Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český dům ve Frýdku-Místku opustili nájemníci. Probíhají záchovné práce a údržba

Frýdek-Místek |

Český dům ve Frýdku-Místku opustili poslední nájemníci. Ti museli vyklidit několik zabraných prostor včetně bývalého squashového hřiště, které chce město nabídnout k dalšímu využití. Technické služby pokračují v základních opravách a záchovných pracích. Do objektu už také nezatéká.

Když Frýdek-Místek v létě koupil Český dům, některé jeho prostory byly ještě pronajaty. Nyní už jsou vyklizeny. Ještě dobíhají pouze smlouvy na venkovní reklamní bannery.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Minulý týden jsme převzali poslední část Českého domu, která ještě byla v podstatě pronájmu jedné fyzické osoby, která po dohodě s námi urychlila ukončení nájmu a předala nám prostory, které teďka můžeme vidět za námi. Jsme velmi rádi, že tady nejsou žádné nadbytečné věci, protože původně tady bylo uskladněno spoustu věcí, což nájemce vyklidil, dodržel podmínky nájemní smlouvy. Takže to kvitujeme kladně."

Od prvních dnů převzetí domu začaly technické služby se záchovnými pracemi, vyklízením a nejdůležitější údržbou. Nyní se mohou pustit i do další části.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme tady vidět jednu raritu, je to squashové hřiště, které je v podstatě v těchto historických prostorách. Myslím si, že taková obdoba v České republice není a budeme teďka přemýšlet, co s tím. Jestli se to dá ještě někde použít nebo nějakým způsobem uplatnit. Kdyby měl někdo zájem, tak se na nás může v podstatě obrátit nebo na Technické služby a domluvit se s nimi na nějaké demontáži a případně za nějakou symbolickou cenu jako nějaký odprodej."

Celkově už jsou prostory domu téměř vyklizeny, likvidují se staré rozvody a nefunkční technická zařízení. Nejdůležitější také je, že do budovy už nikde nezatéká.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme pod kontrolou střechu, nezatéká. Teď jsme ve fázi kontroly a zprůchodnění kanálů všech dešťových vod a tak dále. Ať tady nejde voda, která je největším nepřítelem. A kvůli tomu ta devastace pokračuje strašně rychle. Jsme tady ještě v kontaktu se stavebně technickým průzkumem. S firmou, která zajišťuje statiku. To znamená, že budeme řešit drobné defekty na statice. A probíhá vyklízení a odstrojení od všech technologií. Bude tady pryč topení, vzduchotechnika, všechno to, co je staré, půjde pryč."

Město plánuje objekt přeměnit na volnočasové centrum pro děti, do kterého se má následně přemístit SVČ Klíč.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek postupně opravuje významné objekty ve městě a chce do nich vrátit život

28. srpna 2025 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se vrací ke svému historickému dědictví a dává mu nový život. Město aktivně pracuje na oživení objektů jako jsou Český dům, bývalá záložna a hotel Centrum, aby zabránilo jejich chátrání. Městský majetek má v budoucnu sloužit novému využití.

Práce na rekonstrukci ulice Těšínská ve Frýdku-Místku pokračují

17. července 2025 13:04 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku pokračuje oprava okolí ulice Těšínské. Na křižovatce se Slezskou vzniknou nové přechody pro chodce, přibude zastávka přímo před služebnou městské policie a opraví se i povrch. Cílem je zklidnění dopravy a větší bezpečnost.

Frýdek-Místek spolu s krajem opraví bazén a tělocvičny na Střední škole řemesel

30. června 2025 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj spolu s městem Frýdek-Místek zrekonstruují plavecký bazén a sportovní halu Střední školy řemesel. Díky investici ve výši zhruba 230 milionů korun vznikne zázemí, které bude splňovat parametry pro pořádání plaveckých závodů.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Včera 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Včera 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Včera 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Včera 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

16. června 2026 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

16. června 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Včera 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

16. června 2026 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

16. června 2026 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Beskydské hry bez hranic letos v Bílé vyhrála Ostravice

15. června 2026 12:34 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Areál pod sjezdovkou v Bílé se stal dějištěm Beskydských her bez hranic. Týmy z jednotlivých obcí mikroregionu tam soutěžily v netradičních disciplínách.

Týden kultury ve Frýdku-Místku: Mezinárodní folklórní festival a FM City Fest

15. června 2026 10:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Tento týden pořádá Frýdek-Místek hned dvě velké kulturní akce. Mezinárodní folklorní festival trvá od úterka až do neděle, v pátek a v sobotu vás pak může pobavit FM City Fest.

Frýdek-Místek zve na Den s Integrovaným záchranným systémem na Olešnou

15. června 2026 10:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Přehrada Olešná se stane ve čtvrtek dějištěm Dne s Integrovaným záchranným systémem. Všechny složky IZS budou prezentovat své schopnosti, techniku a také vzájemnou spolupráci.

Sweetsen Fest bavil na šesti scénách, poprvé i na Nové Osmičce

15. června 2026 10:13 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Festivalová sezona ve Frýdku-Místku odstartovala. Postaral se o to Sweetsen Fest, největší benefiční festival ve městě plný hudby, divadla, tance a přednášek.

Frýdlantské slavnosti mají za sebou 10. ročník, město na nich ocenilo své sportovce

15. června 2026 8:49 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Tradiční městské slavnosti se konaly v pátek 12. června v centru Frýdlantu nad Ostravicí. Program pobavil děti i dospělé a došlo i na vyhodnocování úspěšných sportovců.

V Palkovicích se konala Exotika Pobeskydí 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

13. června 2026 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu restaurace Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Český dům ve Frýdku-Místku opustili nájemníci. Probíhají záchovné práce a údržba
Vydáno 14. listopadu 2024 14:19, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Český dům ve Frýdku-Místku opustili poslední nájemníci. Ti museli vyklidit několik zabraných prostor včetně bývalého squashového hřiště, které chce město nabídnout k dalšímu využití. Technické služby pokračují v základních opravách a záchovných pracích. Do objektu už také nezatéká.

Když Frýdek-Místek v létě koupil Český dům, některé jeho prostory byly ještě pronajaty. Nyní už jsou vyklizeny. Ještě dobíhají pouze smlouvy na venkovní reklamní bannery.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Minulý týden jsme převzali poslední část Českého domu, která ještě byla v podstatě pronájmu jedné fyzické osoby, která po dohodě s námi urychlila ukončení nájmu a předala nám prostory, které teďka můžeme vidět za námi. Jsme velmi rádi, že tady nejsou žádné nadbytečné věci, protože původně tady bylo uskladněno spoustu věcí, což nájemce vyklidil, dodržel podmínky nájemní smlouvy. Takže to kvitujeme kladně."

Od prvních dnů převzetí domu začaly technické služby se záchovnými pracemi, vyklízením a nejdůležitější údržbou. Nyní se mohou pustit i do další části.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme tady vidět jednu raritu, je to squashové hřiště, které je v podstatě v těchto historických prostorách. Myslím si, že taková obdoba v České republice není a budeme teďka přemýšlet, co s tím. Jestli se to dá ještě někde použít nebo nějakým způsobem uplatnit. Kdyby měl někdo zájem, tak se na nás může v podstatě obrátit nebo na Technické služby a domluvit se s nimi na nějaké demontáži a případně za nějakou symbolickou cenu jako nějaký odprodej."

Celkově už jsou prostory domu téměř vyklizeny, likvidují se staré rozvody a nefunkční technická zařízení. Nejdůležitější také je, že do budovy už nikde nezatéká.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme pod kontrolou střechu, nezatéká. Teď jsme ve fázi kontroly a zprůchodnění kanálů všech dešťových vod a tak dále. Ať tady nejde voda, která je největším nepřítelem. A kvůli tomu ta devastace pokračuje strašně rychle. Jsme tady ještě v kontaktu se stavebně technickým průzkumem. S firmou, která zajišťuje statiku. To znamená, že budeme řešit drobné defekty na statice. A probíhá vyklízení a odstrojení od všech technologií. Bude tady pryč topení, vzduchotechnika, všechno to, co je staré, půjde pryč."

Město plánuje objekt přeměnit na volnočasové centrum pro děti, do kterého se má následně přemístit SVČ Klíč.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000045961/cesky-dum-ve-frydkumistku-opustili-najemnici-probihaji-zachovne-prace-a-udrzba