Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Nejmodernější vyprošťovací zařízení, se kterým se učí pracovat i budoucí hasiči, si právě zkoušejí žáci základních škol v areálu Střední odborné školy a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku.

Petr Holub, mluvčí SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Na tomto stanovišti je tedy vidět bateriové hydraulické vyprošťovací zařízení, které je používáno nejen pro vyprošťování osob, ale i pro otvírání dveří v bytech. V této chvíli se tady děti snaží pomocí manipulace naučit nebo vyzkoušet si manipulaci velice jemnou mechanikou, která je potřeba při tom vyprošťování dodržovat."
Ondřej Štefek, instruktor zdravotní přípravy, SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Tady jsme na polygonu zdravotní přípravy, kde vyučujeme hasiče první pomoc. A to jak manipulaci s postiženými, nácvik kardiopulmonální resuscitace, úvazovou techniku, práce s páteřovou deskou, imobilizace, všechno."
Anketa: 1.) "Pro mě všechny ty aktivity jsou úplně skvělé, protože je to něco úplně nového. Být někde u hasičů není jen tak. Je to něco úplně nového pro mě."
Anketa: 2.) "Vyzkoušela jsem si tady ty tahače, vyzkoušela jsem si nůžky, které se používají na roztažení a vyzkoušela jsem si nosítka." – A jak se ti to líbí? Co na to říkáš? – "Myslím si, že ta akce je výborná."
Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Máme tady stanoviště, kde cvičíme, jmenuje se to klecový polygon, kde cvičíme hasiče, jak se seznámit s tím pohybem, případně v dýchacím přístroji, v rámci nějakých komplikovaných situací, kde musí sundat dýchací přístroj, projít nějakou rourou a tak dále."

Žáci nahlédli také do prostor, které simulují reálné operační středisko.

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Protože my jsme jako jediná vzdělávací instituce, která v České republice školní operační techniky a důstojníky. Takže tam máme nějaké simulační operační středisko, kde se žáci mohli podívat na to, jak to vypadá, když jejich tísňový hovor někdo přijme, jak to vypadá právě z té druhé strany. Takže přijmutí té tísňové linky, vyslání těch jednotek."

Součástí exkurze byla i návštěva stanice profesionálních hasičů ve vedlejším areálu.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Takže se naskýtá vyzkoušet si pro ty studenty, podívat se na to, jak vypadá škola, jak vypadají učebny, jak vypadá výuka mladých a perspektivních hasičů a vzápětí za plotem se podívat, jak pak probíhá reálný život u jednotky. Jak vypadá technika připravená k výjezdu a jakým způsobem ti hasiči se připravují v rámci výkonu své služby."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se snažíme, aby děti získávaly informace ze všech oblastí fungování integrovaného záchranného systému. A myslím si, že toto jsou všechno věci, které přispívají k tomu, aby děti získaly přehled, zkušenosti. A třeba si tady někdo najde i budoucí zaměstnání."

Město ve spolupráci s hasiči a hasičskou školou uspořádalo tuto akci podruhé a chce v ní dál každoročně pokračovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku začali studovat budoucí hasiči. SOŠ PO obnovila po 13 letech výuku

7. září 2023 12:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Po 13 letech přerušení provozu obnovila výuku střední odborná škola požární ochrany. 30 studentů škola připraví na povolání profesionálních hasičů. V budoucnu by chtěla obor rozšířit o další třídu.

Bobr uvízl ve Frýdku-Místku v betonové skruži, zachránili ho hasiči

9. srpna 2023 7:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Profesionální hasiči z Frýdku-Místku vyjížděli v úterý v podvečer k záchraně bobra. Ten uvízl v hluboké betonové skruži u potoku Olešná. Našel ho tam svědek, který přivolal na pomoc právě hasiče.

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

15. července 2024 15:18 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

15. července 2024 14:26 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti, představili se i modeláři

15. července 2024 13:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku
Vydáno 17. června 2024 14:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Nejmodernější vyprošťovací zařízení, se kterým se učí pracovat i budoucí hasiči, si právě zkoušejí žáci základních škol v areálu Střední odborné školy a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku.

Petr Holub, mluvčí SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Na tomto stanovišti je tedy vidět bateriové hydraulické vyprošťovací zařízení, které je používáno nejen pro vyprošťování osob, ale i pro otvírání dveří v bytech. V této chvíli se tady děti snaží pomocí manipulace naučit nebo vyzkoušet si manipulaci velice jemnou mechanikou, která je potřeba při tom vyprošťování dodržovat."
Ondřej Štefek, instruktor zdravotní přípravy, SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Tady jsme na polygonu zdravotní přípravy, kde vyučujeme hasiče první pomoc. A to jak manipulaci s postiženými, nácvik kardiopulmonální resuscitace, úvazovou techniku, práce s páteřovou deskou, imobilizace, všechno."
Anketa: 1.) "Pro mě všechny ty aktivity jsou úplně skvělé, protože je to něco úplně nového. Být někde u hasičů není jen tak. Je to něco úplně nového pro mě."
Anketa: 2.) "Vyzkoušela jsem si tady ty tahače, vyzkoušela jsem si nůžky, které se používají na roztažení a vyzkoušela jsem si nosítka." – A jak se ti to líbí? Co na to říkáš? – "Myslím si, že ta akce je výborná."
Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Máme tady stanoviště, kde cvičíme, jmenuje se to klecový polygon, kde cvičíme hasiče, jak se seznámit s tím pohybem, případně v dýchacím přístroji, v rámci nějakých komplikovaných situací, kde musí sundat dýchací přístroj, projít nějakou rourou a tak dále."

Žáci nahlédli také do prostor, které simulují reálné operační středisko.

Jiří Fojtík, ředitel SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek: "Protože my jsme jako jediná vzdělávací instituce, která v České republice školní operační techniky a důstojníky. Takže tam máme nějaké simulační operační středisko, kde se žáci mohli podívat na to, jak to vypadá, když jejich tísňový hovor někdo přijme, jak to vypadá právě z té druhé strany. Takže přijmutí té tísňové linky, vyslání těch jednotek."

Součástí exkurze byla i návštěva stanice profesionálních hasičů ve vedlejším areálu.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Takže se naskýtá vyzkoušet si pro ty studenty, podívat se na to, jak vypadá škola, jak vypadají učebny, jak vypadá výuka mladých a perspektivních hasičů a vzápětí za plotem se podívat, jak pak probíhá reálný život u jednotky. Jak vypadá technika připravená k výjezdu a jakým způsobem ti hasiči se připravují v rámci výkonu své služby."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se snažíme, aby děti získávaly informace ze všech oblastí fungování integrovaného záchranného systému. A myslím si, že toto jsou všechno věci, které přispívají k tomu, aby děti získaly přehled, zkušenosti. A třeba si tady někdo najde i budoucí zaměstnání."

Město ve spolupráci s hasiči a hasičskou školou uspořádalo tuto akci podruhé a chce v ní dál každoročně pokračovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043589/skolaci-poznavali-praci-hasicu-navstivili-hasicskou-skolu-i-stanici-ve-frydkumistku