Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Českém Těšíně objevili pod asfaltem historickou dlažbu. Použijí ji v sousední ulici

Dělníci při odstranění svrchní asfaltové vrstvy při rekonstrukci ulice Nádražní v Českém Těšíně narazili na původní dlažbu z přelomu 19. a 20. století. Vyvstala otázka, jak a kde zachovat historické artefakty. Rozhodnutí padlo a dlažba bude přemístěna do sousední ulice.

Měla to být rekonstrukce ulice jako každá jiná. Když ale dělníci na ulici Nádražní odstranili asfalt, našli tam dlažbu z konce 19. století. Nádražní ulice byla vytyčena v roce 1887 v souvislosti s výstavbou dráhy Kojetín-Bílsko a s výstavbou nové nádražní budovy z roku 1889.

Lenka Nováková, kurátorka Muzea Těšínska: “Dlažba pochází z roku 1900, kdy byla položena od nádraží až po most přes řeku Olši. Celé to vydláždění tohoto úseku stálo přibližně 80 tisíc zlatých."

Na více místech tyto historické dlažební kostky chybí, ty zbývající chce město zachovat, s odborníky našlo způsob, jak. Použity budou na jiném místě.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Dojde k odebrání těch kostek a jejich uložení, protože další aktivitou, kterou město by mělo udělat, je rekonstrukce ulice Hlavní, která je ve vlastnictví MSK, jednáme o převodu a tam by se kostky měly vrátit."

Ulice Nádražní je velmi využívaná spojovací tepna, práce se rozdělily na dvě části. První etapa probíhá mezi ulicí Hlavní a Čapkova.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail