Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdi v Hospici Frýdek-Místek ničí vlhkost, město připravuje sanaci

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.

Frýdek-Místek chystá opravu městského hospice. Ten totiž akutně potřebuje sanovat vlhké zdi ve spodním patře budovy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Venkovní vlhkost se nám dostává do zdí v celém podzemním podlaží hospice. Projevuje se to tak, že opadává omítka. Jsou takové různé vlhké mapy, opadává dlažba, obklady a podobně."

Práce budou obsahovat rozebrání zámkové dlažby a odkopání násypu kolem stěn. Kontrolu a opravu hydroizolace, anglických dvorků a prostupů stěn pro plynovodní, vodovodní a elektro přípojku. Dalšímu vlhnutí bude předcházet nový systém drenáží a odvodňovací žlaby.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Samozřejmě jsme rádi, že oprava proběhne, že se to dostalo do seznamu investičních akcí města. Budeme se samozřejmě snažit, ať se oprava co nejméně dotkne provozu hospice. I když část našeho zařízení bude po dobu prací zavřená."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sanace zdiva v hospici se bude provádět v měsíci červenci a srpnu. Samozřejmě to zasáhne určitá místa pracovní. To znamená, nebude v provozu kuchyň a nebude v provozu prádelna. A také 14 pokojů, které jsou v přízemí. Samozřejmě jsme tomto museli vyřešit. Domluvili jsme se s ředitelem domova pro seniory, který nám zajistí vaření, potraviny a praní prádla pro hospic."

Hospic byl otevřen v roce 2010 a jeho vybudování tehdy vyšlo město na 106 milionů korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek je jedno z mála měst, které provozuje městský hospic. Což je myslím velmi dobré rozhodnutí, které se stalo v minulosti. Ale zároveň bohužel došlo k tomu, že byla vybrána lokalita, která se i jmenuje Na Bažinách. A my se potýkáme nyní dlouhodobě s problémem vlhkosti, která už obtěžuje i klienty. A nyní přistupujeme k druhé fázi odizolování toho, abychom se té vlhkosti zbavili. A ukazuje to na to, že i správná volba lokality a dobré promyšlení toho, kam investiční záměr umístit, je důležitá. A musí to být poučení pro nás všechny, abychom opravdu zvažovali, kde je která stavba vhodná."

Aktuálně se zajišťuje zpracování projektové dokumentace. Firmu, která práce zajistí, bude město hledat do poloviny roku. Do té doby by také měly být známy přesné náklady na rekonstrukci.

Nahlásit chybu


K tématu

Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let

2. června 2023 19:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let. Díky zručnosti štukatérů bude obsahovat dekorativní prvky typické pro období, kdy byl dům ve vrcholné architektonické kondici a zlaté časy zažíval rovněž ekonomicky. Kromě fasády návrh přináší ještě jednu novinku – skleněnou nástavbu, díky níž vzniknou dvě nová patra v nárožní části komplexu. Navržena jsou tak, aby se přizpůsobila stávajícím konstrukcím a ve výsledku zůstala zachována původní geometrie domu F. Neumanna.

Rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před zahájením

22. května 2023 13:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Plán rekonstruovat pobočku domova pro seniory v ulici Školská ve Frýdku-Místku je těsně před zahájením. Město už podepsalo smlouvu se zhotovitelem a práce by měly začít v nejbližších dnech. Po rekonstrukci získá domov jedno patro navíc a výrazně zvýší se komfort pro budoucí klienty.

Práce na přestavbě bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku výrazně pokročily

V bývalém hotelu Centrum ve Frýdku-Místku pokračuje rekonstrukce. Městská společnost DISTEP kompletně demontovala interiér a chystá se na odstrojení obkladů z vnější části budovy. Z hotelu mají být rezidenční byty a společnost tam přestěhuje své zázemí.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Zdi v Hospici Frýdek-Místek ničí vlhkost, město připravuje sanaci
Vydáno 22. února 2024 11:15, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.

Frýdek-Místek chystá opravu městského hospice. Ten totiž akutně potřebuje sanovat vlhké zdi ve spodním patře budovy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Venkovní vlhkost se nám dostává do zdí v celém podzemním podlaží hospice. Projevuje se to tak, že opadává omítka. Jsou takové různé vlhké mapy, opadává dlažba, obklady a podobně."

Práce budou obsahovat rozebrání zámkové dlažby a odkopání násypu kolem stěn. Kontrolu a opravu hydroizolace, anglických dvorků a prostupů stěn pro plynovodní, vodovodní a elektro přípojku. Dalšímu vlhnutí bude předcházet nový systém drenáží a odvodňovací žlaby.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Samozřejmě jsme rádi, že oprava proběhne, že se to dostalo do seznamu investičních akcí města. Budeme se samozřejmě snažit, ať se oprava co nejméně dotkne provozu hospice. I když část našeho zařízení bude po dobu prací zavřená."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sanace zdiva v hospici se bude provádět v měsíci červenci a srpnu. Samozřejmě to zasáhne určitá místa pracovní. To znamená, nebude v provozu kuchyň a nebude v provozu prádelna. A také 14 pokojů, které jsou v přízemí. Samozřejmě jsme tomto museli vyřešit. Domluvili jsme se s ředitelem domova pro seniory, který nám zajistí vaření, potraviny a praní prádla pro hospic."

Hospic byl otevřen v roce 2010 a jeho vybudování tehdy vyšlo město na 106 milionů korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek je jedno z mála měst, které provozuje městský hospic. Což je myslím velmi dobré rozhodnutí, které se stalo v minulosti. Ale zároveň bohužel došlo k tomu, že byla vybrána lokalita, která se i jmenuje Na Bažinách. A my se potýkáme nyní dlouhodobě s problémem vlhkosti, která už obtěžuje i klienty. A nyní přistupujeme k druhé fázi odizolování toho, abychom se té vlhkosti zbavili. A ukazuje to na to, že i správná volba lokality a dobré promyšlení toho, kam investiční záměr umístit, je důležitá. A musí to být poučení pro nás všechny, abychom opravdu zvažovali, kde je která stavba vhodná."

Aktuálně se zajišťuje zpracování projektové dokumentace. Firmu, která práce zajistí, bude město hledat do poloviny roku. Do té doby by také měly být známy přesné náklady na rekonstrukci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041671/zdi-v-hospici-frydekmistek-nici-vlhkost-mesto-pripravuje-sanaci