Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku si hlasováním vybrali podobu fasády panelového domu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Lidé ve Frýdku-Místku mohli hlasovat o podobě fasády velkého panelového domu v majetku soukromého vlastníka. Ten se v průběhu rekonstrukce obrátil na magistrát, aby dohodl možné varianty řešení.

Velký panelový dvojdům v ulici Marie Majerové ve Frýdku-Místku. Patří největšímu poskytovateli nájemního bydlení v zemi, který nyní provádí jeho rekonstrukci za 70 milionů korun.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My se ve Frýdku-Místku chystáme kromě jiných projektů zateplovat i domy na ulici Marie Majerové. A v nejbližších letech i podobný dům na ulici ČSA. Tyto domy by měly mít podobné barevné varianty. A z toho důvodu, jelikož to jsou dominanty města, které jsou vidět už při příjezdu z Ostravy, jsme oslovili i městskou architektku."
Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Jsem moc ráda, že za námi chodí investoři, kteří chtějí zateplovat panelové domy s konzultací barevnosti fasád. Musíme hledat kompromis, protože naše představa je taková, že panelový dům by neměl být moc výrazný. Barevnost doporučujeme mírnou, jemnější, světlé barvy, i s ohledem na adaptační strategii města, kdy tmavé barvy způsobují přehřívání."
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My běžně spolupracujeme s našimi architekty, ale tady vnímáme, že to jsou natolik výrazné stavby, že jsme chtěli zkonzultovat barevné návrhy i s architektkou města, která prosazuje co nejjemnější barvy. A také, abychom definovali tu původní stavbu. To znamená, aby se zdůraznily prvky, které tam původně byly. Což v těch barevných návrzích je vidět."

Zároveň jsme se rozhodli do toho zapojit i veřejnost. Konkrétně obyvatele toho domu i okolí. Jakým způsobem?

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "Nejenom obyvatelé domu, ale i široká veřejnost. Prakticky každý Frýdečan a Místečan, určitě vnímá, jak Frýdek-Místek vypadá. Takže jsme chtěli zapojit širokou veřejnost, která mohla hlasovat prostřednictvím facebookových stránek. Jednoduše dávat lajky. A to hlasování bylo poměrně vyrovnané."

Lidé nakonec hlasováním vybrali variantu číslo dvě. Nájemníci by po zateplení měli ušetřit až 20 procent nákladů za vytápění. Poskytovatel nájemního bydlení letos vyčlenil rekordních 660 milionů korun na zateplování domů. Díky tomu přijdou na řadu i domy, které na zateplení dlouho čekaly.

Nahlásit chybu


K tématu

Plocha u zastávek Anenská ve Frýdku-Místku projde proměnou za milion

Lidé ve Frýdku-Místku si v participativním rozpočtu odhlasovali další místo, které projde úpravou. Vítězem ankety v rámci projektu ZAPOJ F-M 2024 je prostor u autobusových zastávek Anenská v Místku. Úprava lokality bude předmětem diskuze s veřejností a město na ni dá opět milion korun.

Rekonstrukce Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku je kompletně hotová

30. října 2023 11:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku má kompletně hotovou revitalizaci. Práce na zateplení, výměně oken, vybudování nájezdových ramp a nových vchodů trvaly 10 měsíců. Stály téměř 11 milionů korun a musely se zvládnout za plného provozu.

Hlasování v projektu Zapoj F-M probíhá do 26. února

Do 26. února běží veřejná anketa ve 3. ročníku ZAPOJ F-M. Lidé v ní mohou vybírat místo, které projde úpravou. Na jeho proměnu pak dá město opět milion korun. Na výběr je ze čtyř lokalit.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Lidé ve Frýdku-Místku si hlasováním vybrali podobu fasády panelového domu
Vydáno 28. března 2024 14:17, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé ve Frýdku-Místku mohli hlasovat o podobě fasády velkého panelového domu v majetku soukromého vlastníka. Ten se v průběhu rekonstrukce obrátil na magistrát, aby dohodl možné varianty řešení.

Velký panelový dvojdům v ulici Marie Majerové ve Frýdku-Místku. Patří největšímu poskytovateli nájemního bydlení v zemi, který nyní provádí jeho rekonstrukci za 70 milionů korun.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My se ve Frýdku-Místku chystáme kromě jiných projektů zateplovat i domy na ulici Marie Majerové. A v nejbližších letech i podobný dům na ulici ČSA. Tyto domy by měly mít podobné barevné varianty. A z toho důvodu, jelikož to jsou dominanty města, které jsou vidět už při příjezdu z Ostravy, jsme oslovili i městskou architektku."
Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Jsem moc ráda, že za námi chodí investoři, kteří chtějí zateplovat panelové domy s konzultací barevnosti fasád. Musíme hledat kompromis, protože naše představa je taková, že panelový dům by neměl být moc výrazný. Barevnost doporučujeme mírnou, jemnější, světlé barvy, i s ohledem na adaptační strategii města, kdy tmavé barvy způsobují přehřívání."
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My běžně spolupracujeme s našimi architekty, ale tady vnímáme, že to jsou natolik výrazné stavby, že jsme chtěli zkonzultovat barevné návrhy i s architektkou města, která prosazuje co nejjemnější barvy. A také, abychom definovali tu původní stavbu. To znamená, aby se zdůraznily prvky, které tam původně byly. Což v těch barevných návrzích je vidět."

Zároveň jsme se rozhodli do toho zapojit i veřejnost. Konkrétně obyvatele toho domu i okolí. Jakým způsobem?

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "Nejenom obyvatelé domu, ale i široká veřejnost. Prakticky každý Frýdečan a Místečan, určitě vnímá, jak Frýdek-Místek vypadá. Takže jsme chtěli zapojit širokou veřejnost, která mohla hlasovat prostřednictvím facebookových stránek. Jednoduše dávat lajky. A to hlasování bylo poměrně vyrovnané."

Lidé nakonec hlasováním vybrali variantu číslo dvě. Nájemníci by po zateplení měli ušetřit až 20 procent nákladů za vytápění. Poskytovatel nájemního bydlení letos vyčlenil rekordních 660 milionů korun na zateplování domů. Díky tomu přijdou na řadu i domy, které na zateplení dlouho čekaly.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042305/lide-ve-frydku-mistku-si-hlasovanim-vybrali-podobu-fasady-paneloveho-domu