Národních mučedníků 586. To je nová adresa neziskové organizace Lumpíkov ve Frýdku-Místku. Centrum pro rodinu se sem přestěhovalo z třídy T. G. Masaryka.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "My jsme předtím měli výbornou dostupnost MHD, ale nyní máme tady tu krásnou zahradu, která slouží našim dětem i pro naše aktivity s dětmi. Což je pro nás velké plus. A druhé velké plus je i parkování, které je tady kolem. A plus lidé mohou zaparkovat i tady u Lidlu a jenom tady k nám přejít. Takže nemáme problém s parkováním, máme krásnou zahradu. A co se týká i těch rozložení místností pro ty naše vzdělávací potřeby, pro ty děti, tak tady je to přesně pro nás."
Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Nové prostory jsou skvělé. Jsou takové pro nás kompaktnější. Pro dětskou skupinu je to velký výhra, protože má zahradu hned pod nosem, což je fajn. A všem se tady líbí zatím, co nám přišli různí účastníci nebo návštěvníci. Takže jsme spokojeni."
V přízemí je školička pro dětskou skupinu, kterou využívají děti klientek. Postarají se tady o maximálně 12 dětí od dvou let až do předškolní docházky.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "První patro je naše vzdělávací patro, kde probíhají naše vzdělávací aktivity. Převážně pro ženy s malými dětmi."
Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Podporujeme je v jejich osobním i profesním rozvoji. Co dále děláme, jsou volnočasové aktivity pro děti, ale i pro dospělé. Pořádáme různé workshopy v průběhu celého školního roku. A v rámci letních prázdnin máme příměstské tábory pro děti. A neposlední aktivitou, kterou děláme, je podpora žen, které se setkaly nebo jsou v rámci domácího násilí. To jsou čtyři oblasti, na které se jako Lumpíkov zaměřujeme."
Lumpíkov byl založen v roce 2014 a jeho cílem bylo vytvoření komunity, kde se maminky mohou sdružovat, vyměňovat si informace a zároveň bude postaráno o jejich děti. Postupně se rozrostl do dnešní podoby.
Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Pomohli jsme spoustě lidí. Našimi vzdělávacími aktivitami prošlo až 350 osob. Každoročně na příměstských táborech, my jedeme v podstatě 8 týdnů během letních prázdnin a každý ten příměstský tábor je pro 20 dětí. Takže velmi mnoho. A těm ženám, kterým pomáháme v nějaké jejich nepříznivé situaci, co se týče toho domácího násilí, jsou to desítky ročně."
Aktuálně Lumpíkov rozjel už v nových prostorách projekt Práce, děti a já, který podporuje návrat žen zpět do práce, hlavně po dlouhodobé mateřské dovolené.