořil na zastupitelstvu, tak KDU-ČSL měla v programu od roku 2014, kdy chtěla podpořit vznik rodinného centra, které ve Frýdku-Místku schází. A jak jsme se dozvěděli od pana primátora, tak záměrem, proč koupit Český dům, je to, aby v tomto domě vzniklo rodinné centrum, které tady chybí. A tím pádem my jsme určitě byli pro. Pro to, aby se město přihlásilo do dražby a eventuálně vydražilo tento dům za účelem, o kterém jsem hovořil."
V roce 2014 se jednalo o možnosti koupit nemovitost za cenu kolem 10 milionů korun. Dnes už je formou dražby nastaveno nejnižší podání na 25 milionů. V případě, že dražba nebude úspěšná, může město ještě jednat s majitelem například o nižní ceně. Pokud by se podařilo dům koupit, bude se muset dál připravit ještě pravděpodobně mnohem nákladnější rekonstrukce.