Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maškarní karneval v Lidovém domě ve Frýdku-Místku bavil handicapované

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."
anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."
anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."
anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

Nahlásit chybu


K tématu

Škola života uspořádala pro klienty stacionářů ve Frýdku-Místku Smažení vaječiny, padlo na 300 vajec

1. června 2023 14:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Hudba, tanec, zábava a dobrá vaječina. Jedinečnou akci připravilo Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku nejen pro své klienty. Společenské dopoledne u řeky Ostravice zpestřila akce nazvaná Smažení vyječiny. Na tu letos poprvé padlo 300 vajec.

Handicapovaní soutěžili na olympiádě v lehké atletice ve Frýdku-Místku

2. října 2023 13:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Handicapovaní se na Havajském plese ve Frýdku-Místku loučili s létem

28. září 2023 10:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I lidé s handicapem mají možnost se setkávat a dobře se společně bavit. Pravidelně dvakrát do roka pro ně ve Frýdku-Místku pořádají velkolepé karnevaly. Akce vznikla s cílem umožnit socializaci právě lidem se zdravotním postižením.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Maškarní karneval v Lidovém domě ve Frýdku-Místku bavil handicapované
Vydáno 22. února 2024 16:05, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."
anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."
anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."
anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041679/maskarni-karneval-v-lidovem-dome-ve-frydku-mistku-bavil-handicapovane