Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Karvinsku bude postavena velká třídička odpadu

  • Havířov,

Havířov, Karviná a teplárenská společnost podepsali memorandum o spolupráci na řešení problému s nakládáním a využitím komunálního odpadu po roce 2024. Součástí projektu je výstavba třídičky odpadu.

Od roku 2024 se už nebude smět vyvážet komunální odpad na skládky. Města stojí před otázkou, jak se na tuto situaci připravit. Havířov se proto nechal inspirovat v Polsku a navrhl, že by se na území Karvinska mohla postavit moderní třidička odpadu. Nyní Karviná, Havířov a teplárenská společnost podepsali memorandum o spolupráci.

Jana Feberová (ČSSD), primátorka města Havířova: “Vedení města i s Technickými službami vypracovali studii, která jasně ukázala na to, že pokud se nespojíme s nějakou větší společností, která umí využít energeticky komunální odpad, tak by to pro nás mělo velice vyšší finanční zatížení pro rozpočet města”.

Ludvík Martinek, ředitel Technických služeb Havířov: “Určitě to není spalovna, určitě to není klasická třídička. Je to zařízení, do kterého se budou vozit vozy s komunálním odpadem a tam se s tím odpadem bude pracovat. Vytřídí se z toho vše, co se dá nějakým způsobem upotřebit”.

Ze zbytku odpadu se vytvoří tuhé alternativní palivo, ze kterého bude teplárenská společnost ekologicky vyrábět teplo pro okolní obce a města. Lokality na výstavbu třídičky odpadu jsou čtyři. Dvě v areálu bývalého Dolu Barbora, jedna v Deposu v Horní Suché a ve hře je i výstavba v areálu bývalého Dolu Dukla.

Tomáš Hanzel (ČSSD), primátor města Karviná: “My v tuto chvíli nepreferujeme žádná místa. Já si myslím, že teď se sejdou pracovní skupiny, které budou hledat nejoptimálnější řešení a podle toho se pak rozhodne”.

Zkušební provoz třídičky odpadu by se mohl rozjet nejpozději v roce 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy