Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči při cvičení na sjezdovce zkoušeli dostat čerpadly vodu vysoko k hašení lesů a horských chat

Jablunkov |

Hasiči z Jablunkovska se při svých zásazích musí často vypořádávat se záludnostmi horského terénu. Proto pořádají cvičení, která je na práci v obtížných podmínkách připravují.

Mezi taková netradiční cvičení patří například večerní zimní výšlap v dýchacích přístrojích k horské chatě Kamenitý, nebo trénink dopravy vody s převýšením k horských chatám Skalka a Severka.

David Sadowski, velitel SDH Jablunkov: “Dnes se konalo cvičení hasičů jablunkovského okrsku. Celkem 9 jednotek, 63 hasičů cvičilo tady v Dolní Lomné v lyžařském areálu s názvem Severka. Byly tady tři různé scénáře. První scénář, který hasiči museli řešit, byla dálková doprava vody na 540 metrů z jezera, které slouží pro zasněžování, do přečerpávacích nádrží, které hasiči používají. Jde o takzvané samonosné nádrže. Tam pak začínal v podstatě ten druhý scénář, kdy hasiči řešili likvidaci lesního požáru v nepřístupném terénu pomocí lezecké techniky. Pak jsme zkoušeli scénář, kdy se hadice tahaly po sjezdovce, ve strmém stoupání na vzdálenost 500 metrů. Tam se používalo čerpadlo, které nám tady přivezla firma PROIZS. Je to malé španělské čerpadlo s hmotností 22 kg, které celou tu sjezdovku v podstatě najednou tu vodu vytlačilo pro hašení. A posledním scénářem, který jsme tady zkoušeli bylo v podstatě napojení se na zasněžovací vodovodní řad, který se používá v zimě na zasněžování sněžnými děly. Abychom byli schopni naše hasičské hadice na tento vodovodní řad napojit, tak majitelé lyžařského areálu pořídili speciální redukční ventil, který tady bude umístěný a v případě požáru ho můžeme využít.”
David Jochymek, SDH Jablunkov: “Cvičení bylo poměrně fyzicky náročné. Spočívalo hlavně v dopravě vody zespod kopce nahoru na sjezdovku. Dělali jsme přečerpávací stanoviště, já jsem byl například u čerpadla.”

Protože horské chaty v Beskydech skutečně čas od času hoří, je příprava hasičů nutná. A protože například v zimě mohou mít problém s cisternami dojet až na vrcholy, je nutné ověřit, jestli jsou schopni dostat k místu hašení vodu hadicemi o délce několika stovek metrů. Ověřují také, zda jsou čerpadla schopná vytlačit vodu do velkého převýšení.

David Sadowski, velitel SDH Jablunkov: “To malé čerpadlo je s dvoutaktním motorem, je to čtyřstupňové čerpadlo, což znamená, že v něm jsou čtyři oběžná kola a vytlačí 26 baru. To znamená, že udělá nějakých 260 výškových metrů. Tady na sjezdovce jsme na délce 500 metrů měli převýšení zhruba 160 metrů a na konci toho hasičského vedení samozřejmě nemůže být nulový tlak, ale musí tam být alespoň 4 bary na použití proudnice k hašení. Co se týče toho systému napojení na zasněžování, tak v podstatě my používáme čerpadlo elektrické, které tady ten areál má a používá je na ta sněžná děla. Jenom se připojíme jako na hydrant."



Nahlásit chybu


K tématu

Den s IZS na Olešné přilákal davy lidí. Zaměřil se na bezpečnost u vody

19. června 2025 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na přehradě Olešná proběhl Den s IZS. Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku hasičů, policistů i záchranářů a sledovat ukázky zásahů, zejména těch na vodě. Akce byla zaměřena i na vzdělávání v oblasti první pomoci.

Hasiči ukázali stanici a zvou do ní i posily, největší zájem mají o řidiče

19. června 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Hasiči věnovali letošní Den požární bezpečnosti prevenci požárů ve venkovním prostředí. Také v Novém Jičíně otevřeli svou stanici veřejnosti a kromě užitečných informací tu připravili ukázky své výstroje a techniky.

