I po několika měsících se může ukázat, že procházka v lese vás může vyřadit na dlouhou dobu z běžného života. Pan Radek Kohut z Havířova o tom ví své. Aniž by tušil, prodělal boreliózu.
Radim Kohut, pacient: “Během jednoho dne mi odumřela levá část tváře. Přestal jsem mrkat, nemám chuť v ústech. Zašel jsem k lékaři a ten mi řekl, že mě napadlo v minulých letech asi klíště”.
Prvním příznakem, že došlo k nakažení organismu bakterií Borrelia, je červená skvrna na kůži. Léčba spočívá v podávání antibiotik.
Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: “Může se stát, že po několika týdnech až měsících se ta Borrelia dostane do dalších orgánů a systému lidského těla. Nejčastěji do oblasti nervového systému a může vyvolat problémy jako je zánět mozkových blan, obrna lícního nervu, nebo kruté bolesti páteře”.
Proti borelióze neexistuje v současné době očkování, tak jako tomu je u klíšťové encefalitidy. Přesto je proočkovanost nízká.
Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: “Proočkovanost není vysoká. Oproti Rakousku je velmi nízká. Hovoří se o patnácti procentech, možná víc”.
V nemocnici v letošním roce zaznamenávají více pacientů nakažených od klíšťat než v jiných letech. Klíšťata mohou být aktivní až do listopadu. Proto by lidé měli mít v přírodě sebou alespoň repelent.