Doba, po kterou se na Ostravsku a Karvinsku bude těžit uhlí, se krátí. Šachty se postupně zavírají, lidé si hledají nové uplatnění. Otázkou také je, jak dál využít území dotčené těžbou.
Právě o těchto věcech diskutovali zástupci obcí Karvinska v Kulturním domě Radost v Havířově.
Eduard Heczko (KSČM), náměstek primátora: “Dneska na tomto panelu by se mělo diskutovat o možnostech a potenciálu tohoto území, protože dnešní zkušenosti z areálu František i areálu Dukla ukazují, že i tato území, která jsou z minulostí poddolována, se dají využít pro další ekonomické činnosti.”
Diskuzního fóra se zúčastnil i hejtman Moravskoslezského kraje. Společná debata je prý základem.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Já si myslím, že máme velmi typické pro tento kraj je to, že jsou tady lidé technicky vybaveni. Touto cestou bychom se měli ubírat a získat tady investory z oblasti průmyslu, nových technologií a o tom je třeba se pobavit.”
Prezident sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje upozornil na to, co nastane, až se doly přestanou větrat a začnou se zatápět.
Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje: “Nastanou pravděpodobně stavy, o kterých dneska těžko něco víme. Zatím máme čas, i když je za pět minut dvanáct se na to pořádně připravit. Víme, co se dělo v Ostravě, když se přestaly doly větrat, najednou se začal objevovat metan v podchodech, v kanalizaci a vybuchl dokonce rodinný dům. Tomu chceme zabránit.”