Policie české republiky ve Frýdku-Místku. 35letá Monika Podolová tady pracuje, ve skupině povolování pobytu, už 14 let. Po práci míří domů do Místku a skoro okamžitě vytahuje svůj kufřík patchworkářky. Není den, kdy by alespoň dvě hodiny nestrávila se svým šicím strojem.
Monika Podolová říká: "Je to závislost. Já tomu říkám závislost. Takže když to převedete na to, když někdo začne kouřit, tak mu to buď chutná, nebo nechutná, tak s patchworkem je to stejné. Myslím si, že patchworkářka, která si sedne k šicímu stroji a jednou si koupí nějaký kousek látky a knížku, tak se od toho už prostě neodtrhne."
Hana Mrázová, maminka Moniky Podolové ví o "závislosti" své dvery své: "Ona když je rozčilená, tak místo toho aby křičela, tak vytáhne stroj, látky a šije. Ona je potichu, všechno se sklidní a potom je to zase všechno v pořádku."
O neuvěřitelné zálibě vypovídá i její byt. Podložky, obrazy, deky, polštáře. Všude jsou patchworkové výrobky. "Nemám ráda moc symetričnost. A nemám moc ráda, aby to ladilo, aby to bylo úplně košér. Mám ráda sešívání, když je to každý kousek látky prostě jiný," říká Monika Podolová.
Jako zapálenou patchworkářku znají paní Podolovou i její policejní kolegové. "Vždycky nás potěší nějakým dárečkem. Ať je to nějaký polštářek, jehelníček," prozrazuje kolegyně, Iveta Obručová.
Paní Monika se patchworku věnuje už sedm let. A jaké má rady pro začínající patchworkářky? "Můžou začít sešíváním čtverečků. To je vlastně nejjednodušší způsob, jak si to vyzkoušet." Cena speciální výbavy patchworkářky se pohybuje kolem 15ti set korun. Za tuto částku lze pořídit neproříznutelná podložka. Nůž a pravítko...