Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory

Dolní Lutyně |

Veřejná setkání, ale také pochůzky dům od domu. Zatímco odpůrci stavby průmyslového parku, sjednocení ve spolku Zachovejme Poolší, se snaží lidem vysvětlovat, proč proti stavbě bojovat, zástupci státu už s lidmi domlouvají kompenzace.

O tom, co si přejí obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic, rozhodnou sami v místním referendu. To se bude konat současně s volbami do Evropského parlamentu 7. a 8. června.

V referendu budou voliči odpovídat na otázku: “Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popř. připomínky proti návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu Strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu Strategického podnikatelského parku?”

Martin Bohoněk, spolek Zachovejme Poolší: “Na základě petice vznikl spolek Zachovejme Poolší, který má organizovat celou komunikaci ohledně gigafactory. Především tedy s obcí, abychom byli zástupci toho lidu a mohli komunikovat. A samozřejmě je v přípravě referendum obecní, které má řešit otázku gigafactory, jestli si ji občané tady přejí či nepřejí. A naší aktivitou dnes a ještě v následujících dnech je setkávání se s občany a v podstatě lidskou formou jim vysvětlit tu problematiku ohledně gigafactory, protože to, co zatím probíhalo, bylo setkání především se zástupci CzechInvestu. Byla to jejich akce. Snažíme se teď aktivně roznášet letáky o referendu mezi místními lidmi. Děláme opravdu kampaň od dveří ke dveřím a snažíme se jim problematiku vysvětlovat. V okamžiku, kdy se informace dozví, je spíš jejich postoj negativní. To znamená, že gigafactory si nepřejí. Neříkám, že plošně si nepřeji gigafactory v České republice, jenom se jim extrémně nelíbí ta lokalita, to její umístění.”
Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “V současné době mimo jiné v probíhají jednání o kompenzacích pro pro občany těch oblastí, kterých se to dotkne, což jsou zejména Věřňovice a některé sousedící oblasti. Kromě tedy takových těch věcí, o kterých už jsme hovořili, to znamená, podpora infrastruktury, tak začínáme hovořit o těch přímých finančních kompenzacích, protože je nám jasné, že obyvatelé, kteří budou bydlet blízko tomu průmyslovému parku, budou mít nějaké negativní dopady ve smyslu toho, že toto okolí se změní. Inspirujeme se tím, jaké kompenzace proběhly v době investice společnosti Hyundai před 20 roky, ale pochopitelně po té době ta částka bude muset být zase o něco vyšší.”

Místní referendum v Dolní Lutyni je jen jedním z kroků, které odpůrci stavby chystají.

Nahlásit chybu


Tragická nehoda ve Starém Městě: řidič narazil do betonového sloupu a zemřel

Dnes 12:07 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli 30. srpna krátce po druhé hodině ráno ve Starém Městě. Řidič vozu Dacia Duster měl v pravotočivé zatáčce přejet do protisměru, vyjet mimo silnici a narazit do betonového sloupu elektrického vedení. I přes resuscitaci na místě zemřel.

Kamarádka měla strach o jeho život. Přivolaní policisté objevili muže ležícího na zemi

28. srpna 2026 10:33 | Ostrava-město | Anna Břenková

Nemohla se dovolat svému kamarádovi, raději zavolala policii. Díky pohotové reakci ženy pomohli ostravští policisté 63letému muži. Hlídka se dostala dovnitř bytu přes pootevřené okno, nalezla vyčerpaného muže ležícího na podlaze a předala ho záchranářům.

Projekt Tragédie ženy vtáhl do tvůrčího procesu

Dnes 9:57 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámku Nová Horka se konalo sympozium uměleckého spolku Tragédie ženy. Na místě vznikla výtvarná díla, kdy součástí tvůrčího procesu byli i samotní návštěvníci.

Pět jednotek hasičů likvidovalo požár garáže v Ostravě-Hrabůvce

Včera 21:32 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne u požáru garáže v Ostravě-Hrabůvce. Při příjezdu jednotek byl objekt už celý zasažen plameny. Událost se obešla bez zranění, předběžná škoda byla vyčíslena na 450 tisíc korun.

Velkolepé oslavy připomněly 130 let SDH Dětmarovice, nechyběly ukázky techniky ani zásahů

Včera 10:00 | Dětmarovice | Michal Slonina

Dětmarovičtí dobrovolní hasiči si v srpnu připomněli 130 let od založení sboru. Velkolepé oslavy odstartovaly průvodem a spanilou jízdou požární techniky. Na sokolském hřišti pak návštěvníky čekal bohatý program včetně hudebních vystoupení i dynamických ukázek.

Centrum Ostravy bude mít dominantu. Začala oprava výškového domu v Ostrčilově ulici

28. srpna 2026 14:46 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Takzvaný ostravský mrakodrap se dočká kompletní proměny. Místo chátrajícího objektu vznikne v srdci města špičkové bydlení. Oprava se dotkne samotné stavby i přilehlého veřejného prostoru.

Žilinský den vsadil na oblíbené kapely a zorbing

Včera 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Žilina pořádala svůj den. Odpoledne, které se neslo v duchu setkávání sousedů a přátel, nabídlo zábavu dětem i dospělým.

Přetížení o 57 tun, jízda bez povolení, porušení předpisů. Inspektoři se nestačili divit

28. srpna 2026 14:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Největší přetížení, se kterým se inspektoři INSID doposud setkali. U Mankovic na Novojičínsku zastavili v noci na čtvrtek soupravu o váze 105 tun. Byla přetížená o 57 tun, měla nadrozměr a neměla potřebná povolení k přepravě. Řidič navíc nedodržel předpisy. Soupravu odtáhli do Ostravy a zajistili, dokud nebude mít vyřízeno vše potřebné. Zároveň byla uvalena kauce 330 tisíc korun.

Do klecí se děti nevrátí, novojičínská škola finišuje s opravou šaten

28. srpna 2026 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Těsně před zahájením školního roku finišují stavební práce v novojičínské Základní škole Komenského 68, kde realizují hned dva projekty. Firma dokončuje práce na nových učebnách a žáci se dočkají šatních skříněk.

Tisíc běžců podpořilo asjiského jednorožce. Konal se desátý charitativní běh v Zoo Ostrava

28. srpna 2026 16:07 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Běželi pro zvíře, které v přírodě viděl jen málokdo. Ostravská zoologická zahrada uspořádala další ročník tradičního charitativního běhu. Tentokrát tisícovka lidí obula tenisky pro saolu – tajemného a kriticky ohroženého kopytníka z Asie.

Velkolepé oslavy připomněly 130 let SDH Dětmarovice, nechyběly ukázky techniky ani zásahů

Včera 10:00 | Dětmarovice | Michal Slonina

Dětmarovičtí dobrovolní hasiči si v srpnu připomněli 130 let od založení sboru. Velkolepé oslavy odstartovaly průvodem a spanilou jízdou požární techniky. Na sokolském hřišti pak návštěvníky čekal bohatý program včetně hudebních vystoupení i dynamických ukázek.

Karviná zve na Knižní jarmark a večerní inline jízdu na bruslích

27. srpna 2026 13:55 | Karviná | Richard Kutěj

Den s knihovnou aneb Knižní jarmark 2026. Již 31. ročník oblíbené akce v Karviné se letos koná v pátek 4. září od 9 do 17 hodin na Masarykově náměstí.

Na karvinské radnici proběhlo losování čísel pro komunální volby

27. srpna 2026 13:24 | Karviná | Richard Kutěj

Na karvinské radnici proběhlo losování čísel pro jednotlivé volební strany pro podzimní komunální volby. O hlasy voličů se bude ucházet celkem osm stran, hnutí a koalic.

Karviná staví novou lávku přes řeku Olši, práce pokračují dle harmonogramu

27. srpna 2026 8:32 | Karviná | Richard Kutěj

V Karviné-Starém Městě pokračuje podle harmonogramu výstavba nové lávky přes řeku Olši. Práce se nyní soustředí na opěry a pilíř, na podzim pak přijde na řadu příprava a samotná montáž lávky.

Rainbow Run 2026 rozzářil Orlovou

26. srpna 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

V Orlové se uskutečnil Rainbow Run 2026, který přinesl den plný pohybu, barev a dobré nálady.

Stonavští zahrádkáři zvou na výstavu ovoce a zeleniny

26. srpna 2026 13:07 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavští zahrádkáři zvou širokou veřejnost na tradiční výstavu ovoce a zeleniny. Uskuteční se v neděli 6. září v klubovně zahrádkářů, a to od deseti hodin dopoledne do šesti večer.

Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory
Vydáno 30. května 2024 17:56, Dolní Lutyně, Libor Běčák
Veřejná setkání, ale také pochůzky dům od domu. Zatímco odpůrci stavby průmyslového parku, sjednocení ve spolku Zachovejme Poolší, se snaží lidem vysvětlovat, proč proti stavbě bojovat, zástupci státu už s lidmi domlouvají kompenzace.

O tom, co si přejí obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic, rozhodnou sami v místním referendu. To se bude konat současně s volbami do Evropského parlamentu 7. a 8. června.

V referendu budou voliči odpovídat na otázku: “Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popř. připomínky proti návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu Strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu Strategického podnikatelského parku?”

Martin Bohoněk, spolek Zachovejme Poolší: “Na základě petice vznikl spolek Zachovejme Poolší, který má organizovat celou komunikaci ohledně gigafactory. Především tedy s obcí, abychom byli zástupci toho lidu a mohli komunikovat. A samozřejmě je v přípravě referendum obecní, které má řešit otázku gigafactory, jestli si ji občané tady přejí či nepřejí. A naší aktivitou dnes a ještě v následujících dnech je setkávání se s občany a v podstatě lidskou formou jim vysvětlit tu problematiku ohledně gigafactory, protože to, co zatím probíhalo, bylo setkání především se zástupci CzechInvestu. Byla to jejich akce. Snažíme se teď aktivně roznášet letáky o referendu mezi místními lidmi. Děláme opravdu kampaň od dveří ke dveřím a snažíme se jim problematiku vysvětlovat. V okamžiku, kdy se informace dozví, je spíš jejich postoj negativní. To znamená, že gigafactory si nepřejí. Neříkám, že plošně si nepřeji gigafactory v České republice, jenom se jim extrémně nelíbí ta lokalita, to její umístění.”
Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “V současné době mimo jiné v probíhají jednání o kompenzacích pro pro občany těch oblastí, kterých se to dotkne, což jsou zejména Věřňovice a některé sousedící oblasti. Kromě tedy takových těch věcí, o kterých už jsme hovořili, to znamená, podpora infrastruktury, tak začínáme hovořit o těch přímých finančních kompenzacích, protože je nám jasné, že obyvatelé, kteří budou bydlet blízko tomu průmyslovému parku, budou mít nějaké negativní dopady ve smyslu toho, že toto okolí se změní. Inspirujeme se tím, jaké kompenzace proběhly v době investice společnosti Hyundai před 20 roky, ale pochopitelně po té době ta částka bude muset být zase o něco vyšší.”

Místní referendum v Dolní Lutyni je jen jedním z kroků, které odpůrci stavby chystají.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/dolni-lutyne/11000043315/obyvatele-dolni-lutyne-a-vernovic-v-referendu-rozhodnou-zda-ma-byt-obec-pro-nebo-proti-gigafactory