Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku začali studovat budoucí hasiči. SOŠ PO obnovila po 13 letech výuku

Frýdek-Místek |

Po 13 letech přerušení provozu obnovila výuku střední odborná škola požární ochrany. 30 studentů škola připraví na povolání profesionálních hasičů. V budoucnu by chtěla obor rozšířit o další třídu.

Státní hymnou a slavnostním slibem tří desítek nových studentů začal školní rok na Střední odborné škole požární ochrany ve Frýdku-Místku. Maturitní obor tady obnovili po třinácti letech.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Je to trošku paradox, protože jedním z důvodů, proč se před 13 lety zrušila tady ta výuka, byla samozřejmě také finanční krize. A my jsme si řekli, že bez ohledu na to, v jakém jsme stavu, tak musíme udělat taková opatření, abychom naopak ten obor znovu otevřeli, respektive znovu obnovili. Protože on nikdy nebyl uzavřen, protože má smysl."

Jediná resortní škola v Česku tak bude opět vychovávat budoucí profesionální hasiče, kteří mohou po ukončení studia rovnou nastoupit k jednotkám. Třída má 30 studentů, mezi kterými jsou i dvě dívky.

Hana Mošťková, studentka: "Já už se odmalička věnuji požárnímu sportu, takže je to můj sen a prakticky tím žiju. Takže to byl vždycky můj sen se dostat do sboru hasičů."
Michaela Vávrová, studentka: "Já mám velkou část rodiny u dobrovolných hasičů a strašně se mi to líbilo. Tak jsem si říkala, proč to nezkusit."

Kam byste chtěly být v budoucnu zařazené?

Hana Mošťková, studentka: "Já bych chtěla do výjezdové jednotky, ale nevím, co bude."
Michaela Vávrová, studentka: "Já bych se chtěla věnovat prevenci."
Filip Foltýn, student: "Odmalička dělám hasiče u nás ve městě, kde jsem se přihlásil už v první třídě. Začal jsem se tomu více věnovat, zajímalo mě to. A odmalička se zajímám o hasiče, že chci být hasič."

Na školu se původně hlásilo 60 zájemců. Náročné přijímací řízení, které obsahovalo i fyzické testy pak určilo polovinu nejúspěšnějších. Další třída by mohla v budoucnu přibýt.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "My bychom rádi měli v tom prezenčním studiu dvě třídy v každém ročníku. Což znamená 60 žáků a chtěli bychom také znovuotevřít dálkové studium. A zejména pro příslušníky hasičského záchranného sboru."
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Otevření po 13 letech tohoto učebního oboru s maturitou je pro náš Moravskoslezský kraj dost zásadní. Tady si budeme produkovat své profesionální hasiče, kteří vlastně nám do budoucna zachraňují lidské životy, ať už při autonehodách nebo nějakých živelných pohromách, které tady opravdu jsou."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek do budoucna může být opravdu tou vlajkovou lodí, co se vzdělávání doprovodných činností týče. A my jako město to samozřejmě vítáme. Budeme nápomocni a možná je vhodné na tomto místě zmínit rekonstrukci naší hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku, která je velice nadstandardní. A i pan generál při své poslední návštěvě konstatoval, že pokud by všechny hasičské zbrojnice byly takovým způsobem vybaveny, včetně nového vozu, tak by to byla velká pomoc pro integrovaný záchranný systém jako celek."

V Česku je aktuálně ještě 10 škol, které obor požární ochrana vyučují. Jejich absolventi ale nemohou nastoupit k hasičům okamžitě. Musí totiž projít ještě několikaměsíční odbornou přípravou.

Nahlásit chybu


K tématu

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Bobr uvízl ve Frýdku-Místku v betonové skruži, zachránili ho hasiči

9. srpna 2023 7:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Profesionální hasiči z Frýdku-Místku vyjížděli v úterý v podvečer k záchraně bobra. Ten uvízl v hluboké betonové skruži u potoku Olešná. Našel ho tam svědek, který přivolal na pomoc právě hasiče.

