Žáci deváté třídy na Základní škole Karoliny Světlé v Havířově si brzy podají přihlášky na různé stření školy. V jednom mají jistotu. Přijímací zkoušky budou v letošním roce stejně těžké jak na gymnáziích, tak na školách s učebními obory s maturitou.
anketa: žáci ZŠ K. Světlé:
“Já se hlásím na Dakol na maséra. Připravuji se jen tak doma, když mám čas. Moc z nich obavu nemám. Myslím, že budou stejné, jako minulý rok.”
“Mám z nich obavy a připravuji se, že chodím na kurzy a doma ještě”.
“Chodím na gympl na přípravku a někdy nám naše paní učitelka pomáhá.”
Školy se na změnu legislativy už několik let připravují a snaží se žáky na přijímací zkoušky dobře připravit.
Marie Darebníková, zástupkyně ředitele ZŠ K. Světlé: “Nabízíme výuku matematiky jednu hodinu týdně na sedm hodin. Podle zájmu dětí přicházejí a spolu probíráme příklady, které jim třeba nejdou. Já myslím, že je to celkem v pořádku. Ať srovnají znalosti žáků na školách stejně”
Tento názor má i ředitel jedné havířovské střední školy. Jednotné přijímací zkoušky mají prý ale i svá úskalí.
Petr Szymeczek, ředitel Střední školy Havířov-Prostřední Suchá: “Hlavní nevýhodou je, že platí jen pro první kolo přijímacího řízení. Od druhého kola dál, to znamená tam, kde zbudou volná místa, už nejsou přijímací zkoušky povinné. To znamená, že se nikde konat nebudou. Ředitelé budou přijímat na základě prospěchu ze základní školy”.
Další nevýhodou prý také je, že není určen počet minimálních bodů, při kterých žák přijímací zkoušky nesplní.