Jindřich Procházka žije plnohodnotným životem. Před třemi roky však strávil dlouhé měsíce na interním oddělení městské nemocnice Ostrava, kde ho přijali s akutním zánětem slinivky.
Jindřich Procházka, pacient: „Ty moje začátky s nemocí byly nečekané, bylo to doslova z minuty na minutu. Odvezli mě a umístili nejdříve na internu, poté na gastro. Ten pocit byl takový, že tady jedete na 5 dní a pak jsem tady skončil 4 měsíce. A hlavně díky úžasné péči tady gastroenterologického oddělení a tehdy pana asistenta Kovaly, dnes už primáře Kovaly, jsem se z toho vyhrabal.
Aby si mohli lékaři zdejšího oddělení připsat na účet více příběhů s podobně šťastným koncem, vzniklo zde nové specializované pracoviště gastroenterologie.
Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Jedná se v podstatě o organizační změnu, která by měla vést k tomu, abychom byli schopni kvalitně ošetřit větší počet pacientů. Ta potřeba endoskopických výkonů stále narůstá a narůstat ještě bude.“
Od začátku roku pracovníkům interního oddělení pomáhá tento nový přístroj – cholangioskop.
Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Je to k využití opravdu v monetě, kdy nejsme schopni diagnostikovat nebo řešit kameny ve žlučových cestách standartní RCP metodou. Pak přichází na řadu tento opravdu nadstandartní přístroj, který zavedeme pracovním kanálem toho RCP přístroje a pomocí speciální hydraulické sondy jsme schopni poté uvnitř těch žlučových cest rozbít ten kámen rázovou vlnou a poté to postupně vyčistit. Další problém, který jsme schopni díky tomuto vyřešit jsou zúžení v oblasti žlučových cest, které mají nejasnou povahu – jestli jsou zkoubné nebo nezhoubné.“
Obecně počty pacientů s chorobami trávicího traktu stoupají. Jen za loňský rok zde doktoři provedli více než 5,5 tisíce endoskopií trávícího traktu a jiných zákroků v oblasti slinivky, žlučových cest a jater.
Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Obecně si to samozřejmě vyžaduje ten zdravotní stav té populace. Větší stresové prostředí, rychlejší doba apod. Ale mimo jiné i v těch vyspělých zemích, kde se v tom zdravotnictví samozřejmě řadíme je potřeba té preventivní péče. Velký důraz se klade na prevenci nádoru tlustého střeva, konečníku a teď budeme součástí pilotního projektu pro vyhledávání rakoviny slinivky břišní.“
Velký důraz se tedy klade na prevenci. Ministerstvo zdravotnictví vyzývá každého občana staršího padesáti let k vyšetření rakoviny tlustého střeva.
Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Někdo to neakceptuje, samozřejmě 100 % lidí na tu prevenci nepřijde, protože mají někdy obavy z toho vyšetření, z bolesti, nějaký stud, ale ten apel je jednoznačný. Pokud člověk přijde včas tak jsme schopni s vysokou pravděpodobností pomoci tak, že nebude mít do budoucna nějaké větší problémy s tím nádorovým onemocněním.“
Nemocnice se snaží gastroenterologickou ambulanci rozšířit i o zájemce z řad absolventů lékařských fakult, a to prostřednictvím edukační činnosti nebo stáží.
Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Gastroenterologie je v poslední době obor velmi dynamický a rozvíjí se hodně k terapii. V minulosti, kdy byla spousta věcí řešitelná pouze chirurgicky, tak ta endoskopie mnohé chirurgické metodu nahrazuje. To znamená je to pro pacienty méně invazivní a tom je ten obor i lákavý. Kdo chce pracovat rukama a trochu se možná té velké chirurgie obává, tak tohle je asi něco mezi tím a do budoucna se ten obor bude ještě určitě rozvíjet dále.“
Městská nemocnice Ostrava je již druhým rokem i na seznamu Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie. Těch je v Česku celkem jen 19.