Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

Frýdek-Místek |

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Den čistého ovzduší ve Frýdku-Místku zaujal návštěvníky pokusy, měřením i hrou

15. září 2025 15:44 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Čistý vzduch je důležitý a k jeho ochraně můžeme přispět úplně všichni. To bylo téma dalšího ročníku akce Den čistého ovzduší, který připomněl Frýdek-Místek. Připraveny byly pokusy, soutěže i ukázky moderních technologií a měření.

Karviná oslavila Den Země na Masarykově náměstí. Návštěvníky čekala netradiční atrakce

17. dubna 2026 11:00 | Karviná | Anna Břenková

S velkým zájmem návštěvníků nejen z řad karvinských škol se setkal oblíbený Den země na Masarykově náměstí. Letošní ročník nabídl několik aktivit a také novinek. A jako tradičně se spojil také s prvními letošními farmářskými trhy.


Muž v Ostravě-Zábřehu postřelil svou manželku. Zásahová jednotka ho našla mrtvého s prostřelenou hlavou

Dnes 12:48, vydáno dnes 9:47 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.

Lidem sena koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí poprvé představily složky IZS

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Včera 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

S krásným počasím i letními teplotami roste počet venkovních akcí, festivalů, oslav a nejrůznějších samostatných koncertů. Roste však i riziko, spojené s nestálostí a nepředvídatelností počasí. To často určuje celou podobu i průběh akce. Přesvědčili se o tom diváci i pořadatelé v Bruntále.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Včera 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

22. června 2026 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

Dnes 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

Dnes 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

Včera 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

22. června 2026 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

22. června 2026 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

22. června 2026 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů
Vydáno 16. listopadu 2023 12:12, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040145/rodinne-domy-ve-frydkumistku-dostavaji-nadoby-na-plast-mesto-motivuje-k-trideni-odpadu