Takto letos probíhalo rozsvícení Vánočního stromečku v areálu muzea Beskyd ve Frýdku-Místku. Právě tady zavítáme v rámci naší první reportáže. Účast byla obrovská a zámecké nádvoří takřka praskalo ve švech.
Dalibor Vrána – průvodce a pokladní Muzea Beskyd: "Pro nás je ten počet návštěvníků, cirka 200 osob, úplně ideální pro tento komorní zámecký prostor tohoto malého nádvoří."
Kromě stromečku a návštěvníků se zde musely vměstnat i prodejní stánky.
Dalibor Vrána – průvodce a pokladní Muzea Beskyd: "Byly tady pro ně připraveny zajímavé produkty, například vánoční cukroví, svařené víno, zdarma tady náš lahodný zámecký čaj."
K příležitosti rozsvícení se slavnostně otevřela také vernisáž Betlémů.
Pavla Platošová - etnografka Muzea Beskyd: "Zajímavé na téhle výstavě je množství materiálů, ze kterých se dají betlémy vyrábět. Nejen klasické dřevěné, nebo papírové, ale také z perníku, z keramiky, z vlny a možná i z dalších materiálů."
Letošní výstava je zajímavá i tím, že si muzeum propůjčilo betlémy nejen z depozitáře, ale přímo od lidí.
Pavla Platošová - etnografka Muzea Beskyd: "Ráda bych zmínila paličkovaný betlém paní Věry Bedrunkové, která je rodačka z Frýdku a která k nám tady jezdila pravidelně se svými paličkovanými produkty na jarmarky."
Celá jedna místnost je například věnována betlémům z Afriky, jižní Ameriky a Asie. Propůjčila je tady rodina Tlustých ze severních Čech.
Pavla Platošová - etnografka Muzea Beskyd: "Je to většinou běžná produkce, současná produkce v těch zemích a vlastně jako dříve si u nás lidé přivydělávali tvorbou dřevěných figurek, tak to samé vlastně funguje i v těchto kontinentech, kdy si chudí lidé přivydělávají tvorbou těchto betlémů."
Výstavu betlémů Muzea Beskyd mohou lidé navštívit až do 12. ledna příštího roku.