Kampaň Ministerstva životního prostředí Dýcháme to, čím topíme, přijali Havířované rozporuplně. Jedni ji považují za užitečnou osvětu,
druzí za neúčelné vyhazování peněz. Znát to bylo i na semináři, který se k tématu konal v KD Radost.
Bohdan Svorník, obyvatel Havířova: „Kdyby tuhle akci dělali pánové z MŽP ve spolupráci s některými neziskovými organizacemi, tak by se to určitě nestalo a tahle kampaň by určitě fungovala líp."
Podle aktivistů havířovskému ovzduší víc než lokální topeniště
škodí předimenzovaná doprava nebo skládky.
Bohdan Svorník, obyvatel Havířova: „Nikdo se o to nestará, nikdo se nestará o tom, že se na sever Moravy vozí nebezpečný odpad jako je popílek."
Lukáš Ženatý, konzultant Ministerstva životního prostředí: „Ministerstvo tím neříká, že průmysl a doprava neznečišťuje, že
nejsou vlivy z Polska. Ale primární úkol té kampaně je lidem připomenout, že topit se dá různým způsobem a my bychom rádi, aby lidé topili slušně a korektně."
Jak a čím topit - o tom odborníci mluvili na semináři. Dokazovali,
že komíny všech českých domácností zatěžují ovzduší stejnou měrou jako průmysl. Aktivisté ovšem zaměření kampaně jen na úpravu lokálních topenišť nepovažují za dostatečné. Jako důkaz přinesli havířovskou úrodu jablek.
Bohdan Svorník, obyvatel Havířova: „Jsou tak trošku napadená díky našemu ovzduší, tak bych je rád Pražákům nabídl aby zkusili, co tady jíme díky tomu, jak oni se nestarají o naše životní prostředí."
Kampaň a semináře organizované v celé republice už ale mají
první výsledky. Cech českých topenářů tento týden oznámil, že klesá prodej kotlů na tuhá paliva a lidé častěji volí alternativní způsoby vytápění.