Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Masopustní jarmark s tradiční zabijačkou ovládl náměstí Svobody ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Masopustní průvod plný všemožných masek. Hudba, kejklíři, komedianti a plno stánků s dobrým jídlem i pitím. Ale hlavně ukázka porcování prasátka na výrobu jitrnic, jelit a dalšího masa. Takový byl další ročník Masopustního jarmarku ve Frýdku-Místku

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku ovládlo opět po roce velké masopustní veselí. Program odstartoval tradiční průvod všemožných masek.

Marek Tichý, velitel průvodu a šéf masopustu: "Nesmí chybět kejklíři, komedianti, pohádky, muzika, průvody masek a masopustních masek po rynku. Zkrátka tradice jsou tradice a lidé na ně přijdou." - Přijeli jste letos s něčím novým? - "Je tady spousty nového. Každý rok se snažíme dávat nové představení. Nové postavy, nové masky do průvodu. Ale letos jsme pozvali naše kamarády z druhé strany Beskyd. Trumpetáše, Štefánikovce."

Návštěvníci si oblíbili vyprávění řezníka Krkovičky, který provádí tradiční zabijačkou.

Jaroslav Nitka, řezník Krkovička: "Hlavními výrobky, které dnes předvedeme, je výroba postupem tradičním, kořením a tak dále. Výroba jitrnic, jelit a tlačenky. Před malou chvilkou jsme před lidmi bourali prasátko. Tradičním způsobem za užití jednoho vyprošťovacího nože, sekery, páteřní trny. Kůže zvlášť na vaření, nejdříve hlavu. A tak dále, a tak dále. Tak, abychom mohli právě pro lidi a lidem připomenout tradici našich předků. Tak, jak jsme ji znali po desítky a stovky let dávno před námi."
Anketa: 1.) "Jsem od Čáslavi, protože tady bydlí blízko naše dcera, tak nás sem pozvala. Já pocházím ze zemědělské rodiny, kde byly zabijačky třikrát do roka. Takže líbí se mi to, je to pěkné. Byli jsme tady na Velikonoce i na jiné akce a je to super tady. Fakt se nám tady líbí."
Anketa: 2.) Jste tu poprvé nebo chodíte pravidelně? – "Poprvé, poprvé." – A co na to říkáte? – "Krásné to je." – Co se vám líbí nejvíc? – "Masky, určitě. A zabijačka. Takže super."

A jak už na oslavách masopustu bývá, nechybělo plno stánků s různými druhy jídla a pití.

Martin Šembera, Farmářský obchůdek Lutena: "My jsme Farmářský obchůdek Lutena, takže máme připravenou zabijačku. Jelítka, jitrnice, tlačenku, veškeré výrobky, klobásy, uzená masa." – Zájem je velký, vidíme. – "Je velký, my už tady jezdíme opakovaně, takže se klientela vrací."
Jakub Ševčík, pojízdná cafeterie Don Piaggio: "My jsme přijeli s naší tříkolkou Piaggio APE 50, která původně pochází z Itálie. A máme to předěláno na to, abychom mohli podávat čerstvě praženou kávu. Máme tady k tomu bar, takže děláme i míchané nápoje, míchané drinky, limonády. Máme i prosecco čepované. Ale tady toto děláme převážně přes léto. Plus máme doplněk ještě dezerty."

Masopust vždy trvá od Tří králů do Popeleční středy. Ta letos vychází na 15. února. Poté má začít 40 dní půstu, které skončí Velikonoční nedělí.

Nahlásit chybu


K tématu

Masopustní jarmark ve Frýdku-Místku letos zve na bohatý program

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku ožije v sobotu 3. února Masopustním jarmarkem. Program pro malé i velké bude opět ve znamení několika masopustních průvodů s maskami. Řezník Krkovička ukáže a povypráví, jak se bourá prasátko. A nebudou chybět ani stánky s tradičními farmářskými a zabijačkovými produkty.

Kamarádi dolů sfárejme! Téma Masopustu Ostrava, kterým ožije centrum města

Moravská Ostrava a Přívoz se připravuje na další ročník velkolepého Masopustu Ostrava. Ten proběhne v úterý 13. února na Masarykově náměstí. Program začne v 11:00 hodin Masopustním jarmarkem. Odpoledne pak po předání masopustního práva projde městem oblíbený průvod masek.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Masopustní jarmark s tradiční zabijačkou ovládl náměstí Svobody ve Frýdku-Místku
Vydáno 5. února 2024 11:49, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Masopustní průvod plný všemožných masek. Hudba, kejklíři, komedianti a plno stánků s dobrým jídlem i pitím. Ale hlavně ukázka porcování prasátka na výrobu jitrnic, jelit a dalšího masa. Takový byl další ročník Masopustního jarmarku ve Frýdku-Místku

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku ovládlo opět po roce velké masopustní veselí. Program odstartoval tradiční průvod všemožných masek.

Marek Tichý, velitel průvodu a šéf masopustu: "Nesmí chybět kejklíři, komedianti, pohádky, muzika, průvody masek a masopustních masek po rynku. Zkrátka tradice jsou tradice a lidé na ně přijdou." - Přijeli jste letos s něčím novým? - "Je tady spousty nového. Každý rok se snažíme dávat nové představení. Nové postavy, nové masky do průvodu. Ale letos jsme pozvali naše kamarády z druhé strany Beskyd. Trumpetáše, Štefánikovce."

Návštěvníci si oblíbili vyprávění řezníka Krkovičky, který provádí tradiční zabijačkou.

Jaroslav Nitka, řezník Krkovička: "Hlavními výrobky, které dnes předvedeme, je výroba postupem tradičním, kořením a tak dále. Výroba jitrnic, jelit a tlačenky. Před malou chvilkou jsme před lidmi bourali prasátko. Tradičním způsobem za užití jednoho vyprošťovacího nože, sekery, páteřní trny. Kůže zvlášť na vaření, nejdříve hlavu. A tak dále, a tak dále. Tak, abychom mohli právě pro lidi a lidem připomenout tradici našich předků. Tak, jak jsme ji znali po desítky a stovky let dávno před námi."
Anketa: 1.) "Jsem od Čáslavi, protože tady bydlí blízko naše dcera, tak nás sem pozvala. Já pocházím ze zemědělské rodiny, kde byly zabijačky třikrát do roka. Takže líbí se mi to, je to pěkné. Byli jsme tady na Velikonoce i na jiné akce a je to super tady. Fakt se nám tady líbí."
Anketa: 2.) Jste tu poprvé nebo chodíte pravidelně? – "Poprvé, poprvé." – A co na to říkáte? – "Krásné to je." – Co se vám líbí nejvíc? – "Masky, určitě. A zabijačka. Takže super."

A jak už na oslavách masopustu bývá, nechybělo plno stánků s různými druhy jídla a pití.

Martin Šembera, Farmářský obchůdek Lutena: "My jsme Farmářský obchůdek Lutena, takže máme připravenou zabijačku. Jelítka, jitrnice, tlačenku, veškeré výrobky, klobásy, uzená masa." – Zájem je velký, vidíme. – "Je velký, my už tady jezdíme opakovaně, takže se klientela vrací."
Jakub Ševčík, pojízdná cafeterie Don Piaggio: "My jsme přijeli s naší tříkolkou Piaggio APE 50, která původně pochází z Itálie. A máme to předěláno na to, abychom mohli podávat čerstvě praženou kávu. Máme tady k tomu bar, takže děláme i míchané nápoje, míchané drinky, limonády. Máme i prosecco čepované. Ale tady toto děláme převážně přes léto. Plus máme doplněk ještě dezerty."

Masopust vždy trvá od Tří králů do Popeleční středy. Ta letos vychází na 15. února. Poté má začít 40 dní půstu, které skončí Velikonoční nedělí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041380/masopustni-jarmark-s-tradicni-zabijackou-ovladl-namesti-svobody-ve-frydkumistku