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Ve Frýdku-Místku začali studovat budoucí hasiči. SOŠ PO obnovila po 13 letech výuku
Vydáno 7. září 2023 12:41, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Po 13 letech přerušení provozu obnovila výuku střední odborná škola požární ochrany. 30 studentů škola připraví na povolání profesionálních hasičů. V budoucnu by chtěla obor rozšířit o další třídu.

Státní hymnou a slavnostním slibem tří desítek nových studentů začal školní rok na Střední odborné škole požární ochrany ve Frýdku-Místku. Maturitní obor tady obnovili po třinácti letech.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Je to trošku paradox, protože jedním z důvodů, proč se před 13 lety zrušila tady ta výuka, byla samozřejmě také finanční krize. A my jsme si řekli, že bez ohledu na to, v jakém jsme stavu, tak musíme udělat taková opatření, abychom naopak ten obor znovu otevřeli, respektive znovu obnovili. Protože on nikdy nebyl uzavřen, protože má smysl."

Jediná resortní škola v Česku tak bude opět vychovávat budoucí profesionální hasiče, kteří mohou po ukončení studia rovnou nastoupit k jednotkám. Třída má 30 studentů, mezi kterými jsou i dvě dívky.

Hana Mošťková, studentka: "Já už se odmalička věnuji požárnímu sportu, takže je to můj sen a prakticky tím žiju. Takže to byl vždycky můj sen se dostat do sboru hasičů."
Michaela Vávrová, studentka: "Já mám velkou část rodiny u dobrovolných hasičů a strašně se mi to líbilo. Tak jsem si říkala, proč to nezkusit."

Kam byste chtěly být v budoucnu zařazené?

Hana Mošťková, studentka: "Já bych chtěla do výjezdové jednotky, ale nevím, co bude."
Michaela Vávrová, studentka: "Já bych se chtěla věnovat prevenci."
Filip Foltýn, student: "Odmalička dělám hasiče u nás ve městě, kde jsem se přihlásil už v první třídě. Začal jsem se tomu více věnovat, zajímalo mě to. A odmalička se zajímám o hasiče, že chci být hasič."

Na školu se původně hlásilo 60 zájemců. Náročné přijímací řízení, které obsahovalo i fyzické testy pak určilo polovinu nejúspěšnějších. Další třída by mohla v budoucnu přibýt.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "My bychom rádi měli v tom prezenčním studiu dvě třídy v každém ročníku. Což znamená 60 žáků a chtěli bychom také znovuotevřít dálkové studium. A zejména pro příslušníky hasičského záchranného sboru."
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Otevření po 13 letech tohoto učebního oboru s maturitou je pro náš Moravskoslezský kraj dost zásadní. Tady si budeme produkovat své profesionální hasiče, kteří vlastně nám do budoucna zachraňují lidské životy, ať už při autonehodách nebo nějakých živelných pohromách, které tady opravdu jsou."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek do budoucna může být opravdu tou vlajkovou lodí, co se vzdělávání doprovodných činností týče. A my jako město to samozřejmě vítáme. Budeme nápomocni a možná je vhodné na tomto místě zmínit rekonstrukci naší hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku, která je velice nadstandardní. A i pan generál při své poslední návštěvě konstatoval, že pokud by všechny hasičské zbrojnice byly takovým způsobem vybaveny, včetně nového vozu, tak by to byla velká pomoc pro integrovaný záchranný systém jako celek."

V Česku je aktuálně ještě 10 škol, které obor požární ochrana vyučují. Jejich absolventi ale nemohou nastoupit k hasičům okamžitě. Musí totiž projít ještě několikaměsíční odbornou přípravou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038983/ve-frydkumistku-zacali-studovat-budouci-hasici-sos-po-obnovila-po-13-letech-vyuku