Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Omšelé a chátrající autobusové stanoviště v Jablunkově město přestaví na moderní dopravní terminál

  • Jablunkov,

Z chátrajícího autobusového stanoviště v Jablunkově bude moderní přestupní terminál. Radnice připravila projekt, který by se měl začít realizovat už letos v létě. Většinu z potřebných bezmála 50 milionů město získá z dotací.

Moderní dopravní terminál vznikne v prostoru současného jablunkovského autobusového stanoviště. Město hodlá vybudovat přestupní uzel se stáním pro autobusy, osobní automobily i jízdní kola. 

“Dostali jsme na to dotační podporu ve výši 85% z celkových nákladů, které mají být kolem 47 milionů a 5% jsme dostali ze státního rozpočtu a 10% bude z vlastního rozpočtu města Jablunkova.  

Současný stav autobusového stanoviště je po 30 letech provozu žalostný. Nástupní ostrůvky nejsou bezbariérové a v nevyhovujícím stavu je i čekárna. Měla by tam vzniknout prstencová čekárna, kde by měly zastavovat autobusy. Mělo by vzniknout i parkoviště pro 35 aut a měla by tam být ty půjčovna kol. Popřípadě by tam mohli cyklisté své kolo uschovat. Máme takovou vizi, že tady by mohlo být takové startovací místo pro cyklostezku, která propojuje prameny našich řek, které tady u nás mají soutok. Je to Olše a Lomná,” vysvětlil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi (KDU-ČSL).

Jablunkovští věří, že se začne stavět ještě letos v létě. 

“Mělo by se začít stavět v srpnu. Uvidíme, jak se všechno bude dařit, protože je teď docela obtížná doba. Takže věříme, že začneme v srpnu a celá rekonstrukce měla by měla trvat rok a půl,” dodal starosta. 

Nový dopravní terminál má být důstojnou vstupní bránou do města i okolních hor. 

“Dopravní terminál zní možná trošku nadneseně. Dneska je to autobusové stanoviště a on to skutečně bude dopravní terminál, protože tady budeme moci střídat různé druhy dopravy. Přijedete autem, zaparkujete ho na tomto místě a přestoupíte na autobus. Přivezete dítě do školy, dáte mu pusu a ono se vydá do školy. Zase v klidu odejdete, protože jste měl kde zaparkovat. A nebo zaparkujete kolo bezpečně a přestoupíte na autobus. Já mám velkou radost, protože čtyři roky intenzivní snahy se dneska zúročují a my velmi brzy začneme stavět. Přeměníme toto místo v úplně nový prostor, který bude důstojným prostorem, jakousi vstupní branou do Jablunkova, jak pro turisty, kteří přijíždějí do krásných Těšínských Beskyd, tak pro jakékoliv návštěvníky našeho města. A hlavně to bude také důstojné místo pro běžné občany Jablunkova, kterých jenom pro zajímavost tady asi na 240 linkách každý den vystoupí z autobusu nějakých 400 tisíc lidí za rok. Takže ono to není málo a my chceme, aby to místo bylo skutečně pro pro všechny Jablunkovany. Ne jenom pěkným, ale i užitečným prostorem,” doplnil radní David Sventek (ODS). 

Nový dopravní terminál je dalším krokem jablunkovské radnice k modernizaci celého města.  Ve středu rotundy by měla růst jabloň, strom ve znaku města. 

“Co nám dělá velkou radost v tom celém řešení je samotný tvar té budovy. Je to kulaté rondo, kolem kterého budou autobusy zastavovat. To je ale uprostřed prázdné a v tom prostoru bude růst jabloň. Jsme moc rádi, že se pod tím návrhem podepsal místní rodák, architekt Pyszko, který do toho prostoru dostal zajímavou a přitom naši záležitost," doplnil radní Sventek. 

Podívejte se také na další reportáže z Jablunkova:

V Jablunkově dokončují opravu chodníku s novou cyklostezkou a chystají stavbu dalšího úseku trasy pro cyklisty

Město Jablunkov modernizuje systém nakládání s odpady. Popeláři vyfasovali čtečky QR kódů

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail