Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek zjišťuje názor veřejnosti na sdílené koloběžky

Frýdek-Místek |

Jaký máte názor na sdílené koloběžky? Na to se teď ptá Frýdek-Místek občanů formou anketního dotazníku v aplikaci Munipolis. Jeho vyhodnocení bude podkladem pro další jednání s provozovatelem služby ve městě.

Už třetím rokem si v ulicích Frýdku-Místku mohou lidé vypůjčit sdílené elektrokoloběžky. Po spuštění služby se začali někteří ozývat, že jim vadí vysoká rychlost koloběžek. Ta dosahovala až 25 km/h. Proto byla v historických částech a kolem domovů pro seniory loni snížena na 15 km/h.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Problematika sdílených koloběžek ve Frýdku-Místku je neustále v řešení. Vyvážení toho provozu, který je vcelku ekologický a zároveň však zahlcuje město koloběžkami a tím provozem, kdy uživatelé, kteří používají sdílené koloběžky, ne vždy dbají na všechny dopravní předpisy, kdy by měli. A kvůli tomu se stávají terčem kritiky. Samotná koloběžka nijak extra ve Frýdku-Místku veřejný prostor neplevelí, protože firma, která je provozuje ve Frýdku-Místku je dává na předem stanovená místa a ta místa jsou stejná jako pro Bikesharing. Tedy klasické stojany na kola."

Město nyní spustilo v aplikaci Munipolis anketu, která má za cíl zjistit aktuální názor veřejnosti na sdílené elektrokoloběžky.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych velice rád požádal všechny občany, kteří se vyjadřovali různě na sociálních sítích, psali mi a tak dále, aby se této ankety zúčastnili. Protože jsme se snažili strukturovaně položit otázky o tom, jaká by mohla být budoucnost elektrokoloběžek ve městě. Elektrokoloběžky neprovozuje město, to je velmi důležitá informace, provozuje je soukromá společnost. Nicméně my se snažíme s touto společností být v kontaktu a nějakým způsobem koordinovat to, jak ty koloběžky ve městě fungují."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době jsme se zeptali občanů, jak se na tuto problematiku dívají. S tím, že vznikly nové nástroje, které se dají k regulaci a provozování sdílených koloběžek ve městě využít. A poté, co budeme mít výsledky ankety, tak samozřejmě budeme na to reagovat. A rozhodneme se, jakým způsobem budeme regulovat tento provoz ve městě."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Věřím, že postupně bude docházet k tomu, že i provozovatel bude dělat maximum k tomu, aby nikdo, kdo ty koloběžky nepoužívá tak, jak mají být používány, aby je nemohl použít, aby opravdu byly jenom na místech, která jsou k tomu určena. A hlavně, aby ty koloběžky nebyly nebezpečné pro své okolí. Nebo jezdci na těch koloběžkách nebyli nebezpeční pro své okolí."

V ulicích Frýdku-Místku je aktuálně přes 100 sdílených elektrokoloběžek.

Nahlásit chybu


K tématu

Sdílená kola míří do Nového Jičína a Kopřivnice. Bude možné jezdit i mezi městy

29. března 2024 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový Jičín a Kopřivnice se stanou dalšími městy, která zavedou sdílená kola. Obě města na projektu spolupracují. Díky tomu se podařily snížit náklady na provoz a navíc bude možné s koly mezi městy přejíždět. Služba by měla ve městech fungovat zhruba od poloviny dubna.

Dva mladíci se zranili při pádu z koloběžek v Beskydech, zasahoval vrtulník

30. května 2023 8:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pondělí odpoledne u zraněných koloběžkářů v Beskydech. Dva devatenáctiletí mladíci havarovali na Knížecí cestě pod Pustevnami. Jednoho musel do nemocnice přepravit ve vážném stavu vrtulník.

Sdílená kola startují sezónu i ve Frýdku-Místku. Řeší se i propojení s dalšími městy

Oblíbená modrá sdílená kola se opět vrací do ulic Frýdku-Místku. Letos jich bude k dispozici opět 200. Součástí výpůjčního systému je i šest okolních obcí. A město dál jedná s provozovatelem o možnosti rozšíření dojezdové a výpůjční vzdálenosti i do dalších měst, jako je například Ostrava.


Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Frýdek-Místek zjišťuje názor veřejnosti na sdílené koloběžky
Vydáno 17. srpna 2023 16:22, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Jaký máte názor na sdílené koloběžky? Na to se teď ptá Frýdek-Místek občanů formou anketního dotazníku v aplikaci Munipolis. Jeho vyhodnocení bude podkladem pro další jednání s provozovatelem služby ve městě.

Už třetím rokem si v ulicích Frýdku-Místku mohou lidé vypůjčit sdílené elektrokoloběžky. Po spuštění služby se začali někteří ozývat, že jim vadí vysoká rychlost koloběžek. Ta dosahovala až 25 km/h. Proto byla v historických částech a kolem domovů pro seniory loni snížena na 15 km/h.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Problematika sdílených koloběžek ve Frýdku-Místku je neustále v řešení. Vyvážení toho provozu, který je vcelku ekologický a zároveň však zahlcuje město koloběžkami a tím provozem, kdy uživatelé, kteří používají sdílené koloběžky, ne vždy dbají na všechny dopravní předpisy, kdy by měli. A kvůli tomu se stávají terčem kritiky. Samotná koloběžka nijak extra ve Frýdku-Místku veřejný prostor neplevelí, protože firma, která je provozuje ve Frýdku-Místku je dává na předem stanovená místa a ta místa jsou stejná jako pro Bikesharing. Tedy klasické stojany na kola."

Město nyní spustilo v aplikaci Munipolis anketu, která má za cíl zjistit aktuální názor veřejnosti na sdílené elektrokoloběžky.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych velice rád požádal všechny občany, kteří se vyjadřovali různě na sociálních sítích, psali mi a tak dále, aby se této ankety zúčastnili. Protože jsme se snažili strukturovaně položit otázky o tom, jaká by mohla být budoucnost elektrokoloběžek ve městě. Elektrokoloběžky neprovozuje město, to je velmi důležitá informace, provozuje je soukromá společnost. Nicméně my se snažíme s touto společností být v kontaktu a nějakým způsobem koordinovat to, jak ty koloběžky ve městě fungují."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době jsme se zeptali občanů, jak se na tuto problematiku dívají. S tím, že vznikly nové nástroje, které se dají k regulaci a provozování sdílených koloběžek ve městě využít. A poté, co budeme mít výsledky ankety, tak samozřejmě budeme na to reagovat. A rozhodneme se, jakým způsobem budeme regulovat tento provoz ve městě."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Věřím, že postupně bude docházet k tomu, že i provozovatel bude dělat maximum k tomu, aby nikdo, kdo ty koloběžky nepoužívá tak, jak mají být používány, aby je nemohl použít, aby opravdu byly jenom na místech, která jsou k tomu určena. A hlavně, aby ty koloběžky nebyly nebezpečné pro své okolí. Nebo jezdci na těch koloběžkách nebyli nebezpeční pro své okolí."

V ulicích Frýdku-Místku je aktuálně přes 100 sdílených elektrokoloběžek.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038671/frydekmistek-zjistuje-nazor-verejnosti-na-sdilene-kolobezky