Dokážu vás pochopit, protože já sám pocházím z uprchlické rodiny. S těmito slovy se přivítal americký velvyslanec s rodinami křesťanských iráckých uprchlíků, kterým od počátku pomáhá Slezská diakonie. Setkání se odehrálo v komunitním centru v Českém Těšíně, kde se Iráčané každý den vzdělávají.
Zdeněk Kašpárek, vedoucí služby pro pěstounské rodiny Slezské diakonie: “Americká strana má dlouhodobě zájem na tom monitorovat, jak se ČR a jednotlivé organizace věnují práci s uprchlíky. Už dlouhodobě probíhají kontakty mezi americkým velvyslanectvím a Slezskou diakonií.“
Ukázka výuky se nakonec nekonala, protože obě strany si měly co říct. Velvyslanec se zajímal, zda sledují dění v Mosulu, nebo kolik členů rodiny v Iráku zůstalo a zda vědí, jak se jim daří. Vyjádřil také velkou lítost nad tím, že někteří příbuzní byli Islámským státem zabiti.
Andrew Schapiro, velvyslanec USA v České republice: “Celý svět musí dělat, co je potřeba k vyřešení současné krize s uprchlíky. Pracujeme s českou vládou a s lidmi tady, kteří mají dobrou vůli a snaží se celou situaci zlepšit. Protože je to konkrétní problém, který potřebuje praktické řešení”.
Tyto rodiny se už zpět do Iráku nechtějí nikdy vrátit. Proto se intenzivně učí mluvit i myslet česky.
Iveta Ajjanová, odborná lektorka: “Dokáži si představit, že tady ti lidi mají problém s životem v ČR ne proto, že neznají jazyk, ale protože neznají zvyky, tradice. Nevědí, jak tady správně žít”.
Na otázku, co je pro rodiny nejdůležitější, odpověděli všichni jednoznačně.
Marwan Qarn, křesťanský irácký uprchlík: “Chceme, aby byly naše děti šťastné”.