Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z celého kraje soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování lidí z havarovaných aut

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

Nahlásit chybu


K tématu

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.

Jeden popálený a další tři zranění při požáru bytu ve Frýdku-Místku

30. června 2023 19:08 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Hasiči, záchranáři a policisté spěchali v pátek k požáru bytu v panelovém domě na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku. Na místě nakonec ošetřili čtyři zraněné a jednoho člověka odvezli s popáleninami do nemocnice.

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.


Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

Včera 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

14. června 2024 7:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Studenti Střední školy v Jablunkově předvedli své roboty na výstavě

13. června 2024 13:30 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Také v podhůří Beskyd žijí mladí lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat práci s roboty. Studenti Střední školy v Jablunkově nedávno prezentovali své úspěchy na výstavě Invent arena v Třinci.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Oblastní kolo Wolframu opět pořádala i partyzánská obec Čeladná

12. června 2024 12:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Sportovní areál u Základní školy Čeladná byl dějištěm oblastního kola 7. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram. O postup do krajského kola tu soupeřilo 13 družstev, dvě domácí a další ze škol přilehlého regionu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

Hasiči z celého kraje soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování lidí z havarovaných aut
Vydáno 6. května 2024 16:28, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042909/hasici-z-celeho-kraje-soutezili-ve-frydkumistku-ve-vyprostovani-lidi-z-havarovanych-aut