Jak jsme se do této situace dostali, a museli jsme se do ní dostat? Kde byly ty křižovatky, na kterých jsme udělali chybu? Právě na toto téma přijel na havířovskou vysokou školu přednášet místopředseda Senátu Petr Pithart a místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, kteří se pokusili o bilanci let 1989 - 2011.
Petr Pithart, místopředseda Senátu Parlamentu ČR: „To vůbec není jednoduché. Já jsem přesvědčen, že to souvisí s vítězstvím té koncepce ekonomické transformace, která se prosadila. Že to souvisí s rozpadem společného státu. Tam někde jsou základní mezníky, pak už ten vývoj vedl až k dnešku."
Václav Bezecný, ředitel VŠSS, institutu celoživotního vzdělávání Havířov: „Smyslem tohoto dnešního setkání a semináře bylo pozvat naše studenty na tuto přednášku z denního studia, pozvat seniory, kteří navštěvují naši školu, také širokou veřejnost a přední představitele našeho kraje a regionu."
Češi jsou prý nejvíc skeptickým obyvatelstvem v rámci EU. Češi ztrácejí víru v politiky. Nespokojenost mezi občany narůstá.
Anketa, David Zbavitel: „Myslím si, že politická situace není úplně nejlepší. Zajímá mě, co na to říkají lidé, kteří se v tom pohybují a jakým způsobem s tím hodlají něco udělat." Nikola Malátová: „Myslím si, že ekonomická situace není až tak dobrá. Mohla by být lepší a stát by mohl lépe nakládat s financemi." Šárka Čihulová: „Zajímá mě celá situace v naší zemi a jak to bude dál s tím sociálním státem, který se úplně rozpadá. Nevidím žádnou budoucnost ani pro staré, ani pro mladé." Radim Kolář: „Je to nejisté. Doufám, že se to vyřeší, nakonec se všichni dohodnou a půjdeme kupředu a ne pořád zpátky."
Situace je opravdu vážná a je nejvyšší čas s tím něco dělat. Bude to ale běh na dlouhou trať.