Halu Polárka ve Frýdku-Místku zaplnily stánky s pedagogy i studenty středních škol. Každý se tady snažil zaujmout žáky základních škol, kteří se ještě rozhodovali, na jakou školu by chtěli dál pokračovat.
Anketa: "Chtěl bych jít na průmyslovku. Na informační technologie nebo jsem přemýšlel o armádě." – A to by bylo kde? – "Myslím, že v Brně." – A proč bys chtěl jít zrovna na to IT? – "Líbí se mi to a chtěl bych být programátor."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Žáci osmých a devátých tříd se mohli přijít podívat, kde by chtěli dále studovat. Nicméně tento veletrh mohla navštívit i široká veřejnost, kdy se mohla zajímat o zvýšení své kvalifikace na těch daných školách, které se prezentovaly."
Zájemcům se představila i Vysoká škola báňská a několik regionálních zaměstnavatelů, kteří působí v technických oborech.
Renáta Tomečková, učitelka odborných předmětů, Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm: "My se snažíme reprezentovat Hotelovou školu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde máme různé obory. Když se podíváte tady na banner, jako je hotelnictví, cestovní ruch, podnikání, to je nástavbové studium, cukrář a kuchař číšník. V denní formě a v dálkové formě."
student Gymnázia EDUCAnet Ostrava: "Přijel jsem z EDUCAnetu, jsme soukromé gymnázium v Ostravě-Hrabůvce. A přišli jsme lidem ukázat, že jsme super škola s rodinným přístupem. Spoustou mladých ambiciózních učitelů s přátelským přístupem."
student Vítkovické střední průmyslové školy: "Jsme ze školy Vítkovická střední průmyslová škola v Ostravě. Návštěvníky se snažíme zaujmout tady naším projektem. Je to jakoby zmenšená verze reálné křižovatky."
Darina Šuhajová, učitelka Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek: "Většinou rodiče přicházejí i s žáky a ptají se, kdy máme dny otevřených dveří, aby potom s konkrétními dotazy se mohli přijít podívat na budovy."
Jan Hruška, učitel SŠ řemesel Frýdek-Místek: "Máme tady nějaké workshopy, mohou si k nám přijít vyrobit podtácek. Dneska z toho vznikl větrník, dále tady máme nějakého panáčka. Takže oni si vyzkouší ruční obrábění dřeva, pilkou, vyzkouší si tady vrtat."
Na veletrhu se prezentovalo na 70 škol nejen z Moravskoslezského kraje.
Miroslav Hlavačka, zástupce ředitele Střední školy letecké, Kunovice: "Máme dva maturitní obory, jeden učební obor. Ty dva maturitní obory potom generují specialisty v servisu letecké techniky. A trvá to 4 roky plus další nástavba, kterou si mohou i u nás na škole po škole udělat." - Jaká je poptávka po vašich absolventech? - "Veliká, avionici například jako jeden z oborů, ten, který by chtěli všichni, tak momentálně není. Ať už v civilním nebo armádním provozu."
Akci spolupořádá město Frýdek-Místek a Informační a poradenské středisko pro volbu povolání Úřadu práce. Do haly Polárka dorazilo na 2 000 návštěvníků. Další Trh vzdělávání bude v rámci kraje 4. října v Třinci.