Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Modernizovaná zastávka na starém autobusovém stanovišti ve Frýdku-Místku je hotová

Frýdek-Místek |

Staré autobusové stanoviště v centru Frýdku-Místku prošlo modernizací. Stará nevzhledná konstrukce se zmenšila a dostala moderní podobu. Instalován byl také unikátní autobusový záliv z prefabrikovaného betonu. Práce trvaly přes tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun.

Ocelová konstrukce autobusové zastávky Politických obětí ve Frýdku-Místku prošla významnou modernizací.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to původně zastávka z osmdesátých let, která byla třikrát větší. To znamená, dvě třetiny jsme zkrátili. Samozřejmě se zachoval ten celkový design. S tím, že místo původní nějaké výdřevy, jsou tam nově skla."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastávka je hotová podle našich představ. Myslím si, že to místo se úplně proměnilo. Je z toho úplně jiný pocit. Máme hodně pozitivních reakcí. Takže kvitujeme, že se to lidem líbí. Ty negativní reakce se zaměřují na to, že ta zastávka je málo chráněná proti nepřízni počasí. Já jenom řeknu, že tvarově je úplně stejná, je to repase. Došlo ke zkrácení celého zastřešení a myslím si, že to plní tu funkci, kterou má. Čekárny, které jsou úplně celé zakryté, z bezpečnostních důvodů nepreferujeme. A jde opravdu o krátkodobé stání. To znamená, že občan přijde, a je to na odjezd autobusu. Není to čekárna v pravém slova smyslu, jako jsou na autobusových nádražích."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je ve veřejném prostoru dělat i drobné úpravy. Protože na detailu záleží. A detail tvoří celek. A jednou z těchto drobností a detailů je úprava torza po bývalém autobusovém stanovišti. Myslím si, že se povedla ve všech ohledech. Je vzdušná, kryje i nástup do autobusu, je nově osvětlená. Je tam zastínění proti větru a dešti z toho parku, které je prosklené. Takže je to takové čisté a krásné řešení."
Anketa: 1.) "Perfektní, perfektní, moc se mi to tady líbí." – Co nejvíc se vám líbí? – "Že si tady mohu sednout, je tady hodně místa. Včera jsem byla na druhé straně a tam to bylo úplně plné."
Anketa: 2.) "Je to tady perfektní. Tak jenom, aby to bylo furt tak udržované, aby lidé byli čistotní, aby tady nedělali bordel."
Anketa: 3.) "No je to hezké." – Co se vám na tom konkrétně líbí? – "Je i ta střecha delší. Nebude tady pršet asi."

V délce třiceti metrů byla také opravena příjezdová plocha pro autobusy.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My jsme tady poprvé na území Frýdku-Místku použili úplně novou technologii. Koupili jsme prefabrikáty továrně vyrobené, které jsme tady instalovali. Slibujeme si od toho, že ta životnost a kvalita bude podstatně vyšší než ta klasická betonáž na místě. Součástí té zastávky bude i světelná informační tabule. My jako technické služby jsme pro město dělali jenom technickou přípravu. Ocelový rámek s přívodem elektřiny. Ale tu tabuli jako takovou bude instalovat ČSAD."

Práce trvaly necelé tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun. Což bylo dokonce o více než milion korun levnější, než kdyby se rekonstruovala celá zastávka v původním rozsahu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další střípek do řešení té dopravní situace ve městě, protože tady v rámci Místku byla tři místa, kde se nasedalo. A lidé se ptají, kde je autobusové stanoviště. Dnes již víme, že autobusové stanoviště vedle soudu je v území nikoho. A bylo to nesprávné rozhodnutí. A našim cílem je udělat jeden dopravní uzel ve Frýdku, který bude u nádraží, kde vznikne dopravní terminál, kde se budou centralizovat autobusy a vlaky. A ve Frýdku to autobusové stanoviště plní zastávky u Polikliniky a na Anenské a Ostravské, kde jsou ty hlavní tahy. A toto bude doplňková zastávka, která bude obsluhovat potom centrum. Tady Národní dům, knihovnu, Kino Vlast a tyto přilehlé prostory, pokud by někdo chtěl využít dopravu."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dojde i k propojení na Slezskou a na další oblasti, které se dnes musí komplikovaně přecházet k tomu novému autobusovému nádraží. Což chceme tím změnit a definitivně dát nový obraz a podobu těm nádražím, které tady ve městě jsou."

Současné Autobusové nádraží Frýdek-Místek pak bude zřejmě časem zrušeno. To se ale rozhodne pravděpodobně ještě v horizontu následujících let.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdeckém lese se buduje nová zastávka MHD, kvůli bezpečnosti cestujících

Frýdek-Místek buduje úplně novou autobusovou zastávku ve Frýdeckém lese na Panských Nových Dvorech. Její zřízení požadovali tamní občané, protože v místě je velký provoz a pohybují se tam děti při cestě do školy a zpět. Práce probíhají bez přerušení provozu frekventované cesty a potrvají tři měsíce.

Autobusový záliv naproti Ještěra ve Frýdku-Místku prochází opravou

7. srpna 2023 13:04 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Vyježděné koleje od autobusů a celkově špatný technický stav. To byl důvod, proč Frýdek-Místek přistoupil k opravě autobusového zálivu ve Frýdlantské ulici. Nový povrch je betonový a práce jsou ve druhé polovině. Oprava zastávky vyjde na 770 tisíc korun.

Začala modernizace starého autobusového stanoviště ve Frýdku-Místku

4. září 2023 14:40 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Bývalé autobusové stanoviště ve Frýdku-Místku dostane novou podobu. Práce začaly na konci srpna a jsou spojeny s krátkou uzavírkou cesty před zastávkou. Po rekonstrukci se stanoviště zmenší a dostane novou moderní podobu.


Hasiči stále odklízejí následky bouřek. Povolal je krizový štáb v Českém Těšíně

Včera 11:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které přišly na začátku víkendu napáchaly poměrně velké škody. Hasiči je odstraňovali celou sobotu. V Českém Těšíně je krizový štáb povolal na pomoc i v neděli.

Budoucí zdravotní sestry školily v první pomoci osmáky

22. června 2024 14:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům základních škol snaží vštípit jen o něco starší studentky zdravotnické školy. Vedou kurzy, které jsou založeny na praktických nácvicích, a přidávají i vlastní zkušenosti.

Frýdlantští skauti pořádali šifrovací soutěž, účastníky provedla přírodou i městem

Zajímavou a poměrně náročnou soutěž uspořádali skauti z Frýdlantu. Nazvali ji Nočník, protože končila až ve večerních hodinách. Kudy vede trasa, museli vyluštit z různě komplikovaných šifer.

Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

22. června 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

V Karviné-Starém Městě se opravuje místní komunikace

22. června 2024 14:01 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V těchto dnech probíhají práce na náměstí Ondry Foltýna v Karviné-Starém Městě. Je o opravu silnice, která si vyžádala i dopravní omezení.

Cyklistu na Bruntálsku našli u kola v bezvědomí, byl vážně zraněn

Včera 8:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u vážně zraněného cyklisty poblíž Jindřichova na Bruntálsku. Našli ho v bezvědomí a vážně zraněného u kola na cyklostezce. Do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Skvělá atmosféra, koncerty, besedy, dobré jídlo. Opavu ovládl tradiční multižánrový festival Slunovrat

22. června 2024 20:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Tisíce lidí se v Opavě každým rokem baví na letním multižánrovém festivalu Slunovrat. Nabízí nejen kvalitní hudbu, ale i kulturu a gastronomii. Na své si tak v historickém centru města přijdou jak dospělí, tak i děti.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

22. června 2024 10:12 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

21. června 2024 17:00 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

21. června 2024 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Modernizovaná zastávka na starém autobusovém stanovišti ve Frýdku-Místku je hotová
Vydáno 23. listopadu 2023 12:29, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Staré autobusové stanoviště v centru Frýdku-Místku prošlo modernizací. Stará nevzhledná konstrukce se zmenšila a dostala moderní podobu. Instalován byl také unikátní autobusový záliv z prefabrikovaného betonu. Práce trvaly přes tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun.

