54letá Vladimíra se díky dluhům dostala až na samé dno. Manžel hrál automaty, dcera ji nepřispívala na nájem. Žena neměla na placení účtů, přišla o byt, skončila pod mostem. Zpět do života ženu dostala její vnučka a pomoc pracovnic Sociálních služeb města Havířova. O malou Nikolku nejevila matka zájem a babička ji nakonec dostala do pěstounské péče. Sociální pracovnice pomohly Vladimíře vyřídit splátkový kalendář a získat městský byt.
Vladimíra Buchtová: „Sociální pracovnice mi pomohly tím, že mě navigovaly. Poradily, když jsem si s něčím nevěděla rady. Pomohly mi napsat žádosti nebo řekly, zajděte tam, vyřiďte si to. Já už jsem šla a vyřídila si to. Ten hnací motor byl se sociální pracovnici."
Devítiletá Nikolka říká od mala babičce mami a prozatím je šťastná. Má jen pár velkých přání.
Nikolka: „Já jsem ráda, že někde bydlíme. Sice je to malý dům, ale čím víc je malý, tím víc je útulnější. Já bych si přála telefon, nebo pejska. Ale nejvíc bych si přála, aby maminka neměla alergii na pejsky."
Do dluhů se v dnešní době může ze dne na den dostat každý. Ztráta zaměstnání, lákavé letáky s nakonec nevýhodnými půjčkami a jiné faktory. Co je nejdůležitější, aby člověk v takové situaci vyhledal, co nejdříve pomoc. Řešení vždy existuje.
Eva Orlíková, sociální pracovnice SsmH: „Pokud přijde rodina, která se dostane do finančních obtíží, tak podle částky kterou dluží a finančních možností, které mají tak buď zvolíme splátkové kalendáře u společností, kterým dluží, nebo je možnost konsolidace jednotlivých půjček na jednotlivou částku, kterou si společnosti rozeberou."
Další možností je zažádat si o takzvaný osobní bankrot. To ale nemůže každý. Právě lidé, kteří pobírají sociální dávky nemají šanci s žádostí u krajského soudu uspět. Poradenství ale není jediná pomoc ze strany sociálních pracovnic. Díky stěhování, změně školy, potřebuje Nikolka doučování. S tím ji už dva roky pomáhají právě sociální pracovnice.
Šárka Plawná, sociální pracovnice SsmH: „Ta příprava na vyučování spočívá v tom, že máme domluvené pravidelné termíny. Je to dva krát týdně, kdy pomůžeme s úkoly, to jak si nachystat věci, jak má být připravena na další vyučovací den."
Ještě dva roky bude paní Vladimíře trvat než splatí své dluhy. Na živobytí rodině zůstávají pouhé čtyři tisíce korun.