Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Většina zastupitelů Frýdku-Místku schválila na svém posledním zasedání přímý nákup Českého domu od soukromého vlastníka. Pro město jde o významnou investici.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď je před námi obrovský úkol. A to je tu budovu dát dohromady. Oživit ji a vrátit ji tomu městu, ve smyslu tak, aby ji mohli užívat občané. A ten úkol je těžký. Ale my jsme na něj připraveni. Je důležité také zmínit cenový vývoj. To znamená, že ještě v roce 2021 byl tento objekt nabízen za 25 milionů. Nakonec po těžkých jednáních se to podařilo městu schválit za 19,9 milionů. To znamená, že to je výsledek jednání s prodávajícím. A jedná se o přímý prodej. To znamená, že to nebylo v dražbě, která nikam nevedla."

Na zastupitelstvu se objevila také otázka, která vyvolala bouřlivou diskuzi, z čeho a jak bude financován nákup a následná oprava Českého domu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedna z těch námitek bylo, že se ten dům bude financovat zvýšením nějakých daní a tak dále. Je to totální nesmysl. Zrovna tento nákup bude realizován z rezervy na městské investice. To znamená, že my máme ty peníze připraveny na to. A za další, jak jsem avizoval už před dvěma lety. Vytvořili jsme rezervu na městské investice. Je to jakýsi fond, ve kterém se shromažďují veškeré prostředky, které jsou volné. A které má město z prodeje nepotřebného nemovitého majetku. Je to tak, aby se ty peníze uchovaly právě na tyto účely. A z této rezervy budeme financovat i opravu nedaleké Záložny a Národního domu."

Město chce v budově zřídit prostory pro Středisko volného času Klíč. Díky tomuto plánu může významnou část rekonstrukce pokrýt také dotace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Domnívám se, že ihned po ukončení všech náležitostí týkajících se toho nákupu, tak zahájíme okamžitě práce, které povedou k odstranění těch nebezpečných věcí, jako je zatékání, jako je odstranění těch statických problémů. A budou zahájeny práce, které povedou k tomu, ať ten objekt dál nechátrá. Dojde k jeho vyklizení, k jeho vyčištění."

Město i prodávající už podepsali kupní smlouvu. Nyní tedy probíhá proces převodu nemovitosti na katastrálním úřadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Dům na Kostikově náměstí chce Frýdek-Místek kvůli nevýnosnosti prodat

14. září 2023 13:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.

Frýdek-Místek nakonec Český dům nekoupil, vydražil ho jiný zájemce

25. září 2023 14:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Několik měsíců plánoval Frýdek-Místek, že by pořídil Český dům. Měl to být ideální prostor pro vybudování rodinného centra. Soukromý vlastník ale nemovitost prodával v dražbě. Město se do ní nakonec příhozem nezapojilo. Dům ale za 22,5 milionu vydražil někdo jiný.

Hodnocení roku 2023 ve Frýdku-Místku pohledem náměstka pro správu majetku

Příspěvky na obědy do škol, hospodaření s majetkem nebo podpora prioritních sportů. To byla hlavní témata hodnocení roku 2023 ze strany náměstka Frýdku-Místku Radovana Hořínka.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 10:12, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

15. července 2024 15:18 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

15. července 2024 14:26 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti, představili se i modeláři

15. července 2024 13:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu
Vydáno 1. července 2024 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Většina zastupitelů Frýdku-Místku schválila na svém posledním zasedání přímý nákup Českého domu od soukromého vlastníka. Pro město jde o významnou investici.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď je před námi obrovský úkol. A to je tu budovu dát dohromady. Oživit ji a vrátit ji tomu městu, ve smyslu tak, aby ji mohli užívat občané. A ten úkol je těžký. Ale my jsme na něj připraveni. Je důležité také zmínit cenový vývoj. To znamená, že ještě v roce 2021 byl tento objekt nabízen za 25 milionů. Nakonec po těžkých jednáních se to podařilo městu schválit za 19,9 milionů. To znamená, že to je výsledek jednání s prodávajícím. A jedná se o přímý prodej. To znamená, že to nebylo v dražbě, která nikam nevedla."

Na zastupitelstvu se objevila také otázka, která vyvolala bouřlivou diskuzi, z čeho a jak bude financován nákup a následná oprava Českého domu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedna z těch námitek bylo, že se ten dům bude financovat zvýšením nějakých daní a tak dále. Je to totální nesmysl. Zrovna tento nákup bude realizován z rezervy na městské investice. To znamená, že my máme ty peníze připraveny na to. A za další, jak jsem avizoval už před dvěma lety. Vytvořili jsme rezervu na městské investice. Je to jakýsi fond, ve kterém se shromažďují veškeré prostředky, které jsou volné. A které má město z prodeje nepotřebného nemovitého majetku. Je to tak, aby se ty peníze uchovaly právě na tyto účely. A z této rezervy budeme financovat i opravu nedaleké Záložny a Národního domu."

Město chce v budově zřídit prostory pro Středisko volného času Klíč. Díky tomuto plánu může významnou část rekonstrukce pokrýt také dotace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Domnívám se, že ihned po ukončení všech náležitostí týkajících se toho nákupu, tak zahájíme okamžitě práce, které povedou k odstranění těch nebezpečných věcí, jako je zatékání, jako je odstranění těch statických problémů. A budou zahájeny práce, které povedou k tomu, ať ten objekt dál nechátrá. Dojde k jeho vyklizení, k jeho vyčištění."

Město i prodávající už podepsali kupní smlouvu. Nyní tedy probíhá proces převodu nemovitosti na katastrálním úřadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043829/frydekmistek-chce-ihned-po-nabyti-ceskeho-domu-zacit-se-zachovnymi-pracemi-na-objektu