Ocelová konstrukce autobusové zastávky Politických obětí ve Frýdku-Místku prošla významnou modernizací.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to původně zastávka z osmdesátých let, která byla třikrát větší. To znamená, dvě třetiny jsme zkrátili. Samozřejmě se zachoval ten celkový design. S tím, že místo původní nějaké výdřevy, jsou tam nově skla."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastávka je hotová podle našich představ. Myslím si, že to místo se úplně proměnilo. Je z toho úplně jiný pocit. Máme hodně pozitivních reakcí. Takže kvitujeme, že se to lidem líbí. Ty negativní reakce se zaměřují na to, že ta zastávka je málo chráněná proti nepřízni počasí. Já jenom řeknu, že tvarově je úplně stejná, je to repase. Došlo ke zkrácení celého zastřešení a myslím si, že to plní tu funkci, kterou má. Čekárny, které jsou úplně celé zakryté, z bezpečnostních důvodů nepreferujeme. A jde opravdu o krátkodobé stání. To znamená, že občan přijde, a je to na odjezd autobusu. Není to čekárna v pravém slova smyslu, jako jsou na autobusových nádražích."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je ve veřejném prostoru dělat i drobné úpravy. Protože na detailu záleží. A detail tvoří celek. A jednou z těchto drobností a detailů je úprava torza po bývalém autobusovém stanovišti. Myslím si, že se povedla ve všech ohledech. Je vzdušná, kryje i nástup do autobusu, je nově osvětlená. Je tam zastínění proti větru a dešti z toho parku, které je prosklené. Takže je to takové čisté a krásné řešení."
Anketa: 1.) "Perfektní, perfektní, moc se mi to tady líbí." – Co nejvíc se vám líbí? – "Že si tady mohu sednout, je tady hodně místa. Včera jsem byla na druhé straně a tam to bylo úplně plné."
Anketa: 2.) "Je to tady perfektní. Tak jenom, aby to bylo furt tak udržované, aby lidé byli čistotní, aby tady nedělali bordel."
Anketa: 3.) "No je to hezké." – Co se vám na tom konkrétně líbí? – "Je i ta střecha delší. Nebude tady pršet asi."

V délce třiceti metrů byla také opravena příjezdová plocha pro autobusy.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My jsme tady poprvé na území Frýdku-Místku použili úplně novou technologii. Koupili jsme prefabrikáty továrně vyrobené, které jsme tady instalovali. Slibujeme si od toho, že ta životnost a kvalita bude podstatně vyšší než ta klasická betonáž na místě. Součástí té zastávky bude i světelná informační tabule. My jako technické služby jsme pro město dělali jenom technickou přípravu. Ocelový rámek s přívodem elektřiny. Ale tu tabuli jako takovou bude instalovat ČSAD."

Práce trvaly necelé tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun. Což bylo dokonce o více než milion korun levnější, než kdyby se rekonstruovala celá zastávka v původním rozsahu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další střípek do řešení té dopravní situace ve městě, protože tady v rámci Místku byla tři místa, kde se nasedalo. A lidé se ptají, kde je autobusové stanoviště. Dnes již víme, že autobusové stanoviště vedle soudu je v území nikoho. A bylo to nesprávné rozhodnutí. A našim cílem je udělat jeden dopravní uzel ve Frýdku, který bude u nádraží, kde vznikne dopravní terminál, kde se budou centralizovat autobusy a vlaky. A ve Frýdku to autobusové stanoviště plní zastávky u Polikliniky a na Anenské a Ostravské, kde jsou ty hlavní tahy. A toto bude doplňková zastávka, která bude obsluhovat potom centrum. Tady Národní dům, knihovnu, Kino Vlast a tyto přilehlé prostory, pokud by někdo chtěl využít dopravu."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dojde i k propojení na Slezskou a na další oblasti, které se dnes musí komplikovaně přecházet k tomu novému autobusovému nádraží. Což chceme tím změnit a definitivně dát nový obraz a podobu těm nádražím, které tady ve městě jsou."

Současné Autobusové nádraží Frýdek-Místek pak bude zřejmě časem zrušeno. To se ale rozhodne pravděpodobně ještě v horizontu následujících let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040249/modernizovana-zastavka-na-starem-autobusovem-stanovisti-ve-frydkumistku-je-hotova