Hosté ve studiu: Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK

17. června 2025 11:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Špatně parkující řidiči v MSK často blokují hasiče


Krevní centrum FNO oslavilo Světový den dárců krve. A stále hledá nové dárce

Včera 15:46 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava si připomnělo Světový den dárců krve, který připadá na 14. června. Pro pravidelné i nové dárce připravilo speciální program jako poděkování za jejich nezištnou pomoc.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pevnostní areál Hlučín-Darkovičky představuje významný náhled do vojenské historie ČSR

Včera 10:58 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.

ZOO Ostrava chce zlepšit podmínky pro velké kočky. Projektu má pomoci i veřejná sbírka

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lvi a další velké kočky žijí v ostravské ZOO ve starých, dnes již nevyhovujících prostorách pavilonu Indické šelmy. Zahrada proto ve spolupráci s městem pro ně připravuje moderní chovatelskou expozici s obrovskou voliérou. Na jejím financování se mohu podílet i lidé prostřednictvím sbírky.

Děti z havířovské mateřské školy přinesly radost klientům Santé s mentálním hendikepem

Včera 11:06 | Havířov | Bára Kelnerová

Děti z Mateřské školy Balzacova zavítaly do stacionáře Santé, kde svým vystoupením zpříjemnily den lidem s mentálním hendikepem. Školka s klienty strávila celé dopoledne.

Sweetsen Fest bavil na šesti scénách, poprvé i na Nové Osmičce

Včera 10:13 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Festivalová sezona ve Frýdku-Místku odstartovala. Postaral se o to Sweetsen Fest, největší benefiční festival ve městě plný hudby, divadla, tance a přednášek.

Konference POROD v Ostravě spojila odborníky z celé Evropy

Včera 12:02 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava hostila pátý ročník mezinárodní multioborové konference POROD. Do hotelu Clarion dorazily stovky odborníků z oblasti porodnictví, neonatologie, fyzioterapie, psychologie i porodní asistence. Diskutovali o nových trendech v péči o matku a dítě i o podpoře zdravotníků.

Beskydské hry bez hranic letos v Bílé vyhrála Ostravice

Areál pod sjezdovkou v Bílé se stal dějištěm Beskydských her bez hranic. Týmy z jednotlivých obcí mikroregionu tam soutěžily v netradičních disciplínách.

Vyšla kniha o historii Ostravar Arény. Unikátní hala slouží kultuře a sportu už 40 let

Včera 8:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jedna z ikonických ostravských staveb - Ostravar Aréna letos slaví 40 let. U této příležitosti vyšla kniha, která mapuje její historii prostřednictvím nejrůznějších kulturních a sportovních akcí a vzpomínek jejich organizátorů a pamětníků.

95letá badatelka vytvořila archiv ostravských židovských obyvatel. Trvalo to 25 let

Včera 9:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Archiv města Ostravy získal unikátní kartotéku židovských obyvatel, kteří žili před válkou na Ostravsku. Zpracovala ho dnes již 95letá Libuše Salomonovičová a trvalo jí to 25 let. Už v průběhu bádání pomohla stovkám lidí vypátrat své předky a vydala i několik knih.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Týden kultury ve Frýdku-Místku: Mezinárodní folklórní festival a FM City Fest

Včera 10:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Tento týden pořádá Frýdek-Místek hned dvě velké kulturní akce. Mezinárodní folklorní festival trvá od úterka až do neděle, v pátek a v sobotu vás pak může pobavit FM City Fest.

Frýdek-Místek zve na Den s Integrovaným záchranným systémem na Olešnou

Včera 10:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Přehrada Olešná se stane ve čtvrtek dějištěm Dne s Integrovaným záchranným systémem. Všechny složky IZS budou prezentovat své schopnosti, techniku a také vzájemnou spolupráci.

Frýdlantské slavnosti mají za sebou 9. ročník, město na nich ocenilo své sportovce

Tradiční městské slavnosti se konaly v sobotu 13. června v centru Frýdlantu nad Ostravicí. Program pobavil děti i dospělé a došlo i na vyhodnocování úspěšných sportovců.

V Palkovicích se konala Exotika Pobeskydí 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

13. června 2026 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu restaurace Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Váleční veteráni se potkali na slavnostním setkání ve Frýdku-Místku

11. června 2026 9:36 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

V Nové scéně Vlast se uskutečnilo pod záštitou náměstka primátora Frýdku-Místku Lukáše Kmece Setkání válečných veteránů z našeho regionu. Akci uspořádalo město jako výraz respektu a poděkování za jejich službu.

Akce Duše na dlani ve Frýdku-Místku je nejen pro duševně nemocné

10. června 2026 14:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Duše na dlani – akce, pořádaná Charitou Frýdek-Místek, jejíž cílem je prevence a osvěta v oblasti duševního zdraví, se blíží. Těšit se můžete na zajímavé workshopy, přednášky nebo hudební vystoupení.

Hasiči při cvičení na sjezdovce zkoušeli dostat čerpadly vodu vysoko k hašení lesů a horských chat
Vydáno 6. října 2023 10:51, Jablunkov, Libor Běčák
Hasiči z Jablunkovska se při svých zásazích musí často vypořádávat se záludnostmi horského terénu. Proto pořádají cvičení, která je na práci v obtížných podmínkách připravují.

Mezi taková netradiční cvičení patří například večerní zimní výšlap v dýchacích přístrojích k horské chatě Kamenitý, nebo trénink dopravy vody s převýšením k horských chatám Skalka a Severka.

David Sadowski, velitel SDH Jablunkov: “Dnes se konalo cvičení hasičů jablunkovského okrsku. Celkem 9 jednotek, 63 hasičů cvičilo tady v Dolní Lomné v lyžařském areálu s názvem Severka. Byly tady tři různé scénáře. První scénář, který hasiči museli řešit, byla dálková doprava vody na 540 metrů z jezera, které slouží pro zasněžování, do přečerpávacích nádrží, které hasiči používají. Jde o takzvané samonosné nádrže. Tam pak začínal v podstatě ten druhý scénář, kdy hasiči řešili likvidaci lesního požáru v nepřístupném terénu pomocí lezecké techniky. Pak jsme zkoušeli scénář, kdy se hadice tahaly po sjezdovce, ve strmém stoupání na vzdálenost 500 metrů. Tam se používalo čerpadlo, které nám tady přivezla firma PROIZS. Je to malé španělské čerpadlo s hmotností 22 kg, které celou tu sjezdovku v podstatě najednou tu vodu vytlačilo pro hašení. A posledním scénářem, který jsme tady zkoušeli bylo v podstatě napojení se na zasněžovací vodovodní řad, který se používá v zimě na zasněžování sněžnými děly. Abychom byli schopni naše hasičské hadice na tento vodovodní řad napojit, tak majitelé lyžařského areálu pořídili speciální redukční ventil, který tady bude umístěný a v případě požáru ho můžeme využít.”
David Jochymek, SDH Jablunkov: “Cvičení bylo poměrně fyzicky náročné. Spočívalo hlavně v dopravě vody zespod kopce nahoru na sjezdovku. Dělali jsme přečerpávací stanoviště, já jsem byl například u čerpadla.”

Protože horské chaty v Beskydech skutečně čas od času hoří, je příprava hasičů nutná. A protože například v zimě mohou mít problém s cisternami dojet až na vrcholy, je nutné ověřit, jestli jsou schopni dostat k místu hašení vodu hadicemi o délce několika stovek metrů. Ověřují také, zda jsou čerpadla schopná vytlačit vodu do velkého převýšení.

David Sadowski, velitel SDH Jablunkov: “To malé čerpadlo je s dvoutaktním motorem, je to čtyřstupňové čerpadlo, což znamená, že v něm jsou čtyři oběžná kola a vytlačí 26 baru. To znamená, že udělá nějakých 260 výškových metrů. Tady na sjezdovce jsme na délce 500 metrů měli převýšení zhruba 160 metrů a na konci toho hasičského vedení samozřejmě nemůže být nulový tlak, ale musí tam být alespoň 4 bary na použití proudnice k hašení. Co se týče toho systému napojení na zasněžování, tak v podstatě my používáme čerpadlo elektrické, které tady ten areál má a používá je na ta sněžná děla. Jenom se připojíme jako na hydrant."



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000039481/hasici-pri-cviceni-na-sjezdovce-zkouseli-dostat-cerpadly-vodu-vysoko-k-haseni-lesu-a-horskych-chat