Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český Těšín si letos připomíná 100, výročí vzniku. O jeho historii vypovídá výstava

Český Těšín si výstavou v Muzeu Těšínska připomíná sté výročí svého založení.

 28. července totiž uběhlo 100 let od doby, kdy bylo historické území Těšínského Slezska rozděleno mezi Československo a Polsko. Důsledkem toho byl i po Mírové konferenci v Paříži vznik nového samostatného města Český Těšín.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska : "Ta hranice byla vedena poněkud nešťastně. Historické centrum, kde je hrad těšínských knížat, řada kostelů a dalších památek, přiznala Polsku, ale levobřežní předměstí, nezastavěné, ale s nádražím, přiznala Československu."

Bylo nutné vystavět celou řadu veřejných budov – škol, úřadů, bank či nemocnice, ale i obytných domů a vybudovat od základů infrastrukturu. Největší pozornost je na výstavě věnována meziválečnému období, ale zachycuje i další vývoj města až do současnosti.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Pro Český Těšín je dnešní den symbolický, připomínáme si zrod města, ačkoliv já jsem přesvědčená o tom, že vznik Českého Těšína a fungování Těšína si občané připomínají každý den. Je to asi symbolické v tom, že si uvědomujeme, jak je vzájemná pospolitost, to soužití, spolupráce mezi oběma státy a národy a jak výjimeční je naše město."

Zahájení výstavy stejně tak jako dřívější znovutevření muzea si nenechal ujít ani nejmladší syn zakladatele Muzea Těšínska, Pavel Báča.

Pavel Báča, syn zakladatele Muzea Těšínska: "Jsem neskonale šťasten, že jsme se dočkal tohoto času, kdy se obě události podařilo zrealizovat."

Součástí slavnostního zahájení výstavy bylo i odhalení repliky hraničního sloupu před muzeem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy