Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Umělá inteligence, badatelství i formativní hodnocení. Festival inspiroval učitele ve vzdělávání

Jak může ve vzdělání pomoci umělá inteligence nebo jak správně motivovat děti k výuce. Nejen tato témata se probírala na dalším ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách ve Frýdku-Místku. Ten pravidelně inspiruje učitele základních škol k zajímavé výuce oborných i dalších předmětů.

Učitelé ze základních škol usedli do lavic a nabírali inspiraci pro další rozvoj své výuky. Účastnili se totiž 4. ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách. Letos ho hostila 8. Základní škola ve Frýdku-Místku.

Tomáš Chrobák, přednášející, spoluorganizátor FIVP: "Máme tady badatelskou dílnu. Jakým způsobem můžeme učit badatelsky. Máme tady, jak využít umělou inteligenci ve výuce. Máme tady formativní hodnocení, novou informatiku. A čtenářství v přírodovědných předmětech."
Robert Szuścik, ZŠ Třinec, Slezská: "Já se přiznám, že jsem tady poprvé, takže je to pro mě novinka. Ale musím říct, že už vidím, že je dobře, že jsem se tady přihlásil. I toto téma, ta umělá inteligence, myslím si, že byla pro mě vhodně zvolena. Dozvěděl jsem se hodně nového. A mám ještě nad čím přemýšlet a co zjišťovat."
Makéta Mylková, ZŠJN Krnov: "Je to inspirativní. Je to skupina lidí, dochází ke vzájemnému sdílení, předávání si těch informací. Otvíraní nových témat, o kterých můžeme přemýšlet."

Velmi žádaná byla přednáška o umělé inteligenci ve vzdělávání, kterou měl pedagog z gymnázia a zároveň profesionál v oblasti digitalizace a technologických inovací.

Tomáš Gröpl, přednášející o umělé inteligenci: "Moje přednáška byla o umělé inteligenci. Využijí umělé inteligence, zejména ChatGPT ve vyučování, ve vzdělávání obecně. Jsem z profesionálního IT prostředí, takže jsem přinesl i nějaké vstupy z toho konce, kdy už k nám přicházejí ti hotoví lidé po těch školách a podobně. Tak jako všechny technologické novinky a vymoženosti, umělá inteligence není výjimkou, jedou neuvěřitelnou rychlostí kupředu. Ten vlak na nikoho nebude čekat. A pokud do něj nenaskočíme a nebudeme se tomu alespoň okrajově věnovat, pak bude hrozně těžké to dohánět."

ChatGPT může být skvělou inspirací i pro učitele. Na základě jednoduchého dotazu může dát návrh, jak řešit konkrétní situace.

Tomáš Gröpl, přednášející o umělé inteligenci: "Festival je vynikající. Já jsem neskutečně překvapený z té energie, z té atmosféry, která tady je. Je to založeno na lidech, kteří sem přišli, protože chtějí měnit. To je úžasné, nemusíte nikoho přesvědčovat. Oni už sem přišli s tou myšlenkou, chci měnit a chci vědět jak."
Tomáš Chrobák, přednášející, spoluorganizátor FIVP: "Jednak je to cesta k tomu, aby učitel nevyhořel, se stále vzdělávat a posouvat. A zároveň jsme měli i takovou velmi zajímavou úvodní přednášku od pana Garguláka, který pojmenoval výzkumy, které ukazují, že ten největší dopad na žáky má učitel, který věří tomu, že má dopad. Abych to přeložil, že věří tomu, že opravdu něco může změnit."

Festival se postupně rozvijí a je o něj stále větší zájem. Účastní se ho běžně desítky pedagogů z Frýdecko-Místecka a každoročně přibývají i noví z dalších koutů Moravskoslezského kraje.